היערכות שיא לקראת ציון הנכבה היום

היום יתקיימו אירועים בכל רחבי הגדה, והמנגנונים הפלסטיניים ינסו למנוע חיכוך עם צה"ל; המפכ"ל הורה לשוטרים לשמור על סבלנות מרבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפלסטינים יציינו היום את הנכבה בכל רחבי השטחים, אך האות לאירועים ניתן כבר בסוף השבוע. אדם אחד נהרג ועוד כ-20 נפצעו במהומות שהובילו צעירים פלסטינים במזרח ירושלים. ההרוג הוא מילאד עייאש, נער פלסטיני בן 17. עייאש נהרג מפגיעת קליע אקדח, שנורה מכיוונו של בית יהונתן, לב ההתנחלות בכפר סילוואן. מחקירה ראשונית של האירוע עלתה האפשרות שמאבטח של ההתנחלות פתח באש לעברו. משרד השיכון, שמממן את המאבטחים בבית יהונתן, שלל את האפשרות.

אירועי הנכבה הפלסטינית יצוינו היום בשלל תהלוכות מחאה בכל רחבי השטחים, והעצרת המרכזית תתקיים ברמאללה. בתחילת האירוע יתקיים טקס הנחת זרים על קברו של יאסר ערפאת, ולאחר מכן ייצאו בני משפחות של פליטים לתהלוכה המונית לכיוון מרכז העיר.

מנגנוני הביטחון הפלסטיניים מתכוונים לוודא שההפגנות יתקיימו במרכזי הערים בגדה המערבית, ולא ייצאו לכיוון נקודות החיכוך עם צה"ל. ואולם, כפי שקרה בסוף השבוע, נראה כי גם היום צפויים עימותים בכמה מוקדים, בעיקר במזרח ירושלים והסביבה. בין המוקדים הצפויים אפשר למנות את מחנה הפליטים ענתא (שועפאט), סילוואן, מחנה הפליטים קלנדיה ועיסאווייה.

כוחות הביטחון עשו ביומיים האחרונים מאמצים גדולים לשמור על איפוק ולמנוע הסלמה של האירועים, ובכל המוקדים מלבד בית יהונתן, שבקרבתו נהרג הנער הפלסטיני, הם רשמו הצלחה יחסית. 20 הפצועים במהומות נפגעו באורח קל, חלקם קל מאוד, מירי כדורי גומי. גם הלווייתו של עייאש עברה ללא אירועים יוצאי דופן, ולא הצליחה לגרום לתבערה בגדה, שם נרשמו בסוף השבוע עימותים לא משמעותיים. ביום שישי התקיימו ההפגנות הקבועות בנבי סאלח, בבלעין ובנעלין, אך זולת אלה לא נרשמו אירועים מיוחדים.

מהבחינה הזאת יכולים בצה"ל לרשום הישג, גם אם זמני: ההתנגשויות במזרח ירושלים לא גלשו לגדה המערבית. לפני קצת יותר מעשור, ב-29 בספטמבר 2000, שבעה הרוגים בעימותים עם המשטרה בהר הבית גרמו לפרוץ האינתיפאדה השנייה. ההבדל המשמעותי במקרה של סוף השבוע הנוכחי הוא המיקום: דין מהומות אלימות במסגד אל-אקצה אינן כדין עימותים בסילוואן או בקלנדיה. ועדיין, בצה"ל בחרו לפרוס ברחבי הגדה שבעה גדודים נוספים, כדי להיערך לאפשרות של התפרצות אלימה. מפקדי הכוחות הפלסטיניים בגדה הרגיעו בימים האחרונים את עמיתיהם הישראלים, וניסו לטעון כי ההיערכות המוגברת מיותרת. למרות מאמצי ההרגעה, קשה לחזות במדויק מה יקרה היום ברחבי הגדה, בעיקר כאשר מצדו הירדני של מעבר אלנבי ובצדו המצרי של מעבר רפיח צפויות הפגנות תמיכה המוניות בפלסטינים, וכשבמזרח ירושלים יבקשו הצעירים לחדש את מהומות סוף השבוע ולהתעמת עם כוחות הביטחון. כל אחת מהנקודות הללו, מי יותר ומי פחות, עלולה להפוך לניצוץ שיבעיר את ערי הגדה המערבית.

לנוכח האירועים של סוף השבוע, אי אפשר להתעלם מההתרחשויות הצפויות לקראת ספטמבר. אי אפשר לפטור את מנבאי השחורות בהפצת תרחישי אימים, במיוחד לאור העובדה שהמשא ומתן המדיני שרוי בקיפאון מוחלט, ולאור פרישתו המצלצלת של השליח האמריקאי למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל. לכך אפשר להוסיף עוד שתי התפתחויות שאינן צפויות לסייע בהרגעת הרוחות: הקמתה הצפויה של ממשלת האחדות הפלסטינית והדיון בעצרת הכללית של האו"ם בשאלת ההכרה במדינה הפלסטינית.

אם נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון בעוד שבוע לא יספק מוצא מדיני כלשהו, הרי שההתפתחויות הללו עלולות להפוך את אירועי סוף השבוע למעין חימום מנועים לקראת מהלך אלים נרחב הרבה יותר בין ישראל לפלסטינים, בעוד ארבעה חודשים בלבד.

אירועי תמיכה בפלסטינים יתקיימו גם בגבולות עם מצרים, ירדן ולבנון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ