משרד השיכון ותושבי בית יהונתן: איש מאיתנו לא אחראי למות הנער

במערכת הביטחון ינסו לעשות היום הכל כדי למנוע אלימות קשה, שעלולה להלהיט את הרוחות

ניר חסון
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
אנשיל פפר

החל מאיסוף המודיעין המוקדם (כולל ההתארגנויות דרך פייסבוק), דרך מיפוי נקודות החיכוך האפשריות, תגבור הכוחות בגדה ובמזרח ירושלים ועד להכנה המנטלית של הכוחות - צה"ל ומשטרת ישראל נערכו בצורה אופטימלית לאירועי יום הנכבה. ההוראות של אלופי הצבא וניצבי המשטרה היו ברורות: לעשות הכל על מנת שלא יהיו הרוגים או פצועים קשה בצד הפלסטיני, כדי שלא לתת סיבה להלהטת הרוחות.

קצינים בכירים בצה"ל שיצאו אל הגבעה המשקיפה על הכפר בילעין לפקח מקרוב על הכוחות שהוצבו מולו, ראו בסיפוק כיצד ההפגנה, בהשתתפות כמה עשרות אזרחים, מתפזרת במהירות יחסית, לאחר זריקת אבנים. "היינו יכולים להשתמש אפילו בפחות אלפ"ה (אמצעים לפיזור הפגנות)", העיר מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף ניצן אלון. במערכת הקשר הגיעו דיווחים על עימותים דומים בנקודות אחרות בגדה המסתיימות בשקט יחסי. גם המשטרה הפלסטינית הצטרפה למאמצי ההרגעה, ובחברון היא אף חסמה תהלוכה של תומכי החמאס שהתכוונו להגיע אל בתי היישוב היהודי. "הם יכילו את זה", אמר אחד מקציני האוגדה, "ואם לא, אנחנו ערוכים".

הכוחות אכן הגיבו באיפוק יחסי והשתמשו במספר מצומצם מאוד של רימוני גז וכדורי גומי יחסית לעבר. סוף השבוע היה יכול לעבור ללא אירועים מיותרים, אבל הצבא והמשטרה לא לקחו בחשבון גורם אחד: מיליציה פרטית, הממומנת מכספי משלם המסים, המגנה על מתנחלי סילוואן.

שלוש שעות לפני שנורה למוות, כתב הנער מילאד עייאש בדף הפייסבוק שלו שהוא רוצה לחיות כאדם חופשי או למות. דקות לפני מותו הוא עמד מול בית יהונתן וככל הנראה השתתף ביידוי אבנים ובקבוקי תבערה לעבר הבניין.

לא ברור עדיין מי ירה ומדוע. ביקור במקום מלמד כי לא נראה שעייאש, ממקום עמידתו על שביל עפר צר מתחת לעץ תות כעשרה מטרים מבית יהונתן, היה יכול להעמיד בסכנת חיים מי מדיירי הבניין, המוגן בחלונות מסורגים ובכיתת מג"ב על גגו. החשודים המיידיים מבחינת הפלסטינים הם מאבטחי משרד השיכון, שמאז ימי אריאל שרון במשרד הם משמשים מאבטחי המתנחלים במזרח ירושלים ומואשמים לעתים קרובות ביד קלה על ההדק. אולם במשרד השיכון טענו אמש כי בדיקה שלהם העלתה שאיש מהם לא השתמש בנשקו האישי באותו אירוע. גם תושבי בית יהונתן אמרו אתמול כי איש מהם לא ירה בו, וכי הם מוחים על השקרים וההסתה.

מי שמעורה באירועי סילוואן בשנה האחרונה, לא יכול להתפלא שהעימותים סביב בית יהונתן הסתיימו במוות. האינתיפאדה השלישית היא מציאות קיימת בסילוואן מאז מותו של התושב הקודם, סאמר סירחאן, שנורה בידי מאבטח של מתנחלי הכפר לפני חצי שנה. מאז כמעט ואין יום ללא יידויי אבנים וירי גז מדמיע במקום.

במערכת הביטחון לא שינו את ההערכה הבסיסית, שאירועי הנכבה יעברו באופן רגוע יחסית ולא תהיה הסלמה. אולי הפגנה אחת או שתיים, ככל הנראה באזור רמאללה ובמחסום קלנדיה, שתגלוש מחוץ לשטח שבשליטה פלסטינית ותביא להתנגשות עם כוחות צה"ל. אבל ההיערכות המסיבית והפקודות המעודכנות כנראה יספיקו כדי לצמצם את ההשלכות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ