צה"ל והפלסטינים: אירועי הנכבה לא ייצאו משליטה

בצבא הורו לכוחות להימנע ככל האפשר מירי אש חיה ומהרוגים פלסטינים בימי המחאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

על עמודי החשמל ברמאללה הודבקו אתמול מאות כרזות, בקריאה להשתתף בתהלוכות ה"נכבה" ביום ראשון. הכרזות עוצבו כמכתב ששולח פליט פלסטיני מהגולה לעיר חיפה. "חיפה יקירתי, אשוב אלייך בקרוב", נאמר בהן. באופן לא מפתיע, מי שחתום על הכרזה אינו החמאס או הג'יהאד האיסלאמי אלא דווקא מחלקת הפליטים של אש"ף. בשיח הפנימי הפלסטיני, הרשות עדיין דבקה בקו האידיאולוגי המוצהר והנוקשה, ובראשו זכות השיבה לפליטי 1948.

ובכל זאת, מירושלים ומרמאללה נשמעה אתמול (רביעי) במקביל צפירת הרגעה. חרף הנטייה המובנית כמעט של התקשורת ליצירת ציפיות דרמטיות, שני הצדדים אינם מאמינים שהעניינים ייצאו מכלל שליטה במשך שלושת ימי המחאה שהכריזו הפלסטינים לציון יום השנה ל"נכבה", הקמת מדינת ישראל שהם מתארים כאסונם ההיסטורי. בכירים ברשות שנשאלו על כך אפילו התייחסו באירוניה מסוימת להכנות הנרחבות שעורך צה"ל לקראת ימי המחאה, שיחלו מחר.

אולם, גם בצבא ההכנות אינן נעשות על סמך מידע מודיעיני ממוקד, אלא ליתר ביטחון. למקרה, אשר בשלב זה נראה בלתי סביר, שההפגנות ייצאו מפיקוח מנגנוני הביטחון הפלסטיניים ויתגלגלו לצעדות המוניות להתנחלויות או לעימות אלים במחסומים, מרכז הצבא כוחות בגדה המערבית ממחר.

ההנחיות שניתנו לכוחות ברורות: יש להימנע ככל האפשר מירי אש חיה ומהרוגים פלסטינים, שעלולים להצית הסלמה משמעותית יותר. בד בבד, מתקיים קשר רצוף עם כוחות הביטחון הפלסטיניים. גם אתמול נערכו מפגשי תיאום בין מפקדי חטיבות מרחביות של צה"ל לעמיתיהם מהרשות. נראה שבחלק ממוקדי החיכוך האפשריים ינסו הצדדים להגיע מראש לפשרות טקטיות, שיאפשרו למפגינים להוציא קיטור מבלי להיגרר לעימות ישיר בינם לבין חיילי צה"ל.

ההנחה הישראלית שהרשות תמנע עימות אינה מתבססת רק על מה שאומרים הקצינים הפלסטינים לעמיתיהם בצה"ל. מחאה עממית גדולה תשרת את העניין הפלסטיני, אולם הידרדרות לאלימות כעת תזיק לו. גם כך הקהילה הבינלאומית מסתכלת בספקנות מסוימת על הסכם הפיוס בין הפתח לחמאס ורשמה לפניה את פיגועי הטרור הקשים האחרונים נגד ישראלים, באיתמר ובירושלים. לקראת הבשלת המהלך הדיפלומטי של הפלסטינים באו"ם, בספטמבר, הרשות צריכה להפגין שליטה, לא חוסר שליטה.

כל הדברים הללו נכונים כנראה לאמצע מאי, לא לספטמבר. בספטמבר הקרוב, עם תמיכה בינלאומית גדולה בהכרזת עצמאות פלסטינית לצד אפשרות שדבר לא יזוז בשטח עצמו, המצב בגדה עלול להיראות שונה למדי. הפער בין הציפיות למימושן עלול להוליד, כפי שרמז אתמול גם ראש השב"כ היוצא יובל דיסקין, אכזבה גדולה שסופה התפרצות אלימה. במקרה כזה, לא בטוח שהרשות תשכיל לבלום את המחאה - ובעצם, כלל לא ברור אם תרצה בכך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ