יום הנכבה | צה"ל הופתע מהתקרית בגבול סוריה, אסד השיג הסחת דעת מיוחלת

חודשיים של מהומות בסוריה יצרו את הרושם שזה לא נוגע לנו. בעוד שהצבא נערך לאירועי יום הנכבה בגדה, המוצבים בגבול אוישו כרגיל

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

גורמי מודיעין בצה"ל העריכו שקיים סיכוי שנשיא סוריה, בשאר אל-אסד, ינסה להסיט את תשומת הלב מההפגנות למען הדמוקרטיה ומהדיכוי העקוב מדם במדינתו לעבר הגזרה הישראלית. ואולם המהומות בסוריה נמשכות כבר חודשיים, ונוצרה תחושה שהאירועים במדינה בשכנה אינם נוגעים לישראל, דבר שעמעם במשהו את הערנות באזור הגבול ברמת הגולן.

כל תשומת הלב של צה"ל היתה נתונה בימים האחרונים להיערכות לקראת אירועי יום הנכבה, כולל משאבי מודיעין, גדודים רבים שהופנו לגזרת יהודה ושומרון, כמו גם כמויות גדולות של אמצעים לפיזור הפגנות.

המפגינים בגבול סוריה. תצלום: אתר פאנט

אמנם לצה"ל כוחות גדולים ברמת הגולן, אבל אזור הגבול עצמו מאויש באופן מצומצם יחסית. בימי שגרה, פועלים שם כוחות מועטים יחסית ועיקר המאמץ מושקע באמצעים לאיסוף מודיעין הפזורים על קו התלים ברמת הגולן. לא ברור כמה לוחמים היו במוצב מעל מג'דל שאמס, המשקיף על גבעת הצעקות שמול היישוב, אבל בדרך כלל מדובר בכוח של חיילים מעטים בפיקוד סמל או מפקד מחלקה. הכוח הזה בדרך כלל אינו מצויד בנשק פחות קטלני אלא רק בכלי נשק אישיים ובתחמושת חיה רגילה. לו היו בידי החיילים אמצעים לפיזור הפגנות, ייתכן שהם היו מצליחים להניס לאחור את המפגינים לפני שאלה הצליחו לפרוץ את הגדר.

על פי דיווחים ראשוניים, המפגינים שפרצו את הגדר אינם אזרחים סורים או דרוזים, אלא פליטים פלסטינים תושבי המחנות סביב דמשק. קשה מאוד להניח שפליטים אלו היו יכולים להגיע עד לגדר הגבול ללא ידיעה, אישור ואולי אף עידוד של השלטון המרכזי בבירת סוריה.

בעוד תשומת הלב בסוף השבוע האחרון היתה נתונה בעיקר לגדה ולמזרח ירושלים, הצליחו אירועי יום הנכבה להפתיע את הצבא ואולי אף לתת לאסד את מה שהוא חיפש זה שבועות ארוכים - אירוע שיוריד ממנו את הלחץ הבינלאומי בשל דיכוי ההפגנות בערי סוריה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ