בכיר במערכת הביטחון: אין סיכוי לשחרר את שליט בפעולה צבאית

"צה"ל הוציא עשרות מיליוני שקלים על פעולות מודיעין לאיתור החייל החטוף, אך ללא הצלחה מרובה", אמר הבכיר

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

גורם בכיר מאוד במערכת הביטחון אמר אתמול (רביעי) בשיחה עם כתבים כי "אין היתכנות מבצעית לשחרור החייל החטוף גלעד שליט". לדבריו, הצבא הוציא עשרות מיליוני שקלים על פעולות מודיעין שנועדו לאתר את מקומו של שליט אך ללא הצלחה מרובה. "קשה לנהל משא ומתן מול ארבעה ראשים. להנייה דעות משלו, משעל שמחזיק בדעות שלו, לאחמד ג'עברי ולמוחמד דף גם כן דעה אחרת כל אחד". הוא הוסיף כי "למיטב ידיעתי הגענו לסיכומים עם מספר גורמים בחמאס לגבי העסקה, אך חלק אחר בתנועה טרפד אותה".

הבכיר המשיך לתאר את המצב שבו נמצא החמאס. "יש עליו הרבה מאוד לחצים, פתאום גילינו בזמן חתימת ההסכם כי יש שם 14 ארגונים. כל מי שיש לו קסאם מקים ארגון טרור, לא פשוט בשביל החמא"ס לאכוף את השקט". לדבריו, החמאס הגיע להסכם עם הפתח כתנועה מתוסכלת. "הציבור ברצועה מתחיל להפעיל לחץ כבד. הנהגת החמאס מבוהלת ממה שקורה במדינות ערב והיה לה אינטרס גדול להגיע להסכם. קשה לי להאמין שההסכם יחזיק מעמד כשהם יגיעו לנושאים המורכבים כמו בחירות לדוגמה, כי הפערים יהיו עצומים".

שר הביטחון והרמטכ''ל בסיור בגזרת נחל עוז, השבוע. ''פיצוץ צינור הגז המצרי לא היה פעולת טרור, אלא יותר פרוטקשן''.תצלום: אלי הרשקוביץ

לגבי מצרים אמר הגורם כי תחילה חשש צה"ל מהשינוי ביחסים עם צבאה, אך אחר כך התברר שהוא משתף עם ישראל פעולה בצורה טובה למדי. "המצרים עוד לא גמרו את המהפכה. על הצבא המצרי יש תיק גדול מאוד: גם לשלוט, גם לשמש משטרה וגם כשאר המשרדים הממשלתיים. הדבר הזה גדול עליו בכמה מספרים. אחד הדברים שקצת קשה לצבא המצרי לשלוט עליו הוא סיני, שהפך להיות חור שחור מבחינת הטרור". עוד הוא הוסיף כי מצרים נכנסת למשבר כלכלי עצום. לדבריו, "גם הפיצוץ בצינור הגז לא היה פעילות טרור נגד מדינת ישראל אלא היה יותר רצון לפרוטקשן".

בהתייחסו לגבול הדרומי אמר הבכיר: "אנחנו במהלך של לעצור לחלוטין את תופעת המסתננים. הורדנו כבר ב-50% את המספר מהשנה שעברה, מ-6,000 מסתננים בשנה שעברה באותה תקופה היום אנחנו ב-2,500. בניית הגדר והמכשול בגבול הדרומי מתקדמת במהירות".

לבסוף סיכם הגורם ואמר כי "האויב של מדינת ישראל השתנה - מניסיון לכבוש ולהשמיד הם עברו להתשה ולשבירה. לפני כמה שנים איום הטרור היה הגדול ביותר. היום החמאס מאיים עלינו בירי תלול מסלול לתוך מדינת ישראל, במטרה לזרוע בתושבים פחד, אבל בל נשכח שגם במלחמת לבנון ובעופרת יצוקה הבינו האויבים שלנו שהנזק שהם משלמים הוא גדול". לדבריו, "השנתיים וחצי האחרונות היו השקטות ביותר שהיו בתולדות ישראל מבחינת נפגעים".

במקביל, אמר אתמול ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, כי הוא מודאג מאוד מהצפוי בספטמבר הקרוב, בהתייחסו לאפשרות של הכרזת עצמאות הפלסטינית. "לא כדאי שננוח על זרי הדפנה. דברים יכולים להשתנות מהר מאוד. ספטמבר תמיד זה חודש מחורבן במזרח התיכון. אני לא בטוח שדברים יקרו באחד באוקטובר, אבל אני מניח שזה יתחיל להניע תהליכים שיכולים גם להידרדר אם לא תהיה פה התפתחות כזו או אחרת", אמר דיסקין.

דיסקין דיבר בכינוס של אגודת ידידי אוניברסיטת תל אביב. לדבריו, רוב הפלסטינים לא יהיו מוכנים לקבל הסכם המקובל על רוב הישראלים: "יש פלסטינים רבים ובראשם אבו מאזן, פיאד ולא מעט מבכירי ארגון הפתח שאכן רוצים שלום עם מדינת ישראל. לא בהכרח הם מדברים על אותו הסכם, או על אותו שלום שמדינת ישראל מדברת עליו. עם זאת גם הוא העריך כי הפיוס בין החמאס לפתח לא יחזיק מעמד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ