בג"ץ הורה לעצור את הבנייה במאחז מגרון

השופט יורם דנציגר שב ואסר את המשך הבנייה במאחז הבלתי חוקי, אותו התחייבה המדינה לפנות ב-2008

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שופט בג"ץ יורם דנציגר הוציא היום (רביעי) צו ארעי בדרישה לממש את צווי הפסקת העבודות שהוצאו לשלושה מבני קבע הנבנים במאחז הבלתי חוקי מגרון. מדובר בעתירה שהגישו פלסטינים תושבי הכפר בורקא שבגדה המערבית ואירגון "יש דין", בטענה כי המבנים נבנו על אדמה פלסטינית פרטית. הצו אוסר למעשה את המשך הבנייה ואכלוס המבנים עד לקיומו של דיון נוסף בעניין. העותרים דרשו מבג"ץ להורות לרשויות האכיפה להוציא למבנים הבלתי חוקיים צווי הריסה - ולממשם באופן מיידי.

מגרון הוקמה בשלהי שנות התשעים בגבעה סמוך לכפר בורקא, על אדמות הכפר, ללא היתרי בנייה או אישורים אחרים. בעקבות עתירה של תנועת "שלום עכשיו" מ-2006 לפינוי המאחז, התחייבה הממשלה בפני בג"ץ לפנותו עד אוגוסט 2008. משחלף המועד, הודיעה הממשלה לבג"ץ כי המתנחלים יפונו רק לאחר שתיבנה עבורם שכונה בהתנחלות סמוכה. בינתיים, נמשכה הבנייה במגרון, ולאחרונה החלו לבנות במקום שלושה מבני קבע חדשים. למבנים הוצאו צווי הפסקת עבודה וכן הוחרם רכוש במקום.

המאחז מגרון. "רשויות אכיפת החוק מעלימות עין". תצלום: אי-פי

בעתירה, שהוגשה בידי עורכי הדין מיכאל ספרד, שלומי זכריה, אבישר לב ומוחמד שקייר מהצוות המשפטי של "יש דין", מציינים העותרים כי "כמו במקרים קודמים של בנייה לא חוקית על ידי ישראלים בגדה המערבית, המתבצעת תוך גזל אדמות פרטיות של תושבים פלסטינים, גם במקרה זה, רשויות אכיפת החוק מעלימות עין, בעוד שהעותרים, שהינם בעליה החוקיים של הקרקע, מנועים מלהגיע לאדמתם, ואינם יכולים לשמור עליהן מפני גזל ושימוש עברייני".

"בתשובותיהם לעתירת מגרון הראשונה, הרשויות הכירו באי חוקיותו של המאחז, ולא חסכו בהבטחות חסרות כיסוי לפנותו", אמר עורך הדין אבישר לב. "נכון להיום, לא זאת בלבד שהמאחז עומד על תילו - הוא אף גדל ומתרחב מדי יום בלי כל התערבות מצד השלטונות. אנו דורשים מבית המשפט להתערב כדי להבטיח שגורלה של אדמות העותרים לא יהיה גורל של הדרה וגזל".

מועצת יש"ע מובילה בנייה לא חוקית מסיבית בהתנחלויות ובמאחזים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ