מקאן: נוכיח שקציני צבא חתרו תחת הדרג המדיני

משרד הפרסום מקאן אריקסון הגיש אתמול כתב הגנה לתביעת הדיבה שהגיש דובר צה"ל לשעבר, בעקבות מודעה שפורסמה אחרי ביטול מינוי גלנט לרמטכ"ל

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

קצינים בכירים, בהם דובר צה"ל לשעבר, אבי בניהו, חתרו תחת הדרג המדיני ופעלו לסיכול בחירתו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל - כך טוען משרד הפרסום מקאן אריקסון בכתב ההגנה שהגיש אתמול, בתגובה לתביעת הדיבה שהגיש בניהו. בניהו תובע את משרד הפרסום ואת העיתונים "הארץ" ו"ידיעות אחרונות", בעקבות מודעה שפורסמה אחרי ביטול מינויו של גלנט לרמטכ"ל, תחת הכותרת "הפוטש בקריה הצליח (כנראה)".

במודעה, שפורסמה בשם "אזרחים שאינם מכירים את גלנט אישית ומודאגים מהפוטש בקריה", נכתב כי "חבורת גבי אשכנזי, אבי בניהו, הרפז ועיתונאי החצר שלהם עומדים לנצח ולסכל את בחירתו הדמוקרטית של גלנט לרמטכ"ל".

בכתב ההגנה שהוגש לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה, נטען כי "מקאן איננה צד בפרשה והיא נגררה בעל כורחה לדיון זה על ידי בניהו, רק בשל התביעה שהגיש נגדה". החברה הסבירה כי על פי חוק, על מנת להגן על עצמה, היא מחויבת לטעון לאמת בפרסום.

על כן בכוונת משרד הפרסום להוכיח במשפט ש"קבוצת קציני צבא בכירים ביותר, בשירות קבע ובמילואים, ואשר עמה נמנה גם התובע, לקחה חלק פעיל ופסול בפעולות שנועדו לשיבוש הליכים דמוקרטיים אותם הניעה הממשלה. יתברר שקציני צבא חתרו תחת הדרג המדיני, במערכה רחבת היקף, תוך שהם חוצים את הקווים האדומים ומנסים להשפיע על הליך מינויו של רמטכ"ל". על בניהו כתבו כי בקבוצה פעל "מעצב דעת קהל, מומחה בעל שם ל'ספינים' ו'קונטרה ספינים', הוא התובע".

במשרד הפרסום טענו כי "על מנת להשפיע על תהליך בחירת הרמטכ"ל, ביצעו הקצינים שורה של מהלכים פסולים (חלקם פליליים לכאורה). בין יתר המהלכים הופעלה חפרפרת בלשכת שר הביטחון ברק, ואף זויף מסמך (הידוע כ'מסמך הרפז'), אשר הודלף לאחר מכן מתוך לשכת הרמטכ"ל ומצא דרכו לכלי התקשורת כדי ליצור ?ספין' תקשורתי אשר יחבל (כפי שאכן אירע) בתהליך בחירת הרמטכ"ל".

עוד הם טוענים כי בניהו ניהל מתוך לשכת דובר צה"ל "מערך הסתה רחב היקף" נגד גלנט ושר הביטחון אהוד ברק, וניסה להשתיק ביקורת ציבורית כאשר נחשפו מהלכי קבוצת הקצינים. "התובע פעל בצורה מניפולטיבית, כוחנית ובוטה, תוך שהוא מנצל לרעה את כוחו ומעמדו כדובר צה"ל".

מקאן אריקסון טוענת כי בניהו שתל ידיעות, מנע ודחה פרסומים עד שהפכו לא רלוונטיים על מנת לנגח את יריביו, וכי "סחר בידיעות" תמורת סיקור אוהד. "פעמים רבות הילך התובע אימים על כתבים ועיתונאים שהעזו להמרות את פיו ולפרסם ידיעות שלא נראו בעיניו", נטען בתגובתה.

עם זאת, הם סייגו: "אין אנו מתיימרים, ואין אנו נדרשים, לקבוע מהי מידת השפעתו והתערבותו (הפסולה) של כל אחד מאלו אשר יוחס להם הסיכול הנזכר לעיל". לטענת החברה, "די בכך שיוכח (וכך יוכח בבוא העת), כי התובע פעל, ביחד או לצד האחרים, על מנת להשפיע ולחבל בתהליך בחירת הרמטכ"ל".

במקאן טוענים כי מטרת תביעתו של בניהו היא בראש ובראשונה חשיפת העומד מאחורי המודעה, אך את זאת הם מסרבים לחשוף, ולטענתם אף אינם מחויבים על פי דין.

בא כוחו של בניהו, עו"ד איל רוזובסקי, מסר בתגובה כי "בכתב ההגנה מטעמו ממשיך משרד הפרסום בהכפשות חמורות של בניהו ובניסיונות בוטים לפגוע בו. בנוסף, ממשיך מקאן אריקסון להסתיר את זהותו של בעל ההון אשר הזמין ומימן את פרסום המודעות המכפישות, תוך הסתתרות מאחורי הכותרת ?אזרחים שאינם מכירים את גלנט אישית ומודאגים מ'הפוטש'".

לדברי רוזובסקי, "מדובר במי שבחר להכפיש את בניהו וכן את הרמטכ"ל דאז, גבי אשכנזי, ואף הטיח האשמות שווא במבקר המדינה וביועץ המשפטי לממשלה, והכל בעילום שם. חבל שמקאן אריקסון, ששימש כלי בידו של אותו גורם עלום, שאפילו האלוף גלנט התנער ממנו בשידור, ממשיך לחפות עליו ולנסות למנוע מיצוי הדין עמו".

בא כוחו של בניהו אמר כי "הטענות המופיעות בכתב ההגנה מהוות המשך ישיר לטענות המכפישות שהופיעו במודעות, תוך ניצול העובדה שכתב ההגנה חסין מפני תביעת דיבה נוספת. בניהו לא היה מעורב בפרשה הידועה כ'פרשת הרפז' או כ'פרשת מסמך גלנט' והגורמים שבדקו את הפרשה, ובהם משטרת ישראל, היועמ"ש והפצ"ר, ניקו אותו מכל אחריות".

"אין להשלים עם מצב בו בשנת עצמאותה ה-63 של המדינה, אדם מוצא את שמו מפורסם במודעות ענק, הכוללות לשון הרע חמורה, בעוד הגורם שהזמין ומימן את המודעות, מסתתר ונותר אנונימי ומבקש לא ליתן דין על מעשיו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ