השליח האמריקאי למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, פורש מתפקידו

מאז הבחירות לקונגרס בנובמבר, מיטשל מיעט להגיע למזרח התיכון, זאת לאחר לו"ז הטיסות הקדחתני בחודשים שקדמו להן

הארץ
נטשה מוזגוביה
שליחת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
שליחת "" בארה"ב

על רקע הקיפאון במשא ומתן עם הפלסטינים ושבוע לפני הפגישה בין הנשיא האמריקאי לראש ממשלת ישראל בבית הלבן, השליח האמריקאי למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל הודיע הערב (שישי) על התפטרותו.

בעקבות ההודעה אמר הערב דובר הבית הלבן ג'יי קרני שמחויבותו של הנשיא אובמה לתהליך השלום נשארת איתנה כפי שהיתה כשהוא נכנס לתפקיד. קרני, שנשאל האם המהלך מצביע על ייאוש בממשל אובמה ביחס לתהליך השלום, השיב כי "מדובר בסוגיה קשה בצורה יוצאת דופן. הנשיא נשאר מחויב לזה".‬

דובר הארגון "אמריקאים למען שלום עכשיו", אורי ניר, אמר כי "התפטרותו של סנטור מיטשל מדגישה את הצורך בכך שהנשיא אובמה ייקח אחריות אישית על מדיניות עשיית השלום במזרח התיכון. שליחים הם לא תחליף למעורבות אישית של הנשיא, שזו הדרך היחידה להשיג פריצת דרך בתהליך השלום"‬

לפני שנה פחות שבוע מיטשל דיבר אל קהל תורמי בית הספר היהודי בוושינגטון, שבו למדו ילדים של כמה מבכירי הממשל דאז. "כשהציעו לי את התפקיד, התחלתי להתייעץ עם אנשים. והם שאלו אותי: "אתה משוגע?" אז הפסקתי לבקש עצות", אמר אז. "אשתי ביקשה ממני רק התחייבות אחת, אחרי שעבדתי שנים על שיחות השלום בצפון אירלנד. היא ביקשה: "שזה לא ייקח הפעם חמש שנים". אז אמרתי לכל המנהיגים במזרח התיכון: "זה לא יכול לקחת חמש שנים".

הכתבים, אמר מיטשל, אומרים לו בכל יום: "נכשלת". "אבל זה שעוד לא הגענו להסכם לא צריך להרפות את ידינו", אמר מיטשל, אבל הוסיף שהוא מאמין שהשלום אפשרי בהרכב השחקנים הנוכחי כי "רק ממשלת ימין יכולה לעשות צעדים יותר מרחיקי לכת.ביליתי שעות רבות עם הנשיא עבאס ואני מאמין שהוא ישר. שניהם רציניים וכנים ורוצים שזה יקרה.

קראתי את הספרים של נתניהו, אבל אני מאמין שהוא מסתכל קדימה, ולא אחורה. שיחות הקרבה רציניות ורחבות. שני הצדדים מנסים להתקדם בנסיבות קשות. וכולם יודעים פחות או יותר איך נראה הפתרון. אין סכסוכים שלא ניתן לסיים אותם".

אך מאז הבחירות לקונגרס בנובמבר, מיטשל מיעט להגיע למזרח התיכון, זאת לאחר לו"ז הטיסות הקדחתני בחודשים שקדמו להן. דיפלומטים ישראלים התעניינו בחודשים האחרונים בעדינות במחלקת המדינה, לאן נעלם ג'ורג' מיטשל - והתשובה היתה בעיקר שהמגעים ממשיכים וסגנו דיוויד הייל כן מבקר בירושלים ורמאללה. בתדרוך הכתבים ב-13 באפריל, כשסגן דובר משרד החוץ מארק טונר נשאל, מה קורה עם מיטשל - השיב: "אני מאמין שהוא בניו יורק, אני לא יודע אם יש לו תוכניות לנסוע. הוא שומר על קשר טלפוני עם הצדדים, אבל אין לו תוכניות לנסיעות". היום, מיטשל צפוי להודיע רשמית על התפטרותו לנשיא אובמה.

דובר הבית הלבן ג'יי קרני הודיע היום כי הנשיא אובמה יישא את הנאום שלו על המדיניות במזרח התיכון וצפון אפריקה ביום חמישי במחלקת המדינה.

ביום שלישי הוא נפגש עם מלך ירדן בבית הלבן ועורך קבלת פנים לקהילה היהודית לכבוד חודש מורשת יהדות ארה"ב. אם יישא נאום לפני פגישתו עם נתניהו ולפני נאומו של נתניהו בקונגרס, יזכה לביקורת שהוא מנסה להקדים את נתניהו - ואם ילך רחוק יותר ממה שנתניהו מתכנן בנאום בקונגרס - יזכה לביקורת בוועידת איפא"ק שתיפתח בסופ"ש הבא. בשבת הבאה אובמה כבר צפוי להמריא לביקור באירופה.

יועציו של אובמה חלוקים בדעתם כיצד צריך הנשיא האמריקאי להתייחס לתהליך השלום: האם הנאום צריך לכלול פרמטרים אמריקאים קונקרטיים, או התחייבות רחבה יותר לבטחון ישראל בתקופה של שינויים וחוסר וודאות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ