אינטלקטואלים פלסטינים: הפנייה לאו"ם נועדה להשתיק דעות נגד פתרון 2 המדינות

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

הכוונה הפלסטינית לפנות לאו"ם בספטמבר, כדי שיצביע על קבלת מדינת פלסטין כחברה בארגון, יצרה בשיח הפלסטיני הפנימי "קו פרשת מים" חדש. בהתחלה, בחוגים שמחוץ למקורבי יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס או מחוץ למעגלי הנושאים ונותנים עם ישראל, התקבלה ההכרזה על יוזמתו בביטול ובחוסר אמון. ההערכה היתה שמדובר ב"טריק" הצהרתי: אם כדי לגרום לישראל להבטיח מילולית שהבנייה בהתנחלויות לא תימשך, וכך לאפשר לעבאס לשוב לערוץ המשא ומתן, או כדי לדחוף את ארה"ב ללחוץ על ישראל.

בהדרגה, בייחוד נוכח המיאון הישראלי והשתיקה האמריקאית, תפחה חשיבותו של התאריך. פעילים צעירים (שיזמו את הפגנות מארס נגד הפילוג הפנים-פלסטיני) מצפים שאחרי ספטמבר יתחולל "איזשהו שינוי מהותי", גם אם לא ידוע עדיין מהו.

האני אל מסרי, פעיל עצמאי שעומד בראש מרכז עיונים ומחקרים פוליטיים "בדאיל" (אלטרנטיבות) מתרשם - כמו פלסטינים רבים אחרים - שאין אסטרטגיה מגובשת ואחידה מאחורי היוזמה. הוכחה להעדרה של אסטרטגיה, הוא אומר, ניתנה רק בימים אלו, כששר האוצר יובל שטייניץ הורה להקפיא את העברת כספי מכסי הרשות, שנגבים במעברי הגבול: מיד הוחמר המשבר הפיננסי הפלסטיני ועובדי הציבור לא קיבלו את משכורותיהם. "אם הרשות לא ערוכה לצעד-נקמה צפוי אחד וראשון מצד ישראל, מה יקרה אחרי ספטמבר, כשיש לצפות לסדרה של צעדים ישראליים דומים ואף חמורים מזה?" שאל אל מסרי.

חוגים פוליטיים ברמאללה מדברים על כך שראש הממשלה, סלאם פיאד, לא תמך ביוזמה להכריז על מדינה (ולבקש להתקבל לאו"ם). גם זה מעיד על העדרה של אסטרטגיה מגובשת. אל מסרי אומר כי מלכתחילה, פיאד הציג את תוכניתו לבניית מוסדות למדינה, כדי שאז תבוא הקהילה הבינלאומית ותכיר במחויבותיה לפלסטינים - כלומר, היא שתנקוט יוזמה מדינית. גם דיפלומט זר אומר ששמע מפיאד שהוא מעדיף שהכרזת המדינה תיעשה על ידי מו"מ.

למרות הכל, אל מסרי מסכים שישנה חשיבות בעצם ההליכה לאו"ם. "החשוב הוא שמובן לכל כי הסתיימה תקופת המשא ומתן הדו-צדדי כפי שהכרנו בעשרים השנים האחרונות", מו"מ שלדעת הפלסטינים לא מעוגן בהחלטות הבינלאומיות ובזכותם להגדרה עצמית, אלא נשען על עליונותה הצבאית של ישראל.

אל מסרי חבר בקבוצת פעילים עצמאים שפועלת זה שנים כחוליה מגשרת ומקשרת בין החמאס לפתח, כדי להשיג את הפיוס הפנימי. להערכתו, החולשה שבהעדר אסטרטגיה מגובשת מאחורי יוזמת ההליכה לאו"ם מתאזנת הודות להסכם הפיוס. הסכם הפיוס, ההצבעה באו"ם בספטמבר וזניחת האשליה שיצר המו"מ, מעריך אל מסרי, יחזקו את האופציה של התקוממות עממית נגד הכיבוש. הוא מתנגד לפירוק הרשות הפלסטינית אחרי "ספטמבר" - אופציה שהעלה גם אבו מאזן. הרשות הפלסטינית תתמקד בתפקידה האזרחי כ"עיריית-על", אמר, ואילו התפקיד הפוליטי של ייצוג ומאבק למדינה בגבולות 67, יוחזר לאש"ף.

ד"ר ח'ליל נח'לה, אנתרופולוג וסוציולוג, מייצג עמדה אחרת במנעד הביקורתי הפלסטיני. הוא אומר שרף הציפיות שנבנה סביב ספטמבר הוא גבוה בלי הצדקה ויחזור כבומרנג לאליטה הפלסטינית השלטת. כשיתברר לאנשים ששום דבר משמעותי לא השתנה אחרי ספטמבר, הוא מעריך, הם יתחילו לשאול שאלות קשות ומביכות את ההנהגה.

נח'לה, שעבד כמנהל פרויקטים בארגונים לא ממשלתיים, ואחר כך במשרד החינוך הגבוה הפלסטיני, חושב שההתמקדות בפרויקט המדינה הקטנה היא מסוכנת. הפנייה לאו"ם "אינה נקודת מפנה בפוליטיקה של הרשות", אומר נח'לה. "מדינה הוצגה תמיד כפסגת השאיפות, ואני חושב שהם יקבלו מדינה בכל גודל שהמעצמות - כלומר ארה"ב וישראל - יתנו להם. בלי מדינה אין לפתח, כמפלגת שלטון, כל לגיטימיות, אין להם שום דרך להסביר מה הם עשו פה מאז 1994. כשמסתכלים אחורנית, הדבר היחיד שעליו אפשר לחשוב הוא חבורה של קפיטליסטים רעבים לכסף שבאו לכאן (או שהיו כאן קודם) והרוויחו מהמצב... הם תמיד לכדו את האנשים במועדים סופיים כלשהם.

"הפנייה לאו"ם בספטמבר נקראת 'זמן פירעון החוב': האו"ם הוא חלק מהקוורטט שמכתיב לנו את האג'נדה. למה שישתנה פתאום? הצעדים הדיפלומטיים הם עוד מכניזם כדי להסיט את המאבק העממי למען זכויותינו, ולשחרור מהכיבוש ומשטר האפרטהייד הישראלי והניצול, תוך שמירה על הרווחים הכלכליים הבלתי חוקיים של אלו בשלטון".

בשבועות הקרובים יצא בערבית ספרו של נ'חלה "מכירת החיסול הלאומית" (בהוצאת ובעידוד קרן רוזה לוקסמבורג שברמאללה). כבר ב-2004 פרסם נח'לה ספר ביקורתי על מדיניות התרומות לרשות הפלסטינית ואשליית הפיתוח, אך בספר זה הוא מחריף את הביקורת כלפי קהיליית העסקים הפלסטינים ומעגן את המציאות של הרשות הפלסטינית בתהליכים גלובליים.

לדבריו, הליכה לאו"ם "הוא משחק של שינוי כותרות. ככל שמקדמים את הרעיון שמשהו הולך להתרחש בספטמבר, כן משתיקים יותר דעות שאינן מקבלות את פתרון שתי המדינות. שום מצע אחר למאבק ולשחרור אינו מורשה. שוב משתמשים בתירוץ 'העיתוי'. עכשיו זה לא הזמן, אומרים, כפי ששמענו אין ספור פעמים בעבר.

"נוצרת אשליה גדולה פה. מי שתומכים בצעד של ספטמבר, או שאינם מוכנים להתווכח עליו, הם אותם אנשים שקיבלו את רעיון אוסלו. דגל ושם באו"ם לא יובילו אותנו לשום מקום, לא יובילו לשחרור אנשים, לשחרור מחשבתי. המאבק שלנו הוא כדי שגורלנו לא יהיה כגורלם של עמים-ילידים אחרים. אבל בפתרון המדינה הקטנה, הרשות הפלסטינית נוקטת עמדה נגד %53 מהעם הפלסטיני (שאינם חיים בגדה וברצועה)

תגובות