יום הנכבה | שר הביטחון אהוד ברק: אנחנו רק בתחילת העניין

ברק אמר בראיון לערוץ 2 כי צה"ל עשה את המוטל עליו והגן על ריבונותה של ישראל. "יכול להיות שנראה אתגרים הרבה יותר מורכבים", ציין

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

שר הביטחון אהוד ברק אמר הערב (ראשון) כי צה"ל הצליח היום להגן על ריבונותה של ישראל כאשר פליטים פלסטינים שהפגינו בעד זכות השיבה עברו את הגבול מסוריה לישראל וניסו לפרוץ את הגדר גם בגבול עם לבנון. עם זאת, הזהיר כי ייתכן שישראל תצטרך להתמודד בעתיד עם אירועים דומים ואף מורכבים יותר.

כוחות צה"ל ירו על המפגינים וככל הנראה הרגו כמה מהם בגבול הסורי; לטענת צבא לבנון, צה"ל הרג גם עשרה מפגינים בגבול לבנון, אם כי צה"ל מאשים את צבא לבנון בהריגתם של המפגינים.

מפגינים שפרצו את הגבול עם סוריה, היום. תצלום: גיל אליהו

השר הגיב בראיון לחדשות 2 לטענה שהצבא לא היה ערוך בכוחות מספקים בגבול הצפוני ואמר כי לא ניתן להיערך באופן מספק לאירוע מסוג זה. "אין שום סיכוי שיהיו מספיק כוחות", אמר. "מי שרוצה לראות כוחות שילך לראות סרטים ישנים מדרום קוריאה. בשביל כמות האנשים שנראו ליד גבעת הצעקות צריך 7,000 איש. אין 7,000 איש כדי לטפל בדבר כזה - שטח פתוח, מתפרסים לאורך הגדר, מתחילים לחתוך אותה בכל מיני מקומות או לפרק אותה, באיזשהו מקום יפרקו אותה וייכנסו. בסך הכל צה"ל צריך להגן על הריבונות של המדינה ובסך הכל הוא הצליח לעשות את זה".

עם זאת, השר הודה כי יש לבדוק את העימות האלים בגבול הסורי. "במג'דל שמס קרה דבר פחות טוב", אמר. "אני מניח שיעשו תחקירים ויפיקו את הלקחים. היו שם הרוגים בכמה מקומות, ואנחנו מצרים על ההרוגים. מי שאחראי זה אלה שניסו להפר את הריבונות של ישראל ואלה ששלחו אותם, אם יש כאלה".

ברק התריע גם כי "אנחנו רק בתחילת העניין ויכול להיות שנראה אתגרים הרבה יותר מורכבים גם בתחום הזה. בסך הכול, המפקדים טיפלו בזה בצורה נכונה. חבל שהגיעו לתוך מג'דל שמס, אבל אני בסך הכול מסרב להתרגש מכל האירוע".

ברק סיכם את מהלך האירועים באומרו כי "השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, אך זה מצב מסוים ביחסי המספרים, שאין דרך לתת להם תשובה, יש רגע שבו אין ברירה אלא לירות לרגליים של אנשים וטוב מאוד שהכוחות פעלו באיפוק ובשיקול דעת, ולא היה פה מרחץ דמים שהיה מזיק יותר משהיה מועיל".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ