צה"ל יתגבר ממחר את כוחותיו מחשש להסלמה באירועי הנכבה

על אף הרושם במערכת הביטחון כי לרשות הפלסטינית אין עניין בעימות אלים, נערכים בצבא לאפשרות ש"ימי הזעם" ייצאו מכלל שליטה

יהונתן ליס
עמוס הראל
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
עמוס הראל
ג'קי חורי

מערכת הביטחון משלימה את ההכנות לקראת ההפגנות הפלסטיניות הצפויות מסוף השבוע ואילך, לרגל יום ה"נכבה" ב-15 במאי. פיקוד המרכז יקבל ממחר תגבורת משמעותית של כעשרה גדודים סדירים, במטרה למנוע הסלמה בשטח. עם זאת, בצה"ל מעריכים כי הרשות הפלסטינית תעשה מאמץ "להכיל" את האירועים ולמנוע גלישתם לאלימות קשה נגד ישראל.

תגבור הכוחות אמור להימשך כמה ימים בשבוע הבא. ההפגנות הפלסטיניות, שהוגדרו מראש כ"ימי זעם", מתוכננות להתחיל בשבת ולהימשך כיומיים-שלושה. הגדודים הסדירים יועברו לגדה המערבית, על-פי תכנון מוקדם, מהכשרות ומאימונים. הכוחות עברו הכנה לתרחישים שונים, משימוש באמצעים לפיזור הפגנות ועד עימותים שבהם עלול להיות מופעל נגדם נשק חם.

התיאום הביטחוני עם מנגנוני הרשות הפלסטינית נמשך כסדרו, חרף הסכם הפיוס בין פתח לחמאס. בשבוע שעבר שחררה הרשות מהכלא כמה אסירים של החמאס, כחלק ממחוות לארגון בעקבות הפיוס. צה"ל עצר אחדים מהם. גורמי צבא בכירים אמרו ל"הארץ" כי הרשות העבירה מסרים לישראל שלפיהם תמנע אלימות קשה.

הרושם במערכת הביטחון הוא שלהנהגת הרשות אכן אין עניין בעימות אלים, אלא במחאה עממית. שני פיגועים בחודשיים האחרונים - טבח בני משפחת פוגל באיתמר ופיצוץ המטען בירושלים שבו נהרגה תיירת בריטית - פגמו במאמץ הפלסטיני להציג לקהילה הבינלאומית חזות של מאבק בלתי אלים ולכן יש לרשות אינטרס לשלוט בעוצמת המחאה.

עם זאת, בצה"ל נערכים גם לאפשרות שהרשות תאבד שליטה על ההתפתחויות. לכוחות שיוצבו בשטח סומנו קווים אדומים: צה"ל אינו מתכוון לאפשר פגיעה במחסומים שלו, צעדות המוניות להתנחלויות או חסימת כבישים מרכזיים שבהם משתמשת האוכלוסייה הישראלית.

בתקופה האחרונה נפתחו באתר פייסבוק כמה קבוצות שקראו לקיים ב-15 במאי הפגנות ענק בכותרת "אינתיפאדה שלישית". לקבוצות הצטרפו מאות אלפי גולשים מרחבי העולם וישראל דרשה מהאתר למחוק את הקבוצה הגדולה מביניהן.

בישראל התקיימו אתמול כמה אירועים לציון הנכבה. כעשרת אלפים איש השתתפו בתהלוכה המתקיימת זה 14 שנה בחורבות הכפרים רויס ודאמון בגליל המערבי. המארגנים אמרו כי מספר המשתתפים השנה היה גבוה במיוחד, והסבירו זאת בין השאר ב"חוק הנכבה" שעבר באחרונה בכנסת. בכיכר רבין בתל אביב הפריחה אתמול קואליציית נשים לשלום 500 בלונים שחורים עליהם התנוססה הכתובת: "נכבה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ