השביעייה תדון בימים הקרובים בחידוש העברת כספי המסים לרשות הפלסטינית

בסוף השבוע שוחחה מרקל עם נתניהו, ולחצה עליו להעביר את הכסף. "שרים כמו ליברמן ויעלון עדיין מתנגדים", אמר גורם מדיני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בימים הקרובים צפוי להתקיים דיון בפורום השביעייה או בקבינט המדיני-ביטחוני בנושא חידוש העברת כספי המסים לרשות הפלסטינית - כך אמר ל"הארץ" גורם מדיני בכיר. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שוחחה בסוף השבוע בטלפון עם ראש הממשלה נתניהו, ודרשה ממנו כי ישראל תעביר לאלתר את כספי המסים לרשות, אותם היא מעכבת מזה כשבועיים.

בסוף השבוע היו דיווחים שונים לפיהם ישראל צפויה לחדש בקרוב את העברת הכספים לרשות. הנימוק לכך הוא שישראל השיגה את מטרתה בהקפאת הכספים בכך שהבהירה כי אם חמאס יהיה חלק בממשלה, יהיה זה בעייתי מבחינת ישראל. שר בכיר בממשלה הבהיר בשיחות סגורות כי העברת הכספים מותנית בכך שיום הנכבה, החל היום, יעבור ללא אירועים אלימים.

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי העברת הכספים עדיין נבדקת על ידי שר האוצר יובל שטייניץ. מלשכתו של שטייניץ נמסר כי לא התקבלה החלטה לחדש את העברת הכסף, ולא נקבע בינתיים פגישה חדשה בעניין עם הפלסטינים. "אם הכסף כל כך חשוב לפלסטינים, הם יכולים להעביר לנו את ההבהרות שביקשנו, כדי שנדע שהכסף לא הולך לטרור", נמסר.

גורמים בכירים במערכת הביטחון אמרו כי השר שטייניץ ממשיך להתעקש "מסיבה לא ברורה", להקפיא את העברת הכספים. ואולם, גורם מדיני בכיר אמר כי "לא מדובר בהחלטה של שר האוצר בלבד. מי שצריך להחליט זה קודם כל ראש הממשלה, וגם יתר השרים כמו ליברמן ויעלון, שמתנגדים להעברת הכסף".

השיחה בין נתניהו למרקל ביום שישי היתה ארוכה במיוחד. לדברי פקיד גרמני בכיר, העברת כספי המסים לרשות הפלסטינית היתה אחד הנושאים המרכזיים שעלו בה. מרקל אמרה לנתניהו כי מדובר בכסף פלסטיני, וכי ישראל מחויבת בהסכמים בינלאומיים להעבירו לרשות הפלסטינית לאלתר.

לפני שלושה חודשים הסתיימה שיחת טלפון בין מרקל לנתניהו בטונים צורמים, כאשר מרקל אמרה לנתניהו כי הוא אכזב אותה והאשימה אותו שאינו עושה דבר לקידום השלום. לאחר מכן קיימו נתניהו ומרקל פגישת פיוס בברלין. כדי למנוע מתיחויות ומבוכות נוספות, פרסמו שתי הלשכות הודעה לתקשורת בנוסח זהה כמעט לחלוטין.

בהודעה לא נמסר על דרישתה של מרקל להעביר לפלסטינים את כספי המסים, אלא צוין כי השניים "דנו גם ביחסים המעשיים שבין ישראל לרשות הפלסטינית". עם זאת, גורמים בלשכת ראש הממשלה אישרו שהנושא עלה בשיחה. "שר האוצר בודק את הנושא וממתין לתשובות מהרשות הפלסטינית לשאלה לאן יילך הכסף, לאור הכוונה להקים ממשלת אחדות עם החמאס", אמרו בלשכת נתניהו.

לפני כשבועיים הודיע שר האוצר יובל שטייניץ באופן חד צדדי וללא התייעצות כמעט עם אף גורם ממשלתי, כי הוא מקפיא את העברת כספי המסים שאותם גובה ישראל בעבור הרשות הפלסטינית, מתוקף ההסכמים בין שני הצדדים.

שטייניץ קשר את ההחלטה להודעה הפלסטינית על הקמת ממשלת האחדות עם חמאס, והרצון למנוע העברת כספים לארגוני טרור. הוא עדכן את נתניהו מראש לגבי המהלך, אך בקווים כלליים בלבד. נתניהו נאלץ מאז לגבות את שטייניץ.

מאז הקפאת העברת הכספים, מופעל לחץ בינלאומי כבד על ישראל לחזור בה מההחלטה. שרת החוץ הילרי קלינטון התקשרה גם היא בשבוע שעבר לנתניהו וביקשה להעביר את הכספים. גם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, נשיא צרפת ניקולא סרקוזי וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון העבירו בקשות דומות.

פקיד בכיר בממשל האמריקאי ציין כי הממשל מתקשה להבין את ההיגיון שבמהלך הישראלי ומתנגד לו. בין וושינגטון לירושלים שוררת מחלוקת בנושא היחס לממשלת האחדות הפלסטינית. בעוד נתניהו ושרי ממשלתו קוראים להחרים את הממשלה החדשה, הממשל האמריקאי סבור כי צריך לבחון את הממשלה החדשה לפי תכניתה המדינית ולפי מעשיה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ