מלחמות הגנרלים

התנצחויות בוטות

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

תביעת הדיבה של דובר צה"ל לשעבר, אבי בניהו, נגד משרד הפרסום "מקאן אריקסון" והעיתונים "הארץ" ו"ידיעות אחרונות" היא השתלשלות נוספת, צדדית, של פרשת מסמך הרפז. אף שהקרב בין אהוד ברק וגבי אשכנזי יוכרע לבסוף על פי תוצאותיהם של ההליכים המרכזיים - חקירת מבקר המדינה בפרשה ומשפטו הצפוי של סא"ל (מיל') בועז הרפז - קיימת משמעות גם לדברים שמתרחשים כעת בערוצי משנה. אחד מהם הוא המשפט שמנהל בניהו, שבמסגרתו הוגש אתמול כתב הגנה חריף מצד מקאן אריקסון.

כמו כל דבר אחר בפרשה הזו, גם ההתכתשות בין בניהו לאילן שילוח, יו"ר קבוצת מקאן אריקסון ישראל, נעשית בטונים גבוהים וצורמים. את בניהו הקפיצה מודעה שפורסמה בעיתונים, עם ביטול מינויו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל. המודעה האשימה את אשכנזי, בניהו וקצינים אחרים בניסיון פוטש ובחבלה מכוונת במינוי גלנט - טענה שהועלתה בידי עיתונאים ואומצה בחום בסביבתו של שר הביטחון ברק.

המהלך של בניהו נועד לבוא חשבון עם תוקפיו בתקשורת ולהפריך את טענותיהם כלפיו. אחרי שנים של מחמאות מרובות בעיתונות, הדובר לשעבר אכן זכה למקלחת של ביקורות והשמצות לאחר התפוצצות הפרשה. בד בבד, בניהו מנסה לברר מי עומד מאחורי המודעה, שעליה חתומים "אזרחים שלא מכירים את גלנט אישית".

לכאורה, אנשי מקאן יכולים היו להסתפק בתשובתם לתביעה בטיעון המשפטי נטו: מדוע, לדעתם, אין הצדקה משפטית לחשיפת מזמין המודעה. לא זה מה שעשו. קרוב ל-20 עמודים מכתב ההגנה מוקדשים להרחבה ניכרת של הטענות המקוריות מהמודעה ולניסיון לבססן במידע נוסף. בין השאר, טוען מקאן נגד בניהו כי "שימש כמומחה הספינים" של חבורת הקצינים, כי "ניהל מערך הסתה רחב היקף נגד ברק וגלנט" וכי פעל "להלך אימים" על מבקרי אשכנזי.

התנצחויות משפטיות, מטבען, נעשות לעתים קרובות בניסוחים תקיפים ובוטים. הדברים נכונים שבעתיים במשפטי דיבה, שרמת האמוציות בהם מתחרה בזו של משפטי גירושים. ובכל זאת, עולות מנוסח כתב הגנה לפחות שתי סוגיות מעניינות. האחת: כעת זהו כבר "מקאן אריקסון" - לא רק לקוחותיו האלמוניים - שמכניס עצמו ללב העימות הלוהט, מאשים את אשכנזי ובניהו בניסיון פוטש ומציג טענות משלו כנגד הרמטכ"ל לשעבר ודוברו. השנייה: הנתבעת שולחת כאן סוג של אזהרה לתובע. אם לא תסיר את התביעה, נרמז, נגרור את הדיון לכל היבטי הפרשה ובהם כאלה שיהיו בלתי נוחים למחנה אשכנזי.

פרשת הרפז ממשיכה להתגלגל. ייתכן שעבור מרבית קוראי העיתונים זהו כבר עניין נשכח למחצה, שהתרחש לו אי שם בעידן הפרה-היסטורי, בקיץ שעבר. אך מבחינת המעורבים בה, וברק ואשכנזי בראשם, הפרשה עדיין חיה ובועטת. הם ימשיכו להתקוטט סביבה, במלוא המרץ, עמוק אל תוך הקיץ הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ