נביל שעת: "אבו מאזן מכין גם חלופות למקרה של אפוקליפסה"

בראיון ל"הארץ" הוא מסביר כי מלבד פנייה לאו"ם, יופעלו גם חרם כלכלי ומרי אזרחי כדי ללחוץ על ישראל

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

ההליכה לאו"ם היא חלק מחבילת צעדים פלסטיניים, שאחד מהם הוא המשך ההתייחסות לישראל כאל מדינת אפרטהייד - כך אומר ל"הארץ" נביל שעת, בתום יומיים של דיונים במועצה המהפכנית של הפתח, שבה הוא חבר, על ההיערכות לקראת ספטמבר. "אני חושב על ספטמבר כמועד-יעד לפרויקט שעלינו להצליח בו: להביא להכרה של כמה שיותר מדינות במדינת פלסטין ולבקש מהאו"ם להכיר בה כחברה מלאה. היה עלינו לקבוע מועד יעד כלשהו. אבו מאזן חשב על תאריך נאומו של ברק אובמה, בספטמבר לפני שנה, שבו הוא דיבר על מדינה חדשה בתוך שנה. אבו מאזן מסתיר את הקלפים שבידו, למה שיקרה לאחר מכן".

אפשר להסיק שאין לכם אסטרטגיה ברורה. אתם אפילו לא עומדים בהקפאת כספי המסים, בגלל הפיוס. מה יקרה כשהצעדים יהיו חריפים יותר?

"איננו יכולים לבקש מהמדינות התורמות להפקיד שלושה מיליארד דולר בבנקים. ואיננו יכולים לדחות את האחדות בגלל האיומים של ישראל. השאלה הזו נדונה בישיבת המועצה המהפכנית. בשאר אסד הצהיר שחלב ולחם חשובים מחופש וכבוד. אני לא מסכים אתו. האם נדחה את האחדות בגלל המכסים?".

האם יש הכנות למה שיהיה אחרי ספטמבר?

"אבו מאזן חושב אפילו על פירוק הרשות הפלסטינית, ושישראל תישא באחריות. הוא חושב על אפשרויות שאני מכנה חלופות-אפוקליפסה. אולי הוא צודק. ישראל, בראשות בנימין נתניהו, זקוקה למשהו שתחשוש ממנו, מה שמר אהוד ברק קורא הצונאמי של ספטמבר".

אבל אבו מאזן אינו הפלסטיני היחיד שאמור להחליט.

"בשבילי, האלטרנטיבות אינן בלתי ידועות. מדובר בהמשך יסודות ידועים באסטרטגיה שלנו: לבנות את האחדות שלנו, להמשיך במאבק עממי לא מזוין ולהמשיך להתייחס לישראל כמדינת אפרטהייד, כלומר - להגביר בכל מקום בעולם את הלחץ על ממשלת ישראל.

"הנושא של מדינת פלסטין העצמאית הוא רק יסוד אחד נוסף, כדי ללחוץ על ישראל להיכנס למו"מ רציני, על בסיס מסגרת עקרונות ברורה וידועה (החלטה (242) והפסקה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות, כולל ירושלים, ושאר ההפרות של הסכם אוסלו".

אתה מדבר על מאבק עממי, אבל לא מצליח לגרום להמוני פתח להשתתף בהפגנות בכפרים, שחברי התנועה שלך מובילים.

"נכון. עדיין לא הגענו לסוג זה של צונאמי. אבל פתח מתקדם לקראתו. אנו תומכים עכשיו במשט חדש לעזה. תומכים בתנועת החרם והסנקציות (BDS) על ישראל. פתח מתקדם בהדרגה לקראת כל מה שמרכיב את רעיון המאבק העממי, הלא חמוש".

ופתח הוא שדיכא את הפגנות הצעירים באל מנארה.

"האשמה היתה של שני הצדדים. צעירי החזית העממית לא רצו לראות אף בכיר פתח במקום".

הם גם לא רצו לראות את בכירי הארגונים האחרים. מה עוד שאנשי המוח'אבראת (המודיעין) התחזו למפגינים.

"אני לא יודע לגבי המוח'אבראת, אבל אני יודע שהיו שם השביבה (נוער פתח), ואם היו שגיאות - הן שלהם. אנו לומדים איך לחיות עם מאבק עממי. להגיד לך את האמת, בתחילה זה לא עלה בדעתו של אבו מאזן. הוא מתחיל בהדרגה (לכלול באסטרטגיה) את המאבק העממי ואת הפעילות הבינלאומית. בתחילה הוא נחרד מהרעיון של BDS. אבל אם רוצים ללחוץ באמת, זוהי הדרך. בשביל מו"מ צריך את סאיב עריקאת ושני אסיסטנטים. בשביל מאבק מזוין - בין 500 ל-2,000 איש. אבל בשביל מאבק עממי צריך את כל הארבעה מיליון. פעילי ה-BDS נפגשים אצלי במשרד".

כלומר אתה מעודד חרם על כל מה שהוא ישראלי?

"בהחלט. הרשות הפלסטינית אינה יכולה לדרוש זאת. אנחנו כתנועה, זו זכותנו. מאבק לא מזוין אינו אומר כניעה לכיבוש ישראלי, אלא חיפוש אחר דרכים אחרות, לא אלימות, כדי ללחוץ. אחת הדרכים היא חרם. אם אנשים מחליטים שהם אינם רוצים לקנות מוצרים ישראליים שיש להם חלופה מקומית, זה הופך יעיל. זה עבד בדרום אפריקה. הדרום אפריקאים לא קראו רק להחרים את מכרות הזהב. מאבקם הגיע עד כדי מניעת ייצוג דרא"פ באו"ם. עדיין לא הגיע היום שבו 50 אלף איש מתיישבים במחסום קלנדיה, בלי אף אבן".

בשביל 50 אלף בקלנדיה צריך שנביל שעת' ואבו מאזן יהיו בראשם. ואתם אפילו לא עוברים דרך מחסום קלנדיה.

"הרבה ממפגינינו הולכים עכשיו לבלעין. עבאס זכי נעצר".

הוא נעצר לפני שנה.

"ישנה דואליות בין תפקידנו כמפלגת שלטון להיותנו תנועת שחרור. זו אחת הסיבות שאבו מאזן מאיים בפירוק הרשות - כדי לפתור את הסתירה הזו".

איך אתם נערכים לתגובה הישראלית אחרי ספטמבר?

"לולא ההחלטה הדרקונית של נתניהו (הקפאת הכספים) ארה"ב היתה נוקטת פעולה חריפה (נגד הפיוס עם החמאס). החלטתו שיתקה אותה. צעדים דרקוניים יובילו ליותר לחץ בינלאומי על ישראל".

שומעים את זה מפיכם כבר 20 שנה, וכל מה שקורה זה עוד תרומות בינלאומיות בלי לחץ פוליטי על ישראל.

"בדיוק, אבל זה הולך להשתנות. בסופו של דבר, כל האיומים שבעולם - כולל של מר אובמה - לא עובדים. תמכתי מאוד באבו מאזן מאז החליט בספטמבר שעבר, בצעד אמיץ, שלא לחזור למו"מ".

מה יקרה באו"ם?

"נלך למועצת הביטחון ונבקש להתקבל כמדינה-חברה. אם ארה"ב לא תטיל וטו - נהפוך למדינה-חברה. אם תטיל וטו, נלך לעצרת הכללית, שיכולה להחליט על קבלתנו כמדינה-משקיפה. כבר קיבלנו איתותים שזה עשוי לקרות. 113 מדינות כבר הכירו בנו מאז 1988. זה פחות משני שלישים של החברות, אבל יותר משני שלישים של החברות הנוכחות בעצרת בדרך כלל, ושמצביעות. אולי עד ספטמבר יצטרפו עוד".

ואז?

"זהו אחד הצעדים כדי להמחיש את התעקשותנו על ריבונות בגבולות 1967. יש אומרים שאנחנו עושים זאת כדי לשפר את קלפי המיקוח שלנו במו"מ. ומה רע בכך?".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ