רמאללה מתקשטת לקראת העצמאות

בשנים האחרונות זינקה רמת החיים בגדה: ביטחון, כלכלה, בריאות וחינוך. האם זה מספיק כדי לבנות מדינה?

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

רמאללה נראתה השבוע תוססת כהרגלה. עוד חנויות חדשות נפתחו, בתי קפה ומסעדות. חנות לבגדי נשים ברחוב אל-ארסאל מוכרת מוצרים של Nine West בעוד שלט החוצות מבשר על פתיחתו של קולנוע 4D חדש באזור התעשייה, לצד מתקנים חדשים בלונה פארק העירוני. בסמוך נשלמת בנייתו של קניון "הכוכבים" שבו אמורות להיפתח חנויות בגדים, מוצרים לבית ועוד.

בקצה הצפוני של הרחוב, לא הרחק מהמקום שבו היה מוצב בעבר מחסום סורדא, נשלמת בנייתו של מתחם הבנק המרכזי, המקבילה הפלסטינית של בנק ישראל. לשכת ראש הממשלה עברה לבניין חדש והשיפוצים במוקטעה, שם שוכנת לשכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) הסתיימו. הבורסה הפלסטינית בשכם רושמת הצלחות בהשוואה לעמיתותיה בעולם הערבי וחברות הייטק פותחות סניפים ברחבי הגדה.

אלא שהשיפור הכלכלי בגדה הוא בגדר חדשות ישנות. השאלה הבוערת יותר בימים אלה, לנוכח בקשתם הצפויה של הפלסטינים בספטמבר מהאו"ם להכיר בהם כמדינה, היא אם הרשות באמת מוכנה להפוך למדינה לכל דבר. קשה כמובן להשיב על שאלה כזו כעיתונאי, אך ניתן אולי לספק לקורא כמה נתונים ועובדות שיסייעו להבין את תמונת המצב בשטחי הגדה.

לא מעט נאמר על הצמיחה הכלכלית בגדה בשנים האחרונות. מה שפחות ידוע הוא המשילות שמפגינה הרשות בתקופה המדוברת. לדוגמה, ההתייעלות הגוברת של מערכת בתי המשפט. כיום, בשונה מימי ערפאת, מנגנוני הביטחון הפלסטיניים כבר אינם רשאים לעצור אנשים מבלי שיובאו בפני שופט. עליהם להציג עדויות כדי להותירם במעצר. במקביל, גם מספר השופטים ממשיך לעלות.

על פי סקרי דעת קהל, תחושת הביטחון של הפלסטינים בערי הגדה נמצאת בעלייה מתמדת. ואכן, ההרגשה שמקבל אורח באחת הערים הללו היא כי השיפור באכיפת החוק והסדר הוא דרמטי ביחס למצב שהיה כאן לפני שנים ספורות. זה מתחיל בניידת של משטרת התנועה בכיכר מנארה, שטורחת לוודא ששום מכונית לא תעכב את התנועה או תחנה במקום אסור; אך זה מתבטא גם בירידה החדה בפלילים בתוך ערים ובפניות התכופות של אזרחים למשטרה הפלסטינית בסוגיות שונות. החמושים, שנראו בעבר כמעט בכל פינה, נעלמו ברובם לאחר שהצטרפו להסכם המבוקשים עם ישראל או לחילופין נעצרו על ידי צה"ל או הרשות.

על פי הודעות האו"ם, הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומית מאמצע החודש שעבר, הרשות בגדה ערוכה כבר להפוך למדינה, ארבעה חודשים לפני הדיון המתוכנן בעצרת הכללית של האו"ם. אך הקריטריונים השונים שנבחנו על ידי גופים אלה נבדקו בגדה בלבד, ללא רצועת עזה. דווקא ההחלטה של החמאס והפתח להתפייס וללכת לאחדות פוגעת במוכנות של הרשות הפלסטינית להפוך למדינה: לרשות אין אפילו מראית עין של משילות בעזה ולא נראה כי הדבר ישתנה בקרוב בעקבות הסכם הפיוס, מאחר שחמאס אינו עומד לוותר על כוחות הביטחון שלו בעזה.

בגדה לעומת זאת, הרשות מבססת את כוחה על כ-45 אלף חברי כוחות הביטחון השונים: המשטרה, הביטחון הלאומי, המשמר הנשיאותי וגופי המודיעין. הרשות השקיעה לא מעט בשנתיים האחרונות בשיפוץ בתי ספר והקמתם של חדשים כמו גם בסלילת כבישים בכל הערים הפלסטיניות ואף לכפרים והעיירות שאינם בשטחי הרשות. בתחום הבריאות נרשם שיפור נוסף, בעיקר ברמאללה, שם נפתח מרכז למחלות לב, בית חולים לילדים ובנק דם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ