הערכה בי-ם: למעלה מ-130 מדינות באו"ם יתמכו במדינה פלסטינית

ישראל הבהירה את התנגדותה למהלך

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יותר מ-130 מדינות צפויות לתמוך בהקמת מדינה פלסטינית, מ-192 החברות באו"ם, אם תובא בספטמבר הקרוב להכרעת העצרת הכללית. כך מעריכים גורמים מדיניים בישראל. לדבריהם, מדובר בהערכות ראשוניות, כל עוד לא נוסחה הטיוטה להחלטה ולא החלו המגעים הראשונים על ההצבעה. אם נוסח ההחלטה יהיה מתון, מספר המדינות התומכות עשוי לעלות לכ-170.

ישראל הבהירה באופן חד-משמעי שהיא מתנגדת להכרזה חד-צדדית על כינון מדינה פלסטינית. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמנם הכיר בנאום בר אילן בזכות הקמתה לצד מדינת ישראל, אך העמדה הישראלית היא שהקמת המדינה תיעשה בתיאום מלא בתום משא ומתן עם ישראל.

אבל בזירה הפוליטית הישראלית יש מי שתומך בהכרה ישראלית במדינה פלסטינית מיד. ח"כים, ובהם יצחק הרצוג ושאול מופז, הודיעו שהם תומכים בהכרה במדינה פלסטינית ובפתיחת משא ומתן מיידי על גבולותיה. בכך יהפוך העימות הישראלי פלסטיני מתביעה להקמת מדינה לסכסוך גבולות בין שתי מדינות.

כבר בדצמבר 1988 תמכו 104 מדינות בהחלטה שהכירה בהכרזת יאסר ערפאת על הקמת מדינה פלסטינית, במועצה הלאומית הפלסטינית, חודש קודם לכן באלג'יר. בדצמבר 2008 אישררה העצרת הכללית של האו"ם את זכות הפלסטינים לכונן מדינה.

למעלה מ-90 מדינות כוננו יחסים דיפלומטיים בדרגים שונים עם הרשות הפלסטינית עד היום, בהן מדינות ערב ורבות ממדינות דרום אמריקה, אפריקה ואסיה. גם בחלק ממדינות אירופה שופר מעמדה של המשלחת הפלסטינית. בשנה החולפת הצליחה הרשות לשדרג את ההכרה הבינלאומית בה ולשכנע כעשר מדינות להצהיר שהן מכירות בהקמתה של מדינה פלסטינית.

הרשות הפלסטינית קטפה בינואר האחרון פירות רבים מהמאמץ הדיפלומטי שניהלה בשנה שקדמה לכך: בזו אחר זו הודיעו מדינות דרום אמריקה על תמיכתן במדינה הפלסטינית. ישראל כשלה בניהול המשבר ולא הצליחה לשכנע את מנהיגי המדינות שלא לתמוך ביוזמה החד-צדדית, אלא לאפשר כינון המדינה הפלסטינית רק כחלק מהסדר שלום בין הרשות לישראל.

המהלך הפלסטיני לא היה סודי. בסוף יולי 2010, בביקור בברזיל, התראיין בכיר הפתח נביל שעת לעיתון אל-איאם ואמר שבכוונתו לבקש מנשיא ברזיל, לואיס דה-סילבה, להכיר במדינה פלסטינית. משרד החוץ הישראלי היה מודע למטרת ביקורו של שעת, אבל לא ייחס לכך חשיבות.

גם החלטתו של שר החוץ, אביגדור ליברמן, לסמן את היבשת כיעד מדיני מרכזי, לא הוכיחה את עצמה. ליברמן ביקר בכמה מדינות באזור בשנה שעברה כדי לפתוח דף חדש ביחסים, אך בסופו של דבר ביקור של יושב ראש הרשות, אבו מאזן, בדרום אמריקה, הצליח להכריע את הכף לטובת הפלסטינים. בסוף ינואר הכריזה קפריסין על הכרתה במדינה פלסטינית בגבולות 1967. קדמה לה פראגואי, שהיתה אחרונת מדינות דרום אמריקה, עד כה, שהכריזו שהן תומכות במדינה הפלסטינית. באותו החודש הכריזו גם גיאנה, ארגנטינה, ברזיל, אקואדור, בוליוויה, אורוגואי וצ'ילה על תמיכה במדינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ