ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד בראיון ל"הארץ": אל תשאלו אותי על ספטמבר

סלאם פיאד מסרב בתוקף לנבא מה יקרה בעוד ארבעה חודשים. "אני עוסק במה שקורה עד אז", אומר בראיון מיוחד ל"הארץ" האיש שמניח כבר שנתיים את היסודות למדינה הפלסטינית. השאלה כעת היא אם הוא זה שימשיך לנהל אותה - או שיוקרב על מזבח הפיוס בין חמאס לפתח

אבי יששכרוף
רמאללה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
רמאללה

"ביחס למטרה שהצגנו באוגוסט 2009 - יצירת כל התנאים שיאפשרו הקמת מדינה פלסטינית - המשימה הושלמה", מסכם ראש ממשלת הרשות הפלסטינית סלאם פיאד. "אם תשווה את המצב הנוכחי של הרשות למקום שבו היינו לפני כמה שנים בלבד, אנו עדים לשינוי דרמטי. ישנה תחושה של הזדמנות אמיתית ושל אופטימיות. אבל להיות מוכנים לקראת הקמת מדינה זה לא יעד סופי. על אף כל שנעשה, בתי הספר שבנינו, הכבישים שסללנו, זה לא סוף דבר. הסיום יהיה רק כאשר נחיה בכבוד במדינה שלנו בגבולות 1967. אז אוכל לומר שהמשימה האמיתית הושלמה".

קשה למצוא בימים אלה ולו מנהיג ערבי אחד שזוכה לתמיכת הציבור שלו. מצפון אפריקה במערב ועד מדינות המפרץ במזרח, נשמעות הקריאות לסילוק ממשלות ושליטים מושחתים. בפייסבוק צצים עוד ועוד עמודים בכותרת "העם רוצה בהפלת המשטר". אולם המקרה של סלאם פיאד שונה, ולא במקרה. בשבוע החולף הופיעו כמה עמודים ברשת החברתית שקוראים "העם רוצה את סלאם פיאד". ברקע נמצאת האפשרות שראש הממשלה, המכהן בתפקידו מאז קיץ 2007 (לאחר ההפיכה שעשה חמאס בעזה), ייאלץ לפרוש כחלק מהסכם הפיוס בין החמאס והפתח והקמת ממשלת אחדות.

אין זה סוד גדול שפיאד צבר לא מעט אויבים בשני הארגונים, דווקא בגלל הצלחתו בתפקיד. אף על פי כן, גורמים פלסטיניים המקורבים ליו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) טוענים כי בכוונתו להתעקש שפיאד ימשיך בתפקידו. גם בכירים בחמאס הצהירו בימים האחרונים כי אינם פוסלים על הסף את מועמדותו של פיאד לראשות ממשלת האחדות. גם הם מודעים להערכה העצומה שהוא זוכה לה בקהילה הבינלאומית, בארה"ב ואפילו בישראל, כמי שהוביל מהפכה של ממש בגדה בכל הקשור לדפוסי שלטון, מלחמה בשחיתות והנהגת רפורמות מקיפות. מעל הכל, בפתח ובחמאס מבינים כי פיאד הצליח במשימה כמעט בלתי אפשרית: להכין את התשתית שעליה תקום המדינה הפלסטינית, אולי כבר בחודש ספטמבר.

אלא שגם כאן ממשיך ראש ממשלת הרשות להפתיע. האיש שבעיקר בגללו נשואות עיני כל לחודש הזה, מסרב בתוקף להשתתף בהערכות ובתחזיות לאותם ימים, לפני ואחרי כינוס העצרת הכללית של האו"ם. "אני עוסק באחריות שלי בלבד - מה קורה מעכשיו ועד ספטמבר", הוא אומר בראיון מיוחד ל"הארץ". "הדיבורים על ספטמבר יוצרים סוג של קיבעון שבו אנשים מפסיקים לדבר על מה שמתרחש בימים אלה - על הצורך שלנו לספק לאנשים שלנו את השירותים שהם נזקקים להם".

בלי "אבל"

"את התוכנית שלנו, 'פגישה עם החירות', הצגנו באוגוסט 2009. חשבנו שעד ספטמבר 2011, נצליח ליצור מספיק עובדות בשטח ושינוי חיובי שיאפשרו הקמת מדינה. זו המשמעות של ספטמבר מבחינתי, גם היום. אבל הצלחנו ליצור את מה שרצינו חמישה חודשים מוקדם יותר. למעשה, ב-13 באפריל, בישיבת המדינות התורמות בבריסל, קבעו שלושה גופים שונים - האו"ם, הבנק העולמי וקרן המטבע העולמית - שחצינו את הקו של מוכנות למצב של מדינה (Statehood). החזון שלנו הפך למציאות.

"בכל פעם שהתייחסו בעבר לסוגיה הפלסטינית אמרו 'יש כיבוש, אבל'. פעם ה'אבל' היה הכאוס, לאחר מכן השחיתות או העדר שלטון חוק. התוכנית שלנו נועדה להעלים את ה'אבל' ולהבהיר שהבעיה היא עם הכיבוש - עם מציאות שאף אחד לא יכול להתעלם ממנה, כולל הישראלים. לכן אני אומר: במקום שנדבר על ספטמבר, מה שחשוב הוא מה שיקרה מהיום ועד אז".

פיאד נמנע מלדרוך על המוקשים השונים שהתאריך הזה טומן בחובו. אך נוצר רושם שההצהרות הללו נועדו לא רק לאוזניים ישראליות, אלא גם להנהגה הפלסטינית שהפכה את ההכרה המתוכננת במדינה באו"ם למראית הכל. "אנחנו לא רוצים מדינה פלסטינית על הנייר או עוד הכרזה על הקמת מדינה. כבר עשינו זאת ב-1988. אנחנו צריכים מדינה אמיתית. ולכן אני מתמקד במה שצריך לעשות עד אז. ראשית, משא ומתן ופתרון מדיני. שנית, פתרון של הבעיות בשטח".

אינטרס ישראלי

בניגוד לפוליטיקאי הפלסטיני הממוצע נמנע פיאד מלתקוף את ישראל בכל משפט שני, אך הוא בכל זאת מסביר באופן מעשי ומדוקדק את הקשיים שמערימים הישראלים על פעילות הרשות. לדבריו, כניסת צה"ל לערי הגדה פוגעת בתחושת הביטחון של הפלסטינים,וכך גם האיסור הישראלי על פעילות כוחות הביטחון הפלסטיניים במרכזי הערים בשטחי B. "האם לאוכלוסייה בישראל משנה שהמשטרה הפלסטינית תפעל במרכזי אוכלוסין פלסטיניים? מה זה משנה לה? זה לא הגיוני. צריכה להיות נוכחות ביטחונית פלסטינית במקומות כאלה. זה לא איום על ישראל, להפך. זה גם אינטרס ישראלי. עליכם להבין, הכיבוש חייב להסתיים. לא רק משום שהפלסטינים רוצים זאת, זה שוחק גם את הצד הישראלי".

פיאד קובל עוד כי ישראל לא עשתה די גם לאפשר את הצמיחה הכלכלית של הרשות. "לא אפשרו לנו לפעול בשטחי C ואפילו פגעו בדברים שעשינו שם כמו בארות מים לאיסוף מי גשם ועוד. ומה כן קרה? התרחבות הבנייה בהתנחלויות נמשכה. מה שהיה צריך לקרות לא קרה ומה שלא, אכן התרחש. תראה את נושא ההכנסות שלנו ממסים. ההחלטה להקפיא את העברת הכספים לרשות יצרה מציאות שבה אני לא יכול לשלם לפקידי הרשות את משכורות חודש אפריל. אני רוצה להבהיר: לא מדובר כאן בכספים של מדינת ישראל. אלה מסים ששילמו אזרחים פלסטינים. לישראל אין שום ריבונות עליהם. אבל יתרה מכך, מה כבר קרה בשטח שהצריך את הצעד הזה? יש כבר לא מעט אנשים שאומרים לי בעקבות הצעד הזה, ?אמרתם שאתם מוכנים למדינה, אבל משכורות אתם לא יכולים לשלם'".

אתה כל הזמן מדבר כאילו הצד הישראלי אמור לסייע לך. אולי נתניהו וליברמן לא רוצים מדינה פלסטינית? אולי הם רק מבקשים להכשיל אותך?

"אני לא מתכוון להיכנס לספקולציות באשר לכוונות של נתניהו. אבל כן צריך לראות את דעת הקהל בישראל. יש היום מסה קריטית של אנשים בישראל שתומכת בהקמת מדינה פלסטינית. לכן חשוב לי שהעמדה שלנו תהיה מובנת לכל אשה ואיש בעולם. אנחנו רוצים בית!".

משווים אותך בישראל לדוד בן גוריון.

"אני לא פעלתי בעסק הזה של בניית מדינה לפי מודל כזה או אחר. זו לא עבודה רגילה או מטרה שגרתית שאתה יכול לפעול לפי מודל מסוים. אבל יש דמיון לסיפור הישראלי. אני הרבה פעמים אומר: ?אם זה עבד עבור הישראלים זה יכול לעבוד גם עבורנו'. במובן מסוים, ?ספר המתכונים' (להקמת מדינה, א"י) חוצה גבולות".

אבל עכשיו עם הקמת ממשלת האחדות יכול להיות שתהפוך למעין "משה", שראה את הארץ המובטחת אבל לא נכנס אליה. אני מתכוון שלא תוכל לעמוד בראשות הממשלה כאשר תקום המדינה.

"יש משהו מאוד אישי בעסק הזה של בניית מדינה. זה הטבע של המשימה. זה לא להקים חברה או מחלקה. בהגדרה, זו חוויה אישית מאוד. אתה הולך לישון עם זה. אתה חייב להיות לגמרי מסור, מלא תשוקה, ללא הפסקה. אני כל בוקר צריך לקום ולחשוב - מה צריך לעשות כדי לקרב אותנו לאותו בית. אבל בזה נגמר הקטע האישי. השאיפה המרכזית שלי היא לחגוג את הקמת המדינה עם האנשים שלנו. אם יהיה לי תפקיד רשמי או לא, זה לא חשוב. אם אנחנו נקבל את ?תעודת הלידה' ונרגיש את החירות במדינה שלנו, לא ישנה לי אם אהיה בעל תפקיד רשמי או לא".

אתה מדמיין את זה קורה לפעמים? ממש רואה תמונות?

"בוודאי. תמיד הייתי כזה. אפילו בתור ילד הייתי מדמיין תמונות כיצד ייראה היום של סיום בית הספר. אם אתה רוצה לתת לאנשים חזון, אתה חייב שקודם כל יהיה לך את החזון הזה. ואני חי אותו. אני מדמיין את הרגע הזה, בתמונות ממש ונעשה מאוד רגשי. יום הקמת המדינה הולך להיות יום של חגיגה גדולה. נשאלתי באחרונה על ידי נציגי המדינות התרומות היכן אנחנו נמצאים בדרך למדינה. אמרתי שכמו במרוץ סוסים, אנחנו נכנסים לישורת האחרונה. הישורת של החירות".

איפה תחגוג את יום העצמאות שלכם?

"אני מדמיין את עצמי חוגג את העצמאות שלנו בירושלים, בוודאות, במזרח העיר, בלב העיר העתיקה".

ובכל זאת, מה יקרה אם דברים ישתבשו?

"לדבר על תרחישים זה מעבר למשכורת שלי. אני חושב על אפשרות אחת בלבד. יש למכונית הזו מהירות אחת קבועה והיא נעה קדימה. אני לא מרשה לעצמי לחשוב על תרחישים אחרים".

אינתיפאדה שלישית?

"בתרחיש שאני עוסק בו, יש 'נחיתה רכה' בלבד. במלים אחרות, לידה טבעית. אינשאללה".

אתה חושב שממשלת האחדות תפגע במאמצים שלך? בתוכנית שלך?

"הדבר החשוב ביותר לממשלה הבאה הוא להישאר בדרך שבה התחלנו. לא משנה מי ייבחר לתפקיד, אני אציע לו עזרה".

למה בפתח ובחמאס יש כל כך הרבה אנשים שמפחדים ממך?

"אני מעדיף שתשאל אותם את השאלה הזו ואולי כבר עשית זאת. מהרגע הראשון שלי בתפקיד אני נמנע מלעסוק בחילופי האשמות. אני קורא ושומע. אני ער לביקורת, חלקה מרושעת. אבל להיכנס למי אמר מה, זה מיותר. זה מסיט אותי מהמשימה שלי. אני יודע שמה שצריך לתקן ולעשות, עשינו. ואני עשיתי את הטוב ביותר מבחינתי. אני יכול לספר לך, שמאז שלקחתי על עצמי את המשימה, אני אולי לא ישן מספיק, אבל אין לי בעיה להירדם".

בדרך למדינה פלסטינית - סיקור מיוחד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ