הממשלה תומכת בחוק האוסר על חקירת ראש ממשלה

על פי הצעת החוק שהגישה ח"כ רונית תירוש מקדימה, המשטרה לא תוכל לחקור ראש ממשלה מכהן. ח"כ יחימוביץ': החלטה אומללה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הממשלה תתמוך בחוק האוסר על המשטרה לחקור ראש ממשלה מכהן בגין עבירות שביצע לפני תחילת כהונתו. ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק שהגישה ח"כ רונית תירוש (קדימה).

אם יתקבל, החוק לא יחול על ראש הממשלה בנימין נתניהו, אלא רק ממערכת הבחירות הבאה ואילך ואינה מתייחסת לעבירות מסוג פשע כגון רצח או אונס. כל השרים החברים בוועדה, ובהם שר המשפטים, יעקב נאמן, תמכו בהצעה. על פי ההחלטה, החוק יקודם בכנסת רק בתיאום עם משרד המשפטים. תירוש אמרה היום כי "אני מברכת את הממשלה על אישור החוק. זוהי רעידת אדמה בשיטת המשטר בישראל שתחזק את ראש הממשלה שייבחר וכתוצאה ממנו את המשטר כולו".

מנגד, ח"כ שלי יחימוביץ' מחתה היום על החלטת הממשלה לקדם את החוק. "החלטת ועדת השרים לתמוך בחוק האוסר חקירת ראש ממשלה מכהן היא החלטה אומללה הפוגעת ביסודות השוויון בפני החוק", אמרה יחימוביץ' והוסיפה כי "החלטה זו נותנת אור ירוק לפוליטיקאים לבצע מעשי שחיתות ולהיות מוגנים מחקירה. טוהר המידות של נבחר ציבור הוא תנאי בסיסי לכהונתו ולא רק שאין הוא חסין מפני החוק, אלא שעליו להוות דוגמא בשמירה על החוק. ההחלטה הזאת מערערת יסוד חשוב זה בדמוקרטיה".

טענות לרדיפה פוליטית

הצעת החוק החדשה מגיעה כצפוי מכיוונה של מפלגת קדימה. אריאל שרון ואהוד אולמרט, שני ראשי הממשלה שכיהנו מטעמה של המפלגה, היו נתונים לאורך תקופות כהונתם תחת שורה של חקירות משטרתיות. החקירות גזלו את תשומת לבו וזמנו של ראש הממשלה שלא יכול היה לעסוק בענייני המדינה והתמקד בחקירותיו.

כמה מן החקירות הסתיימו בסגירת התיק נגד ראשי הממשלה, ולא פעם נטען שמקורן ברדיפה פוליטית לא עניינית שנועדה לסנדל את ראש הממשלה ולהקשות על תפקודו. בעיה נוספת עם חקירת ראשי ממשלה מכהנים התגלתה כאשר מתנגדי ההתנתקות טענו בעבר כי ראש הממשלה שרון יזם את תכנית ההתנתקות מרצועת עזה, מהלך מדיני שנוי במחלוקת ויוצא דופן בהיקפו, רק כדי להסיט את תשומת הלב הציבורית מן החקירות שנוהלו נגדו. כמה מתיקי החקירה נגד שרון עדיין פתוחים, נגד אולמרט הוגש, בסופו של דבר, כתב אישום בפרשות טלנסקי, ראשונטורס ומרכז ההשקעות.

בדברי ההסבר של החוק החדש נכתב: "חוק יסוד הממשלה במתכונתו הנוכחית, אינו קובע כל מגבלה על פתיחה בחקירה נגד ראש ממשלה מכהן, גם בשל חשד לביצוע עבירה בתקופה שקדמה לכהונתו, ובלבד שניתן לכך אישור היועץ המשפטי לממשלה. מצב זה הינו בלתי נסבל, ההופך את ראש הממשלה לשבוי בידי רשויות החקירה, דבר המאלץ אותו לחלק את זמנו היקר בין ניהול ענייני המדינה לבין ניהול המערכה להוכחת חפותו. הלכה למעשה מתעורר החשש, שראש הממשלה עלול לקבל החלטות גורליות והרות גורל למדינה באופן חפוז ובלתי מבוקר, ולו רק בשל העובדה כי החקירות הרבות גוזלות את זמנו, מרצו ותשומת ליבו מניהול ענייני המדינה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ