יובל דיסקין: "חמאס לא מתכוון להסכים לשום הסכם שלום עם מדינת ישראל"

ראש השב"כ היוצא התריע מפני הכרזת עצמאות פלסטינית אפשרית באו"ם ואמר "ספטמבר תמיד זה חודש מחורבן במזרח התיכון"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

ראש השב"כ היוצא, יובל דיסקין, הזהיר הערב (רביעי) כי "חמאס לא שינה את תפישותיו, לא האידיאולוגיות, לא המדיניות, בטח ובטח לא מתכוון להסכים לשום הסכם שלום עם מדינת ישראל". לדבריו, החמאס "אולי יהיה מוכן להודנא שאותה ינצל לבניין הכוח שלו".

בכינוס של אגודת ידידי אוניברסיטת תל אביב התייחס דיסקין להסכם הפיוס הפנים-פלסטיני ואמר כי "היכולת לקיים פיוס אמיתי בין הפתח לחמאס כמעט שואפת לאפס. אפשר לייצר דימוי של, טקסי חתימה בקהיר, זו לא המציאות בשטח. דם לא הופך מים לא רק בינינו לבינם, גם בין חמאס לפתח. את הפיוס נבחן על ציר הזמן", אמר דיסקין.

דיסקין אמר עוד כי רוב הפלסטינים לא יהיו מוכנים לקבל הסכם שיהיה מקובל על רוב הישראלים. "יש פלסטינים רבים ובראשם אבו מאזן, פיאד ולא מעט מבכירי ארגון הפתח שאכן רוצים שלום עם מדינת ישראל. לא בהכרח הם מדברים על אותו הסכם, או על אותו שלום שמדינת ישראל מדברת עליו. כמו שבמדינת ישראל תלוי את מי תשאל ובאיזה עיתוי ותקבל את סוג ההסדר שהוא מוכן ללכת אליו, להם יש גם את העקרונות שלהם", אמר. לדבריו, "הבעיה היא שהרשות הפלסטינית הזו ביהודה ושומרון ובראשה אבו מאזן ופיאד ואחרים, מייצגת רק את עצמה ובטח ובטח לא מייצגת את החמאס ברצועת עזה".

"ספטמבר תמיד זה חודש מחורבן במזרח התיכון"

דיסקין אמר עוד כי הוא מודאג מאוד מהצפוי בחודש ספטמבר הקרוב, בהתייחסו לאפשרות של הכרזת עצמאות פלסטינית באו"ם. "לא כדאי שננוח על זרי הדפנה. דברים יכולים להשתנות מהר מאוד. ספטמבר תמיד זה חודש מחורבן במזרח התיכון. אני לא בטוח שדברים יקרו ב-1 באוקטובר, אבל אני מניח שזה יתחיל להניע תהליכים שיכולים גם להידרדר אם לא תהיה פה התפתחות כזו או אחרת", אמר דיסקין.

על חיסולו של מנהיג אל-קאעדה אוסמה בן לאדן אמר דיסקין כי "כשרואים ארכי-מחבל כזה מסיים זה גורם הרבה קורת רוח". לדבריו, "מה שארה"ב יכולה לאפשר לעצמה לעשות, מדינת ישראל לא יכולה לאפשר לעצמה לעשות. בעל המאה הוא בעל הדעה. האמריקאים יכולים להשפיע על בית הדין הבינלאומי, על הרבה מאוד דברים אחרים, ומדינת ישראל מתקשה מאוד בדברים האלה.

עם זאת הדגיש דיסקין כי הג'יהאד העולמי עדיין קיים ומאיים על המערב. "כמי שמצוי בתחום הזה הרבה שנים, אני מציע לאמריקאים לא לנוח על זרי הדפנה. בן לאדן זה אולי סימבול, אבל המורשת שלו קיימת, הארגונים קיימים וסביר להניח שלא יסתיימו הפיגועים של הג'יהאד העולמי כנגד ארצות הברית או יעדים מערביים אחרים".

דיסקין. תצלום: אי-פי

בהתייחס לאירועים האחרונים במזרח התיכון, אמר דיסקין כי מוקדם עדיין להעריך לאן הדברים הולכים. "אין ספק שמתחוללים פה תהליכים דרמטיים מבחינת הקצב שלהם, ההיקף שלהם, אבל התהליכים האלה עדיין מצויים בתחילת הדרך, הם אפילו לא בסוף של ההתחלה. קשה מאוד לדעת לאן הדברים ילכו בכל אחת מן המדינות שבהן הם מתחוללים".

לדבריו, קשה מאוד להעריך כיצד יתפתחו עוד המהומות בסוריה. "דבר אחד אני כן יכול להעריך ? שזה יהיה כנראה עקוב מדם משום שיש שם מיעוט קטן עלאווי, ששולט ברוב סוני, והמיעוט כרגע נלחם על חייו ולכן הוא ינקוט כמעטי כל אמצעי אפשרי כדי לשרוד. אני אבל סבור שיהיה קשה מאוד להחזיר את השד הזה לבקבוק, וגם אם הוא יחזור זמנית לבקבוק הוא יתפרץ מהר מאוד פעם נוספת".

"לא בטוח שזה גם פסח או יפסח עלינו בסופו של דבר", אמר דיסקין, "גם על זה כדאי לא לנוח על זרי הדפנה. יש פה תמורות גדולות, גדולות על יכולות הניבוי שלי, דבר אחד בטוח, יהיה מעניין פה".

דיסקין דיבר גם על פעולות השב"כ בסיכול הטרור ואמר כי "אני חושב טרור יהודי בהרבה מובנים, מבחינתי כיהודי ישראלי, הרבה יותר גרוע מטרור של פלסטינים ושל מוסלמים. משום שזה אזרח המדינה יהודי שלוקח את החוק לידיו". לדבריו, "בניגוד לפעילות נגד טרור בשטחים, בישראל אנחנו פועלים תחת החוק הישראלי, מה שמחייב אותנו להביא ראיות ברמה מאוד גבוהה לבתי המשפט על מנת להכניס מחבלים או פוטנציאל למחבלים לכלא. אנחנו עושים מאמצים גדולים ואני מקווה שיהיו גם תוצאות בהתאם. יש גם הישגים בתחום הזה".

דיסקין סירב להתייחס לגלעד שליט ולמחאה של אחיו יואל בטקס הדלקת המשואות בערב יום העצמאות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ