יום הנכבה | חילופי האשמות בין לבנון לישראל בנוגע לאחריות על הרג המפגינים

בצבא לבנון טוענים כי כוחות צה"ל ירו והרגו 10 מפגינים. בצה"ל טענו מנגד כי החיילים ירו לעבר הרגליים, בעוד הלבנונים ירו ללא הבחנה

אנשיל פפר
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
ג'קי חורי

כוחות צה"ל ומשטרה מחזירים הערב (ראשון) את אחרוני הפלסטינים הסורים שנכנסו לשטח ישראל באזור מג'דל שמס. לדברי גורמים בצה"ל, האירוע האלים שבו נהרג לפחות אדם אחד ונפצעו עשרות, בוצע עם "יד מכוונת איראנית ושירת אינטרס סורי ברור".

לצה"ל לא היה מידע מוקדם על כוונה לפרוץ את הגדר, ובפיקוד הצפון נערכו בכוחות מתוגברים בכמה מוקדים לאורך גבולות סוריה ולבנון. בצבא לא העריכו כי באזור גבעת הצעקות שליד מג'דל שמס, זירת האירועים האלימים שנרשמו היום, יהיו התפתחויות אלימות מכיוון שבעבר נערכו במקום הפגנות רבות שכולן הסתיימו ללא אירועים מיוחדים.

בצה"ל דיווחו גם על מאות מפגינים פלסטינים שניסו להגיע לגדר המערכת באזור מרון א-ראס בלבנון. כוחות של צה"ל וכן של צבא לבנון פתחו באש כדי להניס את המפגינים מאזור הגדר. לדברי גורמים בצבא, בעוד שחיילי צה"ל ירו לעבר רגלי המפגינים, החיילים הלבנונים ירו ללא הבחנה.

מנגד, הצבא הלבנוני בהודעה רשמית האשים כי חיילי צה"ל ירו במפגינים, הרגו עשרה בני אדם ופצעו כ-112 בני אדם נוספים. בהודעה נאמר כי "למרות ההיערכות המוגברת של צבא לבנון, הצבא הישראלי ירה לעבר קבוצה של מפגינים שהשתתפו בעצרת, דבר שגרם למותם של עשרה ולפציעתם של 112. חלקם נפצעו קשה והם הועברו לבתי חולים באזור". על פי ההודעה שמסר צבא לבנון, כוחותיו נמצאים בכוננות מוגברת בגבול ונוצר קשר עם כוחות יוניפי"ל במטרה להרגיע את השטח.

צלם של סוכנות הידיעות רויטרס, שצילם בהפגנה במארון א-ראס, העיד כי חיילי צה"ל הם שירו במפגינים. "המפגינים גברו על הצבא הלבנוני, צעדו לעבר גדר הביטחון והחלו לזרוק אבנים", סיפר. "יכולתי לראות חיילים ישראלים מתחבאים בין העצים. כשהיה ירי מהצד הישראלי, יכולתי לראות מפגינים נופלים פצועים". לדבריו, הוא צילם שלוש גופות שלאחת מהן היה פצע מירייה בראש ולאחרת - בחזה.

חיילי צה"ל בגבול עם סוריה, היום. תצלום: ירון קמינסקי

בצה"ל אמרו כי הכוח שנערך בגבול עם סוריה, בפיקוד מפקד חטיבה ומפקד גדוד, קיבל הוראה לבצע ירי "סלקטיבי" בלבד לעבר הרגליים ולהימנע מירי בלתי מבוקר על מנת להניס את המפגינים. בצבא אומרים כי כתוצאה מהירי נהרג אדם אחד ונפצעו כ-40 בני אדם נוספים. בסך הכל, כ-100 מפגינים הצליחו לחדור לשטח ישראל. חלק מהם נעצר על ידי כוחות הביטחון.

בצה"ל הדגישו כי מדובר ב"תוצאה לא טובה" בעבורם, מכיוון שקבוצה גדולה של אנשים הצליחה לעבור את הגבול. עם זאת, בצבא הוסיפו כי הוראות הפתיחה באש שניתנו לכוח היו נכונות שכן כל הוראה אחרת היתה מובילה למספר גדול יותר של נפגעים. בצה"ל ציינו כי חיילים סורים שעמדו בסמוך למקום לא התערבו בנעשה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ