שופט: היחס לאסירי חמאס קשור ביחס הארגון לשליט

נדחתה בקשת ברגותי לביקורי משפחה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

היחס של תנועת החמאס לשבויים שברשותה, רלוונטי ליחס שישראל צריכה לתת לאסירי החמאס הכלואים בישראל - כך קבע באחרונה שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, שלמה פרידלנדר. זאת, בתגובה לבקשתו של האסיר הפלסטיני עבדאללה ברגותי, לאפשר לו ביקורי משפחות. בעבר עלה שמו של ברגותי כאחד האסירים שחמאס דורש תמורת שחרורו של גלעד שליט.

ברגותי, מומחה למטעני חבלה שהיה ממפקדי הזרוע הצבאית של החמאס בגדה המערבית, נידון ל-67 מאסרי עולם בגין מעורבותו בטרור. הוא הורשע ב-2004 בבית משפט צבאי בהכנת המטענים ששימשו את המחבלים המתאבדים בפיגועים במסעדת סבארו בירושלים באוגוסט 2001, במדרחוב בן יהודה בעיר בדצמבר 2001, בקפה מומנט במארס 2002, באוניברסיטה העברית ביולי 2002, ומועדון השפילד בראשון לציון באוגוסט 2002. מאז מעצרו, שב ברגותי והצהיר כי הוא מתכוון להמשיך ולהילחם בישראל. הוא מוחזק בבידוד, המוארך מדי חצי שנה באישור בית משפט.

באחרונה עתר ברגותי, באמצעות עו"ד דניאל שנהר מהמוקד להגנת הפרט, בבקשה לאפשר לו לקבל ביקורי משפחה. לטענתו, מאז נכלא הוא קיבל ביקורי משפחה ספורים. בדיון שנערך בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, התנגד השב"כ לביקורים אלו. נציג המדינה טען כי ישנו מידע סודי שלפיו ברגותי מצליח להעביר מהכלא מסרים לאנשיו ולהכווין פעולות טרור. בשב"כ טוענים כי ברגותי יכול להעביר מסרים אלה גם באמצעות ילד, "שלא מבין את השימוש שעושים בו".

השופט פרידלנדר דחה את בקשתו. בהחלטתו כתב כי למרות הצורך של ילדיו בקשר עם אביהם, "לא ניתן להתעלם ממאזן הנוחות המוסרי, שמכוחו אין מקום ליטול ולו סיכון קטן לפגיעה בחיי אדם, כדי להעניק פריבילגיה למי שנשפט ל-67 מאסרי עולם בגין מעשי רצח". פרידלנדר ציין נימוקים נוספים, ומבלי להזכיר ישירות את עניינו של גלעד שליט כתב "בשים לב לאופי הקיבוצי של מעשי העותר, לא בלתי רלוונטית בעיניי גם שאלת ההדדיות, או היעדרה, בין מדינת ישראל לבין הארגון שאליו משתייך העותר, בכל הנוגע ליחס לאסירים של צד אחד, המוחזקים בידי הצד האחר, וזאת הגם שמדינת ישראל כמובן אינה מאמצת את נורמות ההתנהגות של ארגונו של העותר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ