בלי פריימריז, בלי מרכז ועם סמכויות מפליגות לברק

תקנון מפלגת עצמאות יוצא לאור

מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזל מועלם

בלי פריימריז, בלי מרכז מפלגה ועם הרבה סמכויות וכוח ליו"ר המפלגה שר הביטחון אהוד ברק, יוצאת היום מפלגת העצמאות לדרך בכנס חגיגי שייערך בתל אביב ובו ייחשף ויאושר גם תקנון המפלגה החדשה. מפלגת העצמאות אמנם אינה עוברת את אחוז החסימה בסקרים, אך בכיריה מתעקשים כי הם מתכוונים להקים מפלגה משמעותית שתתמודד בבחירות הבאות והסקרים שבידיהם מלמדים שיש לה ציבור מצביעים גדול.

השר להגנת העורף, מתן וילנאי, למשל, מקיים בשבועות האחרונים מרתון פגישות עם פעילים מרכזיים מהעבודה ומנסה להעבירם לעצמאות. אבל הסיפור המעניין הוא התקנון שנתפר על פי מידותיו של ברק, שבעת כהונתו כיו"ר מפלגת העבודה נודע בסלידתו מהמוסדות המפלגתיים והצליח לקצץ בסמכויותיהם ולהגדיל את כוחו כששינה את חוקת המפלגה. "חוקת ברק" סימלה יותר מכל את עידן ברק במפלגת העבודה ובוטלה לפני ארבעה חודשים, מיד לאחר שפרש והקים את מפלגת העצמאות. כעת מסתבר שאת רוחה של אותה חוקה ניתן למצוא בתקנונה של המפלגה החדשה, שנתפר על פי מידותיו של ברק ומעניק לו סמכויות מופלגות ושקט לפעול כראות עיניו.

על פי התקנון, יו"ר המפלגה יכהן גם כיו"ר המזכירות, שהיא המוסד הביצועי של המפלגה. המזכירות תיבחר על ידי המועצה שהיא המוסד העליון של המפלגה שתמנה בין 31 ל-101 חברים. ברק, מתוקף התקנון ישלוט במזכירות ובמועצה, בשל הסמכות שניתנה לו למנות רבע מחברי המועצה.

ברק, כיו"ר המזכירות, יהיה אחראי לזימון הישיבות, לניהולן ולסדר היום, וייהנה מהאפשרות להחליט על קבלת החלטות של המזכירות בהתייעצות טלפונית, או באמצעות המייל עם כל אחד מהחברים בנפרד והצבעה טלפונית על הצעות החלטה שיציע. ברק גם יהיה אחראי לניהול ישיבות המועצה.

התקנון מקנה ליו"ר המפלגה את הסמכות למנות את כל בעלי התפקידים במפלגה: הגזבר, היועץ המשפטי, הדובר והמנכ"ל. הוא יהיה מוסמך לחתום בשם המפלגה על הסכמים פוליטיים או להגיע לסיכומים בעל-פה בנושאים פוליטיים. בנוסף, הוא יהיה רשאי להביא הצעת החלטה מטעמו לכל מוסד של המפלגה בכל עת. ברק לא יצטרך להיבחר באמצעות פריימריז, המועצה תבחר אותו. במקרה שיהיה מועמד נוסף, יתקיימו בחירות חשאיות במועצה.

ואיך תיבחר רשימת המפלגה לכנסת? בתקנון נכתב שהם ייבחרו בשיטה שתקבע המזכירות, ונראה כי הבחירה תיעשה באמצעות סוג של ועדה מסדרת, כך שחברי הכנסת של העצמאות - השרים שלום שמחון, מתן וילנאי ואורית נוקד וח"כ עינת וילף - יחסכו לעצמם את הפריימריז המפרכים והיקרים וישובצו כמעט אוטומטית ברשימה אם אכן המפלגה תתמודד בבחירות הבאות.

סעיף מעניין נוסף הוא אופן הזימון לישיבות מוסדות המפלגה. התקנון מציע דרך מקורית: ברק יכול לזמן את החברים באמצעות הדואר, הדואר האלקטרוני, מסרון, אתר האינטרנט של המפלגה, והוא יכול לעשות זאת בהתראה של 48 שעות.

התקנון החריג בנוף המפלגתי נכתב בהנחיית ברק, על ידי עו"ד ארי הלל, בנו של יו"ר הכנסת לשעבר שלמה הלל. הלל כיהן כיועץ המשפטי של בית ברל ואולץ להתפטר לאחר שהתברר שבמקביל לעבודתו זו העניק ייעוץ משפטי לברק בכל הנוגע להקמת מפלגת העצמאות. הלל יכהן גם כיועץ המשפטי של מפלגת העצמאות.

בנוף המפלגתי המקומי ידוע תקנון מפלגת קדימה שנתפר על פי מידותיו של אריאל שרון כתקנון המקנה כוח חריג ליו"ר. שרון, שמאס במוסדות המפלגתיים בליכוד שהקנו כוח רב לחברי המרכז אשר איימו לפעול להדחתו באמצעות הקדמת הפריימריז, ביקש ליצור לעצמו שקט מפלגתי. כעת התקנון של ברק בהשוואה לתקנון קדימה מנשל כמעט לחלוטין את הכוח מידי המוסדות המפלגתיים ומעבירו ליו"ר. ברק לא יצטרך להביא יותר אישור הסכמים קואליציוניים לוועידת המפלגה, כפי שנאלץ לעשות בתקופת כהונתו כיו"ר העבודה, או לבקש את אישור הוועידה להצטרף לממשלה זו או אחרת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ