חשאי | לא מפטרים, מטרטרים

כתב תביעה של עובד על מה שאפשר להגדיר כהתעללות נפשית מאפשר לחשוף טפח מהנעשה בין כותלי המכון הביולוגי בנס ציונה, אחד המוסדות הסודיים ביותר בישראל

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

מה עושים כ-300 עובדי המכון הביולוגי בנס ציונה - מדענים, טכנאים ועובדי משק ותחזוקה - הוא מהסודות השמורים ביותר במדינה, המוגן בין היתר על ידי צנזורה צבאית חמורה. לעתים נדירות מגיע המכון לכותרות, לרוב בהקשרים שנויים במחלוקת. תביעה של מיליוני שקל שהגיש באחרונה אחד העובדים נגד המכון, מנהלו, ד"ר אביגדור שפרמן, והממונה על הביטחון במערכת הביטחון (המלמ"ב), על מה שאפשר להגדיר כהתעללות נפשית, נותנת הזדמנות להצצה נדירה אל המתרחש בין כתליו.

לפי מקורות ישראליים, במכון מפתחים תרופות, חיסונים, אמצעים ונוגדנים למקרה שישראל תותקף בנשק כימי (גזים) וביולוגי, ולצד זאת נערכים בו מחקרים בעלי אופי אזרחי. לפי פרסומים זרים, במכון מפתחים גם אמצעים התקפיים, כלומר נשק כימי וביולוגי. כך, למשל, ייחסו פרסומים כאלה למדעני המכון את פיתוח הרעל שנועד להרוג את מנהיג החמאס חאלד משעל במבצע הנפל של המוסד בעמאן שבירדן ב-1996.

שם המכון ושם מנהלו, ד"ר שפרמן, נזכרו גם בהקשר של פיתוח חיסון נגד אנתרקס. הבעיה היתה, שפיתוח זה, חשוב ככל שיהיה לביטחון הלאומי, לווה בשורה של מהלכים שנויים במחלוקת. בשיתוף פעולה מלא עם חיל הרפואה וצה"ל נודבו חיילי צה"ל לפני יותר מעשור לשמש "שפני ניסיון" לפיתוח החיסון. הם השתתפו בניסוי, בניגוד לכללי אמנת הלסינקי הקובעים את הכללים של המותר והאסור לעשות בניסויים רפואיים על בני אדם. תביעות החיילים להכיר בהם כבנכי צה"ל ולקבל פיצויים נדחו בידי מערכת הביטחון, וההתדיינות המשפטית בנושא נמשכת.

לפי כתב העת הצרפתי "אינטליג'נס און ליין", המכון קיבל מענק של מאות מיליוני דולרים להקמת קו ייצור לחיסון האנתרקס מממשלת ארצות הברית, בתמורה למסירת תוצאות הניסוי. הפרסום הזר הגביר את החשד, כי חיילי צה"ל "נמכרו" כ"שפני ניסיון" לא רק למען ביטחון ישראל אלא גם כדי לענות לאינטרסים זרים - של ארצות הברית.

את התביעה הנוכחית הגיש אבישע קליין, שהיה בין היתר מרכז ענף החי במכון - "בית החיות", שעליהן עורכים את הניסויים השונים שמדעני המכון אמונים עליהם. כמו כן היה קשור לצוות שפיתח משחה להגנת העור מפני גז חרדל. לקליין בן ה-55 יש תואר ראשון במדעי החיים מהאוניברסיטה העברית ותואר שני בתעשייה וניהול מאוניברסיטת בן גוריון בנגב. קליין הצטרף למכון ב-1982, זכה לשבחים מפי הממונים, כפי שמצביעים מכתבים שצורפו לתביעה כנספחים, וקודם בדרגות ובתפקידים.

בין היתר היה אחראי למיזם "דה סוטו". ד"ר תמר כדר, שניהלה את המיזם, שיבחה אותו על עבודתו, ובמכתב שנשלח ב-1998 לסגן מנהל המכון, ד"ר עמרם גולומבק, ציינה, כי "מרבית העבודה במסגרת המיזם מבוססת על ניסויים בבעלי חיים, וכוללת חזירים, ארנבות וחזירי ים, ובמהלך השנים האחרונות זכיתי ואני זוכה לשיתוף פעולה מצדו של אבישע".

אך באותה שנה חל מפנה ביחס המכון ומנהליו לקליין. בתביעתו טוען קליין, כי ביקש וקיבל אישור לשמש יועץ לגידול קופים לייצוא, בחווה פרטית בקיבוץ אורים בנגב. בסופו של דבר החווה לא נפתחה בשל התנגדות של אגודות הנאבקות בניסויים ובהתעללות בבעלי חיים. מנהליו במכון טענו בזמנו, שהוא זייף את האישור שכלל לא ניתן לו. על רקע זה החל נציג המלמ"ב אז, חומי אבן טלי (כיום ראש היחידה לתפקידים מיוחדים), בחקירה פלילית נגד קליין.

קליין הושעה מעבודתו, ועל פי כתב התביעה הורה לו ד"ר שפרמן "לעבור לצריף מט לנפול, מלא עכברים וחולדות אשר שימש כמחסן עזוב ועלוב". קליין שהה במחסן שלוש שנים חסר מעש, וכל אותה עת משכורתו שולמה לו כסדרה. אחר כך יצא באישור הנהלת המכון לשבתון קצר בארצות הברית, ולאחר מכן לחופשה ללא תשלום לשנתיים. בשובו לישראל, ב-2003, גילה קליין לתדהמתו, כי המכון הביולוגי אינו מתכוון להחזירו לתפקיד כלשהו.

"מאותו רגע", נאמר בכתב התביעה, "החלה הידרדרות במצבו של התובע, והלה שקע בייאוש טוטלי, אשר אינו מצליח להתאושש ממנו עד היום. התובע נהפך לאדם דיכאוני, חסר שמחת חיים, המרגיש חסר אונים מול כוחות שאין בו היכולת להתמודד אתם. זאת תוך איום יום יומי לפטרו ולהמשיך ולהתעלל בו". קליין המשיך במשך חמש השנים הבאות להתייצב במכון ליום עבודה שבו לא עשה דבר. למרות זאת המכון לא העז לפטרו והמשיך לשלם לו משכורת.

ב-2008 פתחו נגדו קצין הביטחון של המכון, ניסן פורן, וחוקרי המלמ"ב בחקירה חדשה, והפעם בחשד להדלפת מידע, שהגיע ל"הארץ". בין היתר לקחו החוקרים מביתו מחשב, שלטענתו היה שייך לאשתו. בכתב התביעה נטען, שלמחרת מסר פורן הודעה לכל עובדי המכון, שבה הציג את קליין באור שנועד להשפילו ולבזותו, ונלקחו ממנו תג העובד וזכות הכניסה למכון.

קליין טוען בכתב התביעה, כי לחשדות נגדו לא היה כל יסוד, ובמעשיו מילא "חובה אזרחית ולאומית לחשוף את השחיתות" של ד"ר שפרמן. בעבור מאמציו לחשוף את מעשי השחיתות תובע קליין לפצותו בחצי מיליון שקלים, בנוסף לפיצוי של כשני מיליון שקלים על הנזקים שנגרמו לו בשל מסכת ההשפלות שעבר.

במשך השנים הוגשו למבקר המדינה, לנציבות שירות המדינה ולמלמ"ב תלונות נגד המנכ"ל ד"ר שפרמן מצד עובדים שונים על שהתעמר בהם, העסיק עובדים למטרות פרטיות, ביזבז כסף ללא בקרה למחקרים שהיה אמון עליהם, ואפילו על נסיעותיו לשבתון בחו"ל שבהם לכאורה התעורר חשד לניגוד אינטרסים. אך כל התלונות האלה, שנבדקו בחשאי בלי שיגיעו לידיעת הציבור, נדחו על הסף. גופי הבדיקה לא מצאו דופי בהתנהלות של שפרמן. זו הפעם הראשונה שטענות אלה מגיעות לדיון פומבי בבית המשפט.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "משרד הביטחון דוחה את טענותיו של מר קליין, התובע, לנזקים שנגרמו לו לכאורה במהלך עבודתו בגין התנכלויות והשפלות. התיק מתנהל בבית המשפט, אשר ידון בכל היבטי התביעה. נציין, כי כל הפעולות שננקטו בנושא על ידי משרד הביטחון היו בתיאום מלא עם פרקליטות המדינה".

פנייה להנהלת המכון הביולוגי לקבלת תגובה, לא נענתה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ