המשט לעזה | טורקיה מאיימת לפרוש מהוועדה לחקר המשט

באנקרה זועמים על כך שבטיוטת הדו"ח של ממצאי ועדת האו"ם לא צויין כי ישראל מפרה את החוק הבינלאומי בעצם קיום הסגר הימי

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

ועדת האו"ם לחקר המשט לעזה בשנה שעברה צפויה להיתקל במבוי סתום, לאחר שטורקיה מאיימת שלא לתמוך עוד בוועדה, בשל טיוטה ראשונית של מסקנות הוועדה הנוטה, לטענת טורקיה, לטובת ישראל.

בטורקיה זועמים על כך שבדו"ח הביניים לא מצויין באופן מפורש כי ישראל הפרה את החוק הבינלאומי. באנקרה הגיבו בחריפות לנוסח הטיוטה של הדו"ח, דבר העלול לעכב את ההודעה הרשמית של ועדת האו"ם על ממצאיה.

"יש מחלוקת בוועדה. הדיונים לא מתקיימים בצורה משביעת רצון. יש טיוטה ראשונית שאנחנו עדיין עובדים עליה", מסר מקור דיפלומטי לעיתון הטורקי הורייאט. "ועדות האו"ם מנסות תמיד למצוא את עמק השווה. זה מאוד נדיר שהוועדות מאשימות בסופו של דבר רק צד אחד. גם ישראל וגם טורקיה מנסות להוכיח כי הן צודקות ב-100 אחוז", הוסיף המקור שציין כי התוצאה הסופית תותיר, ככל הנראה, את שני הצדדים בלתי מרוצים. "היינו רוצים שהייתה דרך אחרת שטורקיה וישראל יפתרו את הבעיות ביניהן", הוסיף המקור.

בתחילת אוגוסט הודיע מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, על הקמת צוות בדיקה בינלאומי לאירועי המשט לעזה, לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר לו את הסכמתה העקרונית של ישראל למהלך. הרכב הצוות וכתב המנדט שלו נקבעו בהסכמה בין ישראל לטורקיה. בראש הצוות ניצב ראש ממשלת ניו זילנד לשעבר, ג'פרי פאלמר, שהינו מומחה למשפט ימי בינלאומי.

הוועדה, הכוללת נציג טורקי ונציג ישראלי, הייתה אמורה לפרסם בסוף החודש הזה את ממצאיה לגבי חקירת אירועי המשט. טרם הפרסום, הוגשה טיוטת המסקנות לשני הצדדים. טורקיה איימה כי תפרוש מהוועדה אם לא ייערכו שינויים מרחיקי לכת בדו"ח.

על פי דיווחי הדיילי ניוז, חברי הוועדה יצאו בדו"ח מתוך נקודת הנחה כי הסגר הימי שישראל הטיל על רצועת עזה, אינו מפר את החוק הבינלאומי. היעדר הנחת היסוד כי ישראל מפרה את החוק הבינלאומי בעצם קיום המצור, מחליש למעשה את הטיעון הטורקי כי ישראל הפרה את החוק הבינלאומי כאשר תקפה את המרמרה במים בינלאומיים.

יחד עם זאת, טיוטת דו"ח מפנה אצבע מאשימה כלפי ישראל על שימוש מופרז בכוח שהוביל למותם של תשעה בני אדם. על פי הטיוטה על ישראל לשלם פיצויים להרוגי המשט ? אחד משני התנאים שטורקיה דורשת בכדי לחדש את היחסים התקינים בין שתי המדינות. אולם הטיוטה הראשונית של הדו"ח לא קוראת לישראל להתנצל ? התנאי השני שאנקרה הציבה לנרמול היחסים.

מאחורי הקלעים מאשימה ממשלת טורקיה את ארה"ב בהתערבות לטובת ישראל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ