יועץ לשעבר לרשות הפלסטינית: אני הדלפתי את מסמכי המו"מ לאל ג'זירה

זיאד קלוט, עורך דין צרפתי שייעץ לרשות בתהליך אנאפוליס הסביר מעשיו: גיליתי כי שיחות השלום הן הונאה והרשות אינה מסוגלת לייצג את הציבור הפלסטיני

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
שירות ""

זיאד קלוט, עורך דין צרפתי שייעץ בעבר לרשות הפלסטינית במשא ומתן עם ישראל בתהליך אנאפוליס, התוודה בסוף השבוע כי הוא זה שהדליף את המסמכים הסודיים אשר הביכו את ההנהגה הפלסטינית וגרמו להתפטרו של ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת.

המסמכים הסודיים שנחשפו על ידי רשת אל-גז'ירה והעיתון הבריטי גרדיאן גילו בין היתר כי במהלך המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית ב-2008, בהובלת ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט ושרת החוץ לשעבר ציפי לבני, הסכימו הפלסטינים לשורה של ויתורים נרחבים - חלקם במזרח ירושלים. המסמכים חושפים גם פרטים על המגעים בין ישראל, הרשות הפלסטינית וארה"ב במהלך כהונתו הנוכחית של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

במכתב שכתב לרשת אל-ג'זירה ולגרדיאן הבריטי הסביר קלוט את הסיבה למעשיו. לדבריו, "שיחות השלום" היו פארסה מתמשכת, הונאה שהובילה ישראל ונתמכה על ידי ארה"ב ומדינות אירופה. לטענתו, הוא ביקש לחשוף כי לא היה ניסיון אמיתי להגיע לשלום צודק בין ישראל לרשות הפלסטינית אלא שיחות עקרות שחיזקו את מדיניות הבידוד שכפתה ישראל על הרשות.

קלוט הוסיף כי מעבר לשמירת האדמות שגזלה ישראל מהפלסטינים, לדבריו, השיחות רק חיזקו את האחיזה הקולוניאלית בשטחים הפלסטינים. "רחוק מלשמר אחידות לאומית", כתב קלוט, "התהליך שבו השתתפתי היה כלי יעיל לפילוג העם הפלסטיני, יוזמה אכזרית ממנה סבלו בעיקר תושבי עזה". לטענתו, "שיחות השלום הדירו את מרבית העם הפלסטיני מהתהליך ומתוצאותיו: את 7 מיליון הפליטים הפלסטינים".

קלוט כתב כי "מ-11 החודשים בהם נכחתי ברמאללה גיליתי כי הרשות הפלסטינית, במבנה הנוכחי שלה, אינה מסוגלת לייצג את זכויות הפלסטינים והאינטרסים שלהם. אחרי שהתפטרתי מתפקידי, האמנתי כי מחובתי ליידע את הציבור הפלסטיני בהתפתחויות המדאיגות של השיחות עם ישראל. היו אלו שיחות לא הוגנות ומטעות, ולרוע המזל, הציבור הפלסטיני נותר ללא יד מכוונת שתילחם עבור זכויותיהם".

לאחר חשיפת המסמכים שהביכו את הרשות, האשים סאיב עריקאת, בראיון לרשת אל-ג'זירה, כי המסמכים הודלפו על ידי אמריקאי ובריטי ששירתו בתפקידים רשמיים מטעם מדינתם. בראיון, ששודר בשידור חי, טען עריקאת כי קלייטון סווישר האמריקאי, מאבטח במשרד החוץ האמריקאי בעבר שעובד כיום ככתב ברשת החדשות הערבית, הוא זה שסייע בהדלפת המסמכים שהביכו את הרשות.

לדבריו, ההדלפה התבצעה בשיתוף פעולה עם מנכ"ל אל ג'זירה ודאח חנפר, ועם אליסטר קרוק, בעברו איש המודיעין הבריטי הנחשב מקורב לאנשי החמאס, בכוונה להביך את הרשות ולחזק את החמאס. מאוחר יותר חזר בו עריקאת מההאשמות והתפטר מתפקידו, שכן המסמכים הודלפו ממשרדו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ