צה"ל יתמודד עם יום הנכבה כהכנה להכרזה באו"ם

הימים הבאים יהיו מבחן ליציבות התיאום עם הרשות הפלסטינית: האם תעצור את הפגנות הנכבה או תעמוד מנגד. על הכף מונחים גם היחסים עם המדינה לעתיד

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

"הכל בהמתנה לספטמבר", אומר מפקד חטיבת עציון, אלוף משנה ערן מקוב, ומתאר בשלוש מלים את מדיניות צה"ל הנוכחית בזירה הפלסטינית. בעקבות הסכם הפיוס בין חמאס ופתח, ולקראת ההכרה הצפויה בעוד ארבעה חודשים באו"ם במדינה פלסטינית, מגדירים מפקדי צה"ל בגדה את החודשים הקרובים כ"תקופה של למידה ובחינה": האם התנהלות הרשות הפלסטינית, מנגנוני הביטחון שלה והתיאום הביטחוני עמם משתנים לאור ההסכם.

סוף השבוע, עם אירועי יום הנכבה המתוכננים בצד הפלסטיני, יהיה המבחן המשמעותי הראשון ליציבות התיאום הביטחוני. "ה-15 במאי (יום ראשון) תהיה חזרה גנרלית לספטמבר", אומר מקוב, "והזדמנות חשובה לראות כיצד המנגנונים מתנהלים: אם הם עומדים בסיכומים שלנו אתם ומכילים את ההפגנות בתוך השטח שלהם, או שהם נשארים בצד ולא מתערבים. באירועים האחרונים הם פיזרו אותם עוד לפני שבכלל הגיעו למגע אתנו". מקוב, בן 39, יסיים בעוד שבוע כהונה של שנתיים כמפקד הגזרה שמשתרעת דרומית לירושלים ועד להר חברון, וכוללת בתוכה את בית לחם ויישובי גוש עציון. הוא זוכר היטב כקצין בחטיבת הנח"ל את תחילתה של האינתיפאדה השנייה ב-2000, ומזהיר ש"יום הנכבה היה מבחינת ערפאת החזרה הגנרלית לפרוץ האינתיפאדה השנייה".

כמו קצינים אחרים באוגדת יהודה ושומרון, גם אל"מ מקוב מבחין כבר כמה חודשים בדריכות מסוימת בצד הפלסטיני, למרות שאין שינוי ברמת התיאום הביטחוני. "בחצי השנה האחרונה מרגישים שהמתח עולה. אין לזה ביטוי מבצעי מוחשי, כמו עלייה בזריקות אבנים, אבל יש יותר מקרים שבהם אנחנו מקבלים כתף קרה מצד המנגנונים. הפתיחות שלהם כלפינו מאוד ירדה לעומת מה שהיה לפני שנה. היינו עושים יותר סיורים משותפים אתם, כולל כניסה עם הרמטכ"ל הקודם לכנסיית המולד בבית לחם. התיאום הביטחוני נמשך אבל הם פחות אוהבים לעשות סיורים גלויים כאלה היום".

קצין בכיר אחר באוגדת יהודה ושומרון אמר לאחרונה כי "אסור להניח שהתיאום הביטחוני יישאר ברמה גבוהה ללא התפתחות במישור המדיני. המוטיבציה של המנגנונים לעבוד אתנו מבוססת על התקווה שלהם שהם מתקרבים למדינה עצמאית. אם תעבור עוד שנה בלי התקדמות, הם מאוד עלולים להפנות את הנשקים שלהם אלינו". מקוב וחמשת מפקדי החטיבות המרחביות האחרים באוגדת יהודה ושומרון נפגשו ביום רביעי עם מקביליהם הפלסטינים, ושמעו שוב הבטחות שמנגנוני הביטחון יכילו את הצעדות וההפגנות בתוך האזורים הנתונים לשליטתם.

בשבועיים שעברו מאז הסכם הפיוס הפלסטיני, לא זיהו קציני צה"ל בגדה שינוי ברמת התיאום הביטחוני. עם זאת, יש סימנים מדאיגים בתוך האזורים הפלסטיניים, כמו פעילות פוליטית גלויה יותר של פעילי חמאס, הנפת דגלי התנועה בתהלוכות בערים וחזרתם של מטיפים קיצוניים המזוהים עמה למסגדים. זאת אחרי תקופה של שנתיים שבהן מנגנוני הרשות לא איפשרו כל פעילות גלויה של חמאס בשטחם.

ולמרות זאת, בפיקוד מרכז לא מעריכים שהסכר ייפרץ ביום הנכבה הקרוב. "היכולת להבין את הממד הווירטואלי ולקרוא את המשמעות של ההתארגנות ברשתות החברתיות מוגבלת", מצהיר מקוב. בצה"ל אומרים שהרוב הגדול של הגולשים שעושים "לייק" לעמודים בפייסבוק הקוראים להתחיל באינתיפאדה שלישית אינם באים מתוך השטחים. לדברי מקוב, "היו כבר ימי זעם בשנה האחרונה שהסתיימו בקול ענות חלושה, אבל אנחנו נערכים לכל תרחיש, כולל כזה שתהיה התקוממות עממית עם רמת אלימות מוגבלת. נהיה ערוכים לזה בסדרי כוחות הרבה יותר גדולים מהרגיל. נפסיק את האימונים של חלק מהיחידות ונעביר אותן לגזרה. גם הרבה כוחות מג"ב יצטרפו".

אחד החששות המרכזיים בפיקוד מרכז הוא אירוע חיכוך, לאו דווקא מול המוני אזרחים פלסטינים, שבו מפקד זוטר יקבל החלטה נכונה אך התוצאה תהיה נפגעים או אפילו הרוג. הפתרון, בנוסף לאימונים והכנה מנטאלית שעברו היחידות המוצבות בגדה, הוא נוכחות מפקדים בכירים בשטח, מרמת מפקד החטיבה ועד מפקד פיקוד מרכז, אלוף אבי מזרחי. לדברי מקוב, "אין תחליף למפקד חטיבה שרואה ומאבחן את סוג אירוע החיכוך. לא כל מפקד פלוגה מבין את המורכבות ולכן הפיקוד הבכיר יהיה בשטח וייתן חניכה תומכת וצמודה".

בפיקוד מרכז ובאוגדת יו"ש הכינו תוכנית מפורטת של "קווים אדומים" שאותם לא יאפשרו למפגינים פלסטינים לעבור. מדובר בעיקר בגדרות ההתנחלויות ובסיסי צה"ל וגדר ההפרדה. עם זאת, הכוחות הונחו להשתמש בעיקר ב"נשק פחות קטלני", באמצעים לפינוי הפגנות ורק במוצא אחרון להשתמש בירי חי של רובים בקוטר 0.22. המלאים של רימוני גז והלם וכדורי גומי הוגדלו לקראת האירועים.

"אם הם יתחילו לצאת למקומות שלנו, נצטרך לעצור אותם", אומר מקוב, "גם אם זה אולי לא ייראה כל כך טוב במצלמות התקשורת". מצד שני, מתכוננים בגזרה להבלגה יחסית אם התהלוכות יתמקדו בחסימת צירים זמנית. חלק מכוחות המג"ב והמשטרה שמתגברים את היערכות צה"ל יתפרסו גם בנקודות שבהן קיים פוטנציאל של אירועי "תג מחיר" מצד המתנחלים.

בצה"ל מודעים להשפעה המהירה שיכולה להיות לתמונות של נפגעים באמצעי התקשורת הערביים והבינלאומיים. בדובר צה"ל הסיקו לקחים מהעיכוב בפרסום התצלומים מההשתלטות על אניית המרמרה ומתכננים בשעת הצורך להוציא חומרים ויזואליים לאמצעי התקשורת, שיזימו את הנרטיב הפלסטיני במהירות רבה יותר. העובדה שאין זרימה של פעילי ארגונים או צוותי תקשורת לאזור לקראת יום הנכבה, מרמזת גם היא על כך שלא צפויה הסלמה משמעותית בסיבוב הזה. "יש חשש משיח מופרז על הנושא", אומר מקוב, "לכן חשוב לנו להבהיר שאנחנו מוכנים אבל גם לא לדבר על זה יותר מדי, שלא תהיה נבואה המגשימה את עצמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ