ראש הממשלה נתניהו לשליח הפורש מיטשל: מצר על כך שהפלסטינים הקשו על עבודתך

ראש הממשלה שוחח עם השליח המיוחד למזה"ת, הביע צער על החלטתו לפרוש ותלה את האשמה בקיפאון התהליך המדיני ברשות הפלסטינית

הארץ
ברק רביד
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב (שבת) עם השליח האמריקאי למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, והודה לו על מאמציו לקדם את תהליך השלום. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו הביע באוזניו של השליח צער על החלטתו לפרוש, ועל כך ש"הפלסטינים סרבו לבוא לשיחות אותן פעל מיטשל לקדם, הערימו אין סוף תנאים מוקדמים שהקשו על עבודתו ובסופו של תהליך אף חברו לחמאס".

מוקדם יותר גם יו"ר האופוזיציה ושרת החוץ לשעבר ציפי לבני הגיבה על החלטתו של השליח המיוחד של הנשיא ברק אובמה לפרוש מתפקידו. "מיטשל ראוי להערכתה של כל מדינת ישראל על התגייסותו להשגת הסדר בין ישראל והפלסטינים", היא מסרה. "גם אם המשימה לא הסתיימה, מיטשל בניסיונו, מיזגו האישי ומחויבותו העמוקה לשלום מילא תפקיד חשוב בקידום ישראל והאזור". לדבריה, "הסדר שלום הוא אינטרס ישראלי לאומי ויש לקוות שאף אחד מהצדדים לא ירים ידיים מהגשמת האינטרס הזה ויסתפק בהטחת האשמות הדדיות שלא מובילות לשום מקום".

נתניהו ומיטשל. תצלום: משה מילנר/ לע''מ

מיטשל שלח לנשיא אובמה מכתב בתחילת אפריל המודיע על פרישה מתפקידו. "אני תומך בתוקף בחזון שלך לשלום כולל במזרח התיכון, ומודה לך על ההזדמנות להיות חלק מהממשל שלך", כתב השליח לאובמה, "כשקיבלתי את בקשתך לשרת בתור השליח המיוחד למזרח התיכון, הכוונה שלי הייתה לשרת שנתיים. מעל שנתיים חלפו מאז, ולכן אני פורש והתפטרותי נכנסת לתוקף ב-20 במאי. אני סומך על כך שזה מספק מספיק זמן להעברת תפקיד יעילה".

בעקבות ההתפטרותו של מיטשל הודיע אתמול אובמה כי באופן זמני, יחליף אותו סגנו דיוויד הייל. יש לציין שדיוויד הייל היה זה שנסע בחודשים האחרונים לירושלים ורמאללה, ושמו גם מוזכר לעתים קרובות ב"מסמכי אל-ג'זירה" מתקופת כהונתו של ברק אובמה, בתור בן שיחו של סאיב עריקאת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ