ישראל חוזרת בה: תעביר 300 מיליון שקלים לידי הרשות הפלסטינית

שר האוצר יובל שטייניץ הורה הלילה לאנשי משרדו להעביר לידי הרשות את כספי המסים שהוקפאו לאחר חתימת הסכם הפיוס בין פתח לחמאס

הארץ
ברק רביד
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
ברק רביד
שירות ""

ישראל חזרה בה הלילה (שני) מכוונתה שלא להעביר לידי הרשות הפלסטינית כ-300 מיליון שקלים מכספי מסים. שר האוצר, יובל שטייניץ, הורה למשרדו להיפגש עם נציגי הרשות על מנת לתאם בהקדם את העברת הכספים שהוקפאו בחודש שעבר.

לאחר הפיוס הפנים-פלסטיני החליט שר האוצר, בגיבויו של ראש הממשלה נתניהו, לעכב את העברתם של כספי המסים שישראל גובה עבור הפלסטינים במעברי הגבול ובנמלים. בהתאם לחוק הבינלאומי, הכספים אינם שייכים לישראל, ולכן מאז ההחלטה להקפיאם הופעל על ממשלתו נתניהו לחץ בינלאומי לשחרור הכספים ולהעברתם לידי הרשות.

ממשרד האוצר נמסר הלילה כי ההחלטה התקבלה הלילה לאחר שלישראל ניתנו הבהרות כי הכספים לא יגיעו לידי ארגוני הטרור. יחד עם זאת, הדגישו במשרד האוצר כי ישראל תפקח עין על נתיב העברת הכסף, ואם יתברר כי נעשה בהם שימוש נגד ישראל "נעשה הכל להבטיח את האינטרסים שלנו", אמרו במשרד האוצר.

בראיון שהעניק ל"הארץ" בסוף השבוע שעבר, אמר ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד כי ההחלטה להקפיא את העברת הכספים מנעה את תשלום משכורות חודש אפריל של עובדי הרשות. "לא מדובר כאן בכספים של מדינת ישראל. אלה מסים ששילמו אזרחים פלסטינים", אמר פיאד. "לישראל אין שום ריבונות עליהם. אבל יתרה מכך, מה כבר קרה בשטח שהצריך את הצעד הזה? יש כבר לא מעט אנשים שאומרים לי בעקבות הצעד הזה, אמרתם שאתם מוכנים למדינה, אבל משכורות אתם לא יכולים לשלם?".

מתחילת החודש מופעל על ישראל לחץ בינלאומי להעברת הכסף לידי הרשות. בין השאר פנו לישראל שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון, שליח הקוורטט טוני בלייר ומזכ"ל האו"ם באן קי מון. "הפיוס הפלסטיני הוא תהליך שנמצא בהתחלתו כעת, ולכן, כדאי יהיה להעריכו בהמשך הדרך", כתב מזכ"ל האו"ם בהודעה שהעביר לידי ראש הממשלה נתניהו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ