10 ימים, ארבעה נאומים ופגישה אחת בין נתניהו לאובמה

שאלת המפתח בפינג-פונג הדיפלומטי בין נתניהו לאובמה היא מה המחיר שישלם רה"מ לנשיא האמריקאי תמורת הגיבוי לישראל

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן
אלוף בן

מדיניות החוץ הישראלית ממוקדת עכשיו במטרה אחת: לשמור על תמיכת ארצות הברית והמדינות המרכזיות באירופה, לקראת העימות הדיפלומטי עם הפלסטינים באו"ם, ולמקרה שתפרוץ אינתיפאדה שלישית. זה מה שמעסיק את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ויעמוד במרכז נסיעתו השבוע לוושינגטון. שאלת המפתח תהיה, כמובן, מה המחיר שישלם נתניהו לנשיא ברק אובמה תמורת הגיבוי האמריקאי לישראל.

ההנהגה הישראלית דבקה בגישת האין-פרטנר, ולפיה אין עם מי לדבר בצד הפלסטיני ואין על מה לדבר. המחלוקת בצמרת נוגעת רק לטקטיקה: "כן, אבל" או "אף שעל". שר הביטחון, אהוד ברק, מטיף להצגת יוזמה מדינית ישראלית, שתבטיח לפלסטינים מדינה על "שטח 1967" בכפוף לתנאים וסייגים, ובעיקר לא עכשיו. ברק סבור שהבטחה כזאת תשחרר את הלחץ המדיני מעל ישראל. המשנה לראש הממשלה, בוגי יעלון, סבור לעומתו שישראל במצב טוב, כשהמשטרים במדינות ערב מתמוטטים ונחלשים, ואסור לנתניהו להציע ויתורים שרק יקרינו חולשה ולא ייענו בתמורה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נוטה לעמדת יעלון, לפיה כל ויתור טריטוריאלי בעת הזאת - אפילו רק בדיבורים - מסוכן ומזיק. "האביב הערבי" שמלהיב את דמיונו של אובמה נראה לנתניהו כסיוט מאיים. אבל זו עמדה שקשה לשווק היום בעולם, ולכן נתניהו יצטרך לצפות אותה בקרם מתקתק, שיאפשר למארחיו האמריקאים להראות לאירופים ולערבים שהם קיבלו משהו מישראל.

בעשרת הימים הבאים יתנהל הפינג-פונג הדיפלומטי בין נתניהו לאובמה בארבעה נאומים ופגישה אחת. בהמשך השבוע יפתח ראש הממשלה את מושב הקיץ של הכנסת בהודעה מדינית, שתהיה הקדימון לנסיעתו לאמריקה, ותשמש להדיפת הטענות ש"הוא מדבר לאמריקאים ולא לציבור הישראלי". ביום חמישי ינאם אובמה על המזרח התיכון, ויצטרך להגיד משהו על ישראל והפלסטינים. למחרת ייפגשו אובמה ונתניהו בוושינגטון, ובשבוא הבא ינאם שם ראש הממשלה פעמיים, בוועידת איפא"ק ובקונגרס.

הסימנים המקדימים נראים טוב מבחינת נתניהו. היועץ לביטחון לאומי של אובמה, תום דונילון, נאם ביום חמישי ב"מכון וושינגטון" הפרו-ישראלי, וכיאה לפורום, הרבה לדבר על איראן ועל הסיוע הביטחוני לישראל - והזכיר רק בשוליים את הפלסטינים ופתרון שתי המדינות. אבל נתניהו קיבל מדונילון את מה שרצה לשמוע: שהמדינה הפלסטינית תוקם רק במו"מ - כלומר עם וטו ישראלי, ולא בהכרזה חד-צדדית או בכפייה של האו"ם. הבטחה דומה שמע נתניהו בטלפון מקאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. בלשכת ראש הממשלה משוכנעים שאובמה יסכים גם להטלת "תנאי הקוורטט" על ממשלת האחדות הפלסטינית - כלומר שישראל תקבל גם פטור מהמו"מ, עד שהחמאס יכיר בה.

אובמה אותת שיימנע בינתיים מהצגת תוכנית שלום מפורטת לישראל ולפלסטינים, לפחות עד אוגוסט. זה אומר שנתניהו הרוויח עוד שלושה חודשים, שבהם יוכל לדבוק בסטטוס-קוו מבלי להסתכן בלחץ מדיני, ובלי ויתורים מהותיים. השאלה רק אם הרגיעה הביטחונית בשטחים תישמר עד אז, או שעימותי סוף השבוע האחרון בירושלים מבשרים הסלמה רחבה יותר - כפי שאירועי "יום הנכבה" במאי 2000 בישרו את האינתיפאדה השנייה בספטמבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ