מעצרו של נער פלסטיני הוארך חרף חשד שהוכה על ידי חיילים

הסיבה: בבית המשפט הצבאי בעופר לא התקיימו דיונים ביום העצמאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שופט צבאי ייעץ לתביעה הצבאית להכין הסברים לנסיבות פציעתו של עצור פלסטיני בן 15, מיד לאחר שחיילים עצרו אותו. אותו שופט גם הורה על המשך מעצרו של הנער בחמישה ימים, משום שבבית המשפט הצבאי במחנה עופר לא התקיימו דיונים ביום הזיכרון וביום העצמאות.

ביום ראשון ה-8 במאי, אחר הצהריים, הובא הנער א"ח מבלעין בפני השופט רס"ן שרון קינן לדיון בהארכת מעצרו. א"ח, שנעצר ביום שישי, נחשד ביידוי אבנים בהפגנה השבועית נגד חומת ההפרדה בכפרו. הנער טען בתחילת הדיון כי הפציעה ביד היא כתוצאה מפגיעה של חיילים. "הם נתנו לי בעיטות, תקפו אותי. היה המון דם. גם הראש שלי חבול. חובש צבאי טיפל בי", אמר. בפרוטוקול הדיון כתוב: "ביהמ"ש מבחין במספר לא מבוטל של סימני פגיעה המכסים את פניו, מצחו וסנטרו של החשוד. בנוסף מרפק יד שמאל של החשוד חבוש בתחבושת".

בתיאום עם התביעה הצבאית, עורך דינו של הנער, לימור גולדשטיין ממשרדה של גבי לסקי, בא בבוקר יום ראשון למתחם בית המשפט, כדי להיפגש עם הנער לפני הדיון בהארכה. גולדשטיין יידע את התביעה שאחר הצהריים הוא ייצג עצירים בבית המשפט הצבאי לערעורים. אבל לאחר כמה שעות המתנה נאמר לו שאגף הפגישות של עורכי דין עם עצורים הוצף במים, ולכן יוכל להיפגש עם העציר רק בקרוואן הדיונים עצמו. מכיוון שהדיון התקיים אחר הצהריים, א"ח בן ה-15 מצא עצמו ללא ייצוג. הוא לא ידע שגולדשטיין, שאתו דיבר בטלפון בשעת הבוקר, נמצא בקרוואן שכן.

רס"ן קינן כתב בהחלטתו כי למרות "הכחשותיו הנמרצות" של הנער, ישנן עדויות של החיילים העוצרים, שמספקות ראיות לכאורה "הקושרות אותו לפחות בשלב זה לחשדות המיוחסים לו". ועוד כתב קינן: "אולם אף חייל לא מציין כי החשוד התנגד או ניסה להתנגד, ויותר מכך אין שום הסבר מדוע החשוד היה צריך להיות מטופל על ידי חובש... קיימת לכאורה עדות של חייל נוסף שהוא זה שעצר, אשר מספר שהחשוד ניסה להתנגד בזמן הכבילה. אולם אין הסבר לפגיעות הרבות המכסות את גופו של החשוד".

"על מנת לאפשר לתביעה לשקול צעדיה", הורה קינן על הארכת המעצר עד יום חמישי (שבעה ימים לאחר שהנער נעצר), "וזאת רק בשל העובדה כי אנו נמצאים בפתחו של יום הזיכרון וערב יום העצמאות ודיונים לא מתקיימים במועדים אלו".

קינן האריך את המעצר על אף שקבע כי לפציעות הרבות המכסות את גופו של החשוד יהיה משקל בשאלת המשך מעצרו. הוא כתב כי "ראוי לתביעה להיערך ליום הדיון הקרוב עם תשובות אשר יסבירו" את הפציעות, והעריך שהסנגור ישקול המשך הבדיקה (של התנהגות החיילים העוצרים, ע"ה) על ידי גורמי המשטרה הצבאית המתאימים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ