היערכות ליום הנכבה: גם מעבר לגבול

בחודשים האחרונים רגשו הרשתות החברתיות לקראת יום הנכבה, וקראו למחאה רחבת היקף בה אמורים לצעוד אלפים במדינות השכנות לעבר הגבול עם ישראל

אנשיל פפר
יניב קובוביץ
ג'קי חורי, הסוכנויות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
יניב קובוביץ
ג'קי חורי, הסוכנויות

ישראל נערכת ליום הנכבה לא רק בשטחיה ובשטחי הרשות, אלא תמקד מחר (ראשון) את עיניה גם למתרחש מעבר לגבול. לאחר חודשים של פעילות אינטנסיבית ענפה וקריאה לאינתיפאדה שלישית ביום הנכבה, יום האסון הלאומי הפלסטיני, נערכים כוחות הביטחון לכל תרחיש אפשרי, בכוננות מוגברת. שר הביטחון אהוד ברק הטיל סגר של 24 שעות החל מחצות על שטחי יהודה ושומרון. בצה"ל מעריכים כי לא תהיה הסלמה משמעותית, למרות הרג הנער במזרח ירושלים.

לבנון. בגבול הצפוני יתמקדו האירועים לציון הנכבה באזור הכפר הלבנוני מארון אראס. על פי התכנון, עשרות אלפי פלסטינים ולבנונים ייצאו כבר בשעות הבוקר המוקדמות מכל רחבי לבנון, בדגש על מחנות הפליטים הפלסטינים, לכיוון הגבול הדרומי עם ישראל. המארגנים מתכננים כי חלק מהמשתתפים יצעדו וחלק יגיעו בשיירות אוטובוסים לנקודת המפגש המרכזי במארון אראס. נקודת המפגש תהיה ככל הנראה במתחם הממוקם על גבעה שמשקיפה לצפון ישראל, במתחם שהוקם אחרי מלחמת לבנון השנייה ובה הוקם מסגד גדול ומרחב פתוח ותצפית.

ילדות פלסטיניות מציינות את יום הנכבה במחנה פליטים סמוך לצידון. תצלום: רויטרס

בהודעה לתקשורת שפרסמו המארגנים בסוף השבוע בביירות נמסר כי ההתגייסות לתהלוכה תהיה מכל רחבי לבנון וכי הקבוצות קיבלו הנחיות ברורות כיצד להגיע לנקודת המפגש. במסיבת עיתונאים ציינו המארגנים כי התהלוכה תהיה עממית ולא אלימה ולכן נאסר על המשתתפים לשאת כל סוג של נשק, לרבות סכינים, וכי כוחות הביטחון במדינה יאבטחו את התהלוכה וינווטו את התנועה.

"המסר שלנו ברור", נמסר בהודעה של הוועדה המארגנת, "זכות השיבה היא זכות יסוד ואף אחד לא יכול לוותר עליה, אנחנו נגיע עד לגבול כדי לסמל את החזרה לפלסטין". על פי ההערכות, מאות צעירים ערבים ישראלים צפויים להגיע לאזור הגבול מכיוון היישוב אביבים בשעת התהלוכה בלבנון, וככל הנראה יהיה קשר באמצעות רמקולים משני צדי הגבול. ל"הארץ" נודע כי ההתארגנות לפעילות היא יוזמה של צעירים הפעילים במפלגות ותנועות פוליטיות הפעילות בחברה הערבית שקראו להשתתף במחאה באמצעות הפייסבוק.

ישראל. ועדת המעקב של ערביי ישראל והמפלגות הערביות לא לקחו אחריות באופן רשמי על הפעילות והדגישו כי הפעילות הרשמית של החברה הערבית בישראל לציון הנכבה התקיימה ביום שלישי בשבוע שעבר, במקביל ליום העצמאות, כשאלפים השתתפו בתהלוכה על אדמות הכפרים העקורים רויס ודאמון בסמוך ליישוב טמרה שבגליל המערבי.

שלשום קיימה התנועה האסלאמית כנס בהשתתפות אלפים לציון הנכבה, שהתקיים במגרש הכדורגל בכפר כנא. בפעם הראשונה בכנס של התנועה האסלאמית הונפו דגלים של מצרים, תוניסיה ודגל המורדים הלובים. בכנס אמר השיח' כמאל חטיב סגן יו"ר הפלג הצפוני בתנועה האסלאמית, כי "גם אם יעברו 630 ולא 63 שנים אנחנו נמשיך לציין את הנכבה ושום מדיניות ושום חוקים גזעניים כאלה או אחרים לא יימנעו מאיתנו לציין את הנכבה. נמשיך להדגיש את עיקרון זכות השיבה והקריאה להסרת הכיבוש הרובץ על העם הפלסטיני ומסגד אל אקצא".

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, קיים אחר הצהריים הערכת מצב בהשתתפות קציני משטרה בכירים על רקע אירועי יום הנכבה. המפכ"ל קיבל סקירה ממפקד מחוז ירושלים ניצב ניסו שחם בנוגע לפעילות המשטרה במזרח העיר. היום נרשמו הפגנות אלימות במהלך הלווייתו של מילאד סעיד עייש בן ה-17, שנהרג לאחר שנורה במהלך הפגנה בסילוואן אתמול. רב-ניצב דנינו הדגיש בהערכת המצב כי המשטרה תאפשר פעולות מחאה תוך איפוק וריסון, ומנגד לא תאפשר הפרות סדר. המפכ"ל הוסיף כי מדיניות המעצרים כלפי מפרי הסדר תמשך. בתום הדיון הוחלט כי הערכות המשטרה במזרח ירושלים תמשך בכוחות מתוגברים בימים הקרובים, וכך גם בשאר המחוזות.

ירדן. בעמאן, בירת ירדן, השתתפו היום אלפים בעצרות תמיכה בפלסטינים. המפגינים נשמעו לקריאה שפרסמו מארגני ההפגנה בפייסבוק לדרוש הקמת מדינה פלסטינית. במקביל, סמוך לגבול ישראל וירדן קראו התאספו מפגינים וקראו קריאות "מוות לישראל". כ-500 מפגינים צעדו באזור השוק במרכז עמאן ודרשו להקים מדינה פלסטינית ולאפשר לפליטים לשוב לבתיהם. חלקם חבשו כאפיות והחזיקו מפתחות לבתי משפחותיהם שנותרו מאחור.

אלפים הפגינו בירדן "מוות לישראל". תצלום: רויטרס

מצרים. בקהיר מילאו פעילים למען הפלסטינים את כיכר א-תחריר. גם הצעירים במצרים נענו לקריאות בפייסבוק לארגן מחר צעדת מחאה לאורך גבולות השטחים הפלסטינים. תנועת האחים המוסלמים, שלה השפעה רבה במצרים, תמכה בהפגנה, אולם לא תמכה בצעדה אל הגבול. ביום חמישי קראה המועצה הצבאית העליונה השולטת במצרים למארגנים לבטל את הצעדה. כמה מפגינים שנסעו לצפון סיני כדי להגיע לגבול רצועת עזה, אמרו שהרשויות הורו להם לשוב על עקבותיהם.

הפגנות תמיכה בפלסטין אינן אירוע יוצא דופן בירדן או מצרים, אולם ארגון מצעדי מחאה דרך פייסבוק הוא דבר חריג. המארגנים שואבים כנראה השראה מההתקוממויות במצרים ובמדינות ערב אחרות, שהתבססו במידה רבה על גיוס מפגינים דרך אתרי הרשתות החברתיות.

כיכר תחריר מלאה שוב. תצלום: רויטרס

בקהיר מילאו דגלי פלסטין את כיכר א-תחריר, שם נערכה גם הפגנה שגינתה את האלימות בין מוסלמים לנוצרים שפרצה באחרונה. "מצרים היא פלסטין. כל מדינות ערב הן מצרים", אמר עולא אדל, סטודנט למשפטים בן 20. "ההפגנה הזאת לא מכוונת להקים צבא ולצאת לרצועת עזה. היא מכוונת ללחוץ על השלטון שלנו שיתמוך בדרישות הפלסטינים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ