הממשלה תחליט אם לתמוך באיסור לחקור ראש ממשלה מכהן

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה תחליט ביום ראשון הקרוב אם לתמוך בהצעת חוק האוסרת על המשטרה לחקור ראש ממשלה מכהן. ההצעה, אותה יזמה ח"כ רונית תירוש (קדימה), מציעה לאסור חקירת ראש ממשלה בכל הנוגע לעבירות שביצע, לכאורה, בתקופה שקדמה לכהונתו.

ההצעה אינה מתייחסת לפשעים ובהם רצח או אונס. ח"כ רונית תירוש, ששני ראשי הממשלה שכיהנו מטעם מפלגתה - אריאל שרון ואהוד אולמרט - היו נתונים לחקירות משטרה במהלך כהונתם, הסבירה כי "אחת הסיבות לכך שניהול המדינה לוקה בחסר היא העובדה שגורמים שאינם ענייניים ואינם דחופים צצים דווקא בעת כהונתו של ראש הממשלה, פוגעים בחלוקת הזמן שלו ובתפקודו - ובכך פוגעים למעשה בכולנו. אסור שחקירה תהפוך להיות כלי פוליטי בידי אף צד ובידי שום גורם".

בעת כהונתו נחקר שרון בחשד למעורבות בפרשת האי היווני, אולם היועמ"ש דאז, מני מזוז, קבע בסופו של דבר כי אין ראיות נגדו. בהמשך נחקר שרון בחשד שקיבל כספי שוחד מחבריו, אנשי העסקים מרטין שלאף וסיריל קרן, לכיסוי הוצאות התמודדותו בבחירות הפנימיות בליכוד.

חקירת פרשה זאת לא הסתיימה עד עצם היום הזה. אולמרט היה נתון לאורך תקופת כהונתו בשורה של חקירות משטרה, בין השאר בחשד שניסה להתערב ולהטות מכרז להפרטת בנק לאומי בעת שכיהן כשר האוצר וחשד להנחה שקיבל ברכישת בית ברחוב כרמיה - שני התיקים נסגרו.

עוד נחקר אולמרט בפרשת מרכז ההשקעות, בפרשת טלנסקי ובפרשת ראשונטורס - שבגינן הוגש נגדו כתב אישום.

בדברי ההסבר לחוק של תירוש נכתב: "חוק יסוד הממשלה במתכונתו הנוכחית אינו קובע כל מגבלה על פתיחה בחקירה נגד ראש ממשלה מכהן, גם בשל חשד לביצוע עבירה בתקופה שקדמה לכהונתו, ובלבד שניתן לכך אישור היועץ המשפטי לממשלה. מצב זה הינו בלתי נסבל, והופך את ראש הממשלה לשבוי בידי רשויות החקירה, דבר המאלץ אותו לחלק את זמנו היקר בין ניהול ענייני המדינה לבין ניהול המערכה להוכחת חפותו. הלכה למעשה מתעורר החשש, שראש הממשלה עלול לקבל החלטות גורליות והרות גורל למדינה באופן חפוז ובלתי מבוקר, ולו רק בשל העובדה כי החקירות הרבות גוזלות את זמנו, מרצו ותשומת לבו מניהול ענייני המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ