גורם בוושינגטון: הנשיא ברק אובמה עשוי לשאת את נאומו על המזה"ת בשבוע הבא

הנשיא צפוי לדבר על השינויים בעולם הערבי ועל חיסול בן לאדן, וטרם נודע אם יציג תוכנית שלום חדשה. נתניהו ינאם בעקבותיו בסוף החודש

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, עשוי לשאת את הנאום המצופה, שבו יפרוש את מדיניות הממשל לגבי המזרח התיכון, כבר בשבוע הבא, כך אמרו היום (רביעי) גורמים בממשל האמריקאי. אובמה, שייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית הלבן בוושינגטון ב-20 במאי, שוקל לשאת את נאומו לפני שייצא לסיור באירופה בעוד כשבוע וחצי, כך לדברי גורם בכיר בממשל.

בנאום המדיני צפוי אובמה להתייחס לשינויים בארצות ערב ובצפון אפריקה, בייחוד לאור הריגתו של מנהיג אל-קאעדה אוסמה בן לאדן. מקור הבקי במהלכים הפנימיים בממשל האמריקאי אמר כי אחת השאלות המרכזיות היא אם אובמה יציג בנאום גם תוכנית חדשה לתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים.

אובמה. יוכל לקרוא לערבים לדחות את דרכו של בן לאדן. תצלום: רויטרס

בעקבות חיסולו של בן לאדן, עשוי אובמה לקרוא לערבים לדחות את האיסלאם הלוחמני של אל-קאעדה, לדבוק בדמוקרטיה ולכונן יחסים חדשים עם וושינגטון.

בחודש שעבר הוזמן ראש הממשלה בנימין נתניהו לשאת נאום מדיני משלו בקונגרס האמריקאי בסוף החודש. בנאומו, שכבר זכה לכינוי "נאום בר-אילן 2", צפוי ראש הממשלה להציג את רעיונותיו לקידום התהליך המדיני עם הפלסטינים.

אובמה יישא את נאומו לפני זה של נתניהו, ככל הנראה כדי להבהיר את ציפיות הממשל האמריקאי מנתניהו, ולבחון אם ראש הממשלה הישראלי יענה להן בנאומו. בסביבתו של נתניהו סבורים כי אובמה אינו צפוי להציג בנאומו תכנית שלום חדשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ