הרוגים בעימותים בגבולות סוריה ולבנון; מפגינים חדרו לשטח ישראל

יותר ממאה פלסטינים עברו את הגבול, הפגינו במג'דל שמס ולבסוף שבו לסוריה. על פי מקורות שונים, בגבול סוריה נהרגו שני מפגינים ובגבול לבנון - בין שלושה לעשרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אלי אשכנזי
ג'קי חורי, סוכנויות הידיעות

אלפי פלסטינים באו היום (ראשון) לכפר מארון א-ראס בדרום לבנון ולגדר הגבול באזור מג'דל שמס ברמת הגולן כדי לציין את יום הנכבה. מה שהתחיל כהפגנות המוניות בעד זכות השיבה, נהפך עד מהרה לעימותים אלימים. המפגינים ניסו להתקרב לגבול עם ישראל ובאזור מג'דל שמס, אף הצליחו לפרוץ אותו. על פי המניין העדכני, בגבול עם סוריה נהרגו שני בני אדם ובאזור הגבול עם לבנון בין שלושה לעשרה. בצה"ל מייחסים את כל ההרוגים במארון א-ראס לכוחות הלבנוניים.

בתחילה, מנעו כוחות של צה"ל מהמפגינים להתקרב לגבול ואף ירו כמה פעמים באוויר כדי להרחיקם מגדר המערכת. לאחר מכן, בעקבות ניסיון מעבר מסיבי של מפגינים לשטח ישראל, כוחות צה"ל פתחו באש כדי לפזר את המפגינים.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה בהתבסס על כלי התקשורת בסוריה כי שני מפגינים נהרגו מהירי באזור מג'דל שמס ומפגינים רבים נוספים נפצעו. מדובר צה"ל נמסר כי כוח צה"ל אכן ירה בכמה אזרחים וכי יש נפגעים מהירי. כמו כן, כמה אנשי כוחות הביטחון נפצעו באורח קל מאבנים שיידו המפגינים.

צילומים: ירון קמינסקי

עשרות הפלסטינים שנכנסו למג'דל שמס הפגינו בכיכר המרכזית ביישוב וחלק מהתושבים כיבדו אותם בשתייה ובכריכים. כעבור זמן מה, המפגינים החלו לצעוד בחזרה לכיוון הגבול עם סוריה בכוונה לשוב לבתיהם באוטובוסים שחיכו להם מעבר לגבול. נציג הצלב האדום בא למג'דל שמס וככל הנראה תיאם את חזרתם. לבסוף כ-130 בני אדם שבו לסוריה וככל הנראה מדובר בכל המפגינים שפרצו את הגבול.

סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי משרד החוץ של סוריה גינה את מה שהוא הגדיר "מעשיה הנפשעים" של ישראל.

מפת האזור

"העם רוצה לשוב לפלסטין"

גם בכפר הגבול הלבנוני מארון א-ראס נרשם היום אירע עימות אלים. צבא לבנון הודיע כי עשרה בני אדם נהרגו מירי צה"ל ו-112 נפצעו. עם זאת בצה"ל מדגישים כי הכוחות קיבלו הוראה לירות ברגלי המפגינים בלבד וכי צבא לבנון הוא שירה ללא הבחנה. על פי הערכת הצבא, בין שלושה לחמישה מפגינים נהרגו מהירי של כוחות הביטחון הלבנונים.

רוב המשתתפים בעצרת במארון א-ראס התרכזו בראש הגבעה המשקיפה על גדר הגבול ובמקום נתלה שלט ענק עליו נכתב בעברית וערבית: "העם רוצה לשוב לפלסטין". מוניר אל-מקדח, מפקד כוחות פתח במחנה הפליטים עין אלחלוה שבדרום לבנון, סיפר כי "משלחת פלסטינית תעביר הודעה רשמית לנציגי האו"ם, שבה יודיעו על אחיזתם בזכות השיבה למולדתם פלסטין".

גם ערביי ישראל והפלסטינים מציינים היום את הנכבה באירועי מחאה ובצעדות במספר מוקדים בארץ וברחבי השטחים. צעירים פלסטינים מתעמתים עם שוטרים סמוך לתחנת הדלק בעיסאווייה ומיידים לעברם אבנים. שוטר אחד נפצע באורח קל. שוטרי מג"ב עצרו 13 פלסטינים, בחלק מן המקרים בסיוע מסוק.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ