שיחת היום | "יערה וינקלר, האם את הקול התקיף במאבק למען שליט?"

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

במהלך טקס הדלקת המשואות בהר הרצל בערב יום העצמאות התפרצו לרחבה יואל שליט, אחיו של החייל החטוף גלעד שליט, וחברתו יערה וינקלר, סטודנטית בת 26, הניפו שלטים וקראו "גלעד עדיין חי".

יערה וינקלר, יומיים אחרי הדרמה, איך את?

"מאוד מתחזקת אצלנו ההרגשה שעשינו משהו נכון. אנחנו מקבלים המון טלפונים וסמסים מאנשים שאנחנו לא מכירים, עיתונאים, משפחות, אישי ציבור, שאומרים כל הכבוד, שהיינו צריכים לעשות את זה קודם, שבפעם הבאה שאנחנו עושים דברים כאלה שנגיד להם שיצטרפו".

אבל הרי לא עשיתם את זה בשביל תגובות אוהדות, את זה יש לכם כבר חמש שנים - הציבור בא לצעוד, לאוהל, יש סטיקרים, הפגנות. תגובות אוהדות לא עוזרות לכם.

"נכון, אבל עד עכשיו המתנגדים יכלו להגיד בסדר, אנשים תומכים כי אתם ממלכתיים. והנה, עשינו מחאה שבאה ופוגעת בבטן הרכה וגם בזה אנשים ממשיכים לתמוך. זאת תמיכה מסוג חדש, זה לא משהו שיכולנו לקחת כמובן מאליו".

ואת מסיקה מזה שאנשים גם תומכים בשחרור כמה מחבלים שצריך בשביל לשחרר את גלעד?

"כן, אבל צריך להגיד שאנחנו אף פעם, בתור משפחה ובתור מטה, לא אמרנו בכל מחיר. יש מחיר נקוב, וידוע, ואפשרי, אנחנו לא המצאנו את זה שזה אפשרי. יש ראשי ביטחון שאומרים שזה אפשרי, וצריך להגיד שראש ממשלה לא יכול להתחבא מאחורי הפחדות ולרדת למכנה המשותף הנמוך ביותר בעם שזה החרדה ולצפות שמשם תגיע התמיכה. הוא צריך להיות מנהיג ולעשות משהו שישיג לו את התמיכה הזאת ממקום של מנהיג ולא ממקום של פחדן. הסיפור זה לא המחיר. ממשלת ישראל, גם הנוכחית וגם הקודמת, כבר הסכימה לרוב השמות שנמצאים ברשימה ומה שמפריע לעסקה היום הוא לאן ישחררו אותם".

ואת מאמינה שזה באמת הסיפור?

"אנחנו מקבלים את זה ממספיק מקורות בשביל להרגיש שזה מידע מהימן, ואני לא חושבת שיש איזשהו אינטרס לשקר בנושא הזה. ברמה הציבורית, אני מקווה בשביל הממשלה שהיא לא משקרת לציבור, למרות שאני חייבת להגיד שזה מפתיע אותי שמדינת ישראל בעצם מצהירה בכך במלים אחרות שהיא מתקשה לשמור על גבולותיה. אנחנו עדים במשך החמש שנים האלה לצערי לא פעם אחת לפיגועים נגד אזרחי המדינה וזה לא קשור לזה שגלעד בשבי או לא בשבי. תמיד יהיו אלפים שינסו ויחפשו אותנו בכל מקום ובכל שעה, והתפקיד שלנו הוא לא להאשים את החיילים שנופלים בשבי או נופלים חלל אלא למצוא את הדרך להגן על הגבולות ואי אפשר להפיל על הכתפיים של גלעד את כל מערכת הביטחון, פשוט אי אפשר".

את אומרת כל הזמן "אנחנו" ו"אותנו". את שנתיים וקצת עם יואל ועד כדי כך את מרגישה חלק מהמשפחה?

"בטח. הרגשתי חלק מהמאבק עוד לפני שהכרתי את יואל. הייתי בשנתיים הראשונות פעילה מאוד בנושא של גלעד, הייתי אז סטודנטית בבאר שבע והייתי עושה פעם בשבוע דוכן של מודעות עם עוד חברות, היינו מגיעות לכל הפגנה שהיתה לגלעד. הסיפור של להיות כל כך חלק מהמשפחה עכשיו, כשאני כבר שנתיים בפנים, נובע מזה שבלי שום קשר אני בן אדם מאוד משפחתי ולכן הדבר הטבעי מבחינתי היה להתחבר ולהיות חלק מ, בלי קשר לזה שהנסיבות אילצו אותנו להתקרב אפילו יותר, ברמה שבצעדה הלכנו ארבעתנו (עם נועם ואביבה שליט, מ"מ) והיו מקומות שהגענו אליהם שישנו ארבעתנו באותו חדר".

ומה מלכתחילה חיבר אותך כל כך למאבק על גלעד?

"בהתחלה זה לא היה רק גלעד, זה היה גם אודי ואלדד".

מדהים שאת אומרת אודי ואלדד ולא רגב וגולדווסר.

"זה בני אדם!".

רגב וגולדווסר זה גם בני אדם.

"כן, אבל... אני יודעת שלנו נורא קשה כשאומרים 'גלעד שליט' כי זה כאילו הופך אותו לסמל. בשבילנו הוא גלעד, זה אמיתי יותר".

אמרת כמה פעמים אתמול שהמחאה בטקס מסמנת עליית מדרגה במאבק, שמעכשיו יהיה מאבק בטון אחר. מה נשתנה? למה עכשיו?

"זה הכל תהליך. אם את שואלת אותי, הנקודה שבה אנחנו נמצאים היום היא תוצאה של משהו שהתחיל כבר לפני שנה, ביציאה למסע. שבועות שישבנו בבית והרגשנו שמספיק לקחת את העצות האלה של שבו בבית אנחנו עובדים - אנחנו אשכרה ישבנו בבית והאמנו שיקרה משהו. כשהחלטנו לצאת לצעדה הבנו שאנחנו יוצאים לסוג אחר של מאבק שמאז הולך ומחריף. גם אם בטקס היתה המדרגה הגדולה ביותר שעשינו עד היום, היא לא המדרגה היחידה. פעלנו גם ב - איך ראש הממשלה אומר? - במקומות סמויים מן העין, מתוך אמונה שכל צעד שאנחנו עושים אנחנו שוקלים בראש וראשונה האם זה טוב לגלעד".

איזו פעילות סמויה מן העין?

"דברים שלא נדבר עליהם, לפחות לא בשלב הזה".

רזי ברקאי אמר לך היום בצדק שאת מדברת בקול אחר לגמרי ממה ששמענו מהמשפחה עד היום. עד כמה הנוכחות שלך במשפחה היא מה שדוחף לשינוי הקו הזה?

"תסלחי לי שאני קצת מתחמקת מהשאלה הזאת. אני מעדיפה לענות על זה בצניעות המרבית - שלכל אחד מאתנו במשפחה יש החלק שלו ומה שהוא מביא. אני, מהניסיון שלי בלא מעט מחאות, מביאה אולי קצת את הביטחון העצמי, אולי את היכולת להיאבק בממסד בלי לפחד ממנו".

יכול להיות שזה שאין לך קשר דם גם עוזר - שבגלל שהוא לא אח שלך יש לך יותר חופש?

"הוא קשר דם לאנשים היקרים לי ביותר בחיים. אבל יכול להיות, אני הרי לא מכירה אותו. יכול להיות שלי יותר קל להגיד את הביקורת על הממשלה ועל הרבה דברים בהקשר של גלעד וזה יישמע יותר כחלק האזרחי והציבורי ופחות מתוך המשפחה. למרות שאני באמת משתדלת לדבר בשני קולות".

האנשים היקרים לך ביותר? ואיפה משפחתך בסיפור?

"המשפחה שלי ושל יואל הן שתיהן המשפחה שלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ