העיניים הופנו לגדה, וצה"ל הופתע מעימותים בצפון

בעוד שבגדה המערבית עברו אירועי יום הנכבה בשקט יחסי, דווקא בגבולות סוריה ולבנון ניסו פלסטינים לחצות את הגדר ולהיכנס לישראל ? צה"ל וצבא לבנון הגיבו באש לעבר המפגינים ו-14 נהרגו למרות ההיערכות, ההתרעות המודיעיניות והעדכונים בפייסבוק - רק עשרה חיילים נשלחו להגן על גזרת מג'דל שמס

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בעוד מרבית תשומת הלב של מערכת הביטחון בבוקר "יום הנכבה" היתה נתונה לאירועים הצפויים ביהודה ושומרון, ולשאלה האם מנגנוני הביטחון הפלסטינים יבלמו את התהלוכות לפני שיגיעו לעימות עם כוחות צה"ל, הופתעה ישראל בגזרה אחרת - בגזרה השקטה ביותר מזה 36 שנה: גבול סוריה ברמת הגולן.

בפיקוד הצפון כי היו ערוכים לכך שפליטים פלסטינים מסוריה ומלבנון ינסו להגיע לגדר המערכת בנקודות שונות. הכוחות תוגברו במספר נקודות שבהן המודיעין העריך שייתכן עימות. כמו כן, נקבע שיחידות צבאיות נוספות שהתאמנו ברמת הגולן יגיעו למקום בתוך חצי שעה אם ייחצו "קווים אדומים".

לאורך הגבול ברמת הגולן הצביע המודיעין על מעבר קונייטרה כמקום מועד לפורענות והוא תוגבר בהתאם. לעומת זאת, ב"גבעת הצעקות" שמול העיירה הדרוזית מג'דל שמס, העריכו שההפגנה הצפויה תסתיים ללא אירועים אלימים - כך היה בכל פעם בשנים האחרונות.

למרות שבפייסבוק נקראו פליטים ופעילים להגיע אל גבעת הצעקות, ובבוקר כבר היו כ-50 אוטובוסים עם יותר מ-3,000 מפגינים, בצהרי היום, בשעה 12:00, היו על גדר המערכת רק שני רכבי סיור עם כעשרה חיילים של גדוד המילואים המוצב בגזרת הגבול.

כאלף איש, ביניהם נשים וילדים, החלו לגלוש במורד התלול, אל עבר גדר הגבול, וחצו שדה מוקשים, הכל התרחש מהר מאוד. כ-300 איש הגיעו אל הגדר, ותוך דקות הצליחו לעקור חלק ממנה ולחצות אל תוך שטח ישראל.

ירי רק באישור המח"ט

לחיילי המילואים היו פקודות מאוד ברורות: אין לירות בשום מקרה ללא אישור מפקד החטיבה. הם השתמשו במעט רימוני הלם וגז שהיו ברשותם, אבל אלה לא עשו כל רושם על המפגינים - ברובם פלסטינים ממחנה הפליטים ירמוך שליד דמשק.

גם כשעשרות פליטים החלו להקיף את רכבי הסיור ואף עלו עליהם עם דגלי פלסטין, הם לא פתחו באש. למהומה שנוצרה במקום הצטרפו מאות תושבים דרוזים ממג'דל שמס, שהחלו לידות אבנים לעבר החיילים בוואדי העמוק. "לרגע היה נראה שאפילו אפשר להגיע למצב שיחטפו חיילים", אמר אחד הקצינים שנכח באירוע.

למקום הוזקה תגבורות וקצינים בכירים מפיקוד הצפון. אחד הראשונים להגיע היה מפקד החטיבה המרחבית גולן, אלוף-משנה אשכול שוקרון, שאישר לירות באוויר, מעל ראשי המפגינים. "כשאני מבין שזה יוצא משליטה ושאם לא נעשה משהו, יהיו עשרת אלפים מסתננים במג'דל, אז ברור היה שצריך לעלות מדרגה", סיפר אתמול. שוקרון אף נפצע בפניו מאבן שהושלכה לעברו, ופונה לקבלת טיפול רפואי.

מאוחר יותר, הוא הסביר, ניתנה הוראה לירות גם לעבר פלג הגוף התחתון של פורצי הגדר, בעיקר לעבר אלה שזוהו כמובילים. "ואז העסק נעצר, מי שהיה על הגדר ברח מפחד ומי שכבר עבר את הגדר היה בפנים", אמר. מהירי נפצעו כ-40 מהמפגינים ואחד מהם נהרג. לטענת הסורים, שלושה מפגינים נוספים נהרגו בצדה הסורי של הגדר.

137 מפגינים הצליחו להיכנס לתוך שטח ישראל, התקדמו לעבר העיירה והפגינו באחת הכיכרות המרכזיים. באותו השלב כבר נפרסו לאורך הגבול מאות חיילים משורה של יחידות שהתאמנו ברמת הגולן - סיירת גולני, גדוד 77 של השריון (שמפקדו, סגן אלוף אופיר לוי, נפצע אף הוא בפניו מאבן), חיילי צנחנים וצוערים מבית הספר לקצינים. אליהם הצטרפו גם מאות שוטרים ואנשי שירות בתי הסוהר, שחלקם הוחשו מאזור המרכז. 13 ישראלים - חיילים ואזרחים - נפצעו מידויי אבנים.

בשלב זה הוחלט שלא להתעמת ישירות עם המפגינים בכפר. לאחר שהגבול נחסם והאזור נסגר מסביב על ידי המשטרה, החלו במערכת הביטחון לנהל משא ומתן עם המסתננים, באמצעות נכבדי העדה הדרוזית, ותיאמו את החזרתם לסוריה מול כוחות האו"ם.

עד השעה 17:00 הוחזרו באוטובוסים, דרך מעבר קונייטרה, כל המפגינים שחצו את הגדר. למרות ניסיונות הבלימה של צה"ל, הם התקבלו שם כגיבורים שהצליחו לחדור לישראל. "אנחנו לא יכולים להיות ערוכים בכל הכוח בכל מקום, אי אפשר להקפיץ את כל הכדורים בו זמנית", אמר קצין בכיר במטה הכללי.

ב-20:00 קיים הרמטכ"ל בני גנץ, הערכת מצב עם מפקדי פיקוד הצפון. מפקד הפיקוד, אלוף גדי אייזנקוט, שאישר את תוכניות ההיערכות לאורך גבול הצפון - לקח על עצמו אחריות להחלטה שלא להיערך בכוח מוגבר במג'דל שמס. הוא טען, עם זאת, שהתגובה של הכוחות שפעלו במקום הייתה נכונה והחשת התגבורת נעשתה בצורה טובה.

בכירים בצה"ל שיבחו את התנהלותו של המח"ט שוקרון, שלדבריהם, "בקור רוח נתן את הפקודות הנכונות. בזכותו נמנע מצב בו היו יכולים ליהרג עשרות מתפרעים, אם לא מאות". בפיקוד האשימו את ממשלתו של נשיא סוריה באשר אל-אסאד ש"היה לו אינטרס ברור באירוע כדי להסיט את תשומת הלב ממה שקורה בתוך המדינה", וטענו כי יש "יד מכוונת איראנית מאחורי כל האירועים בסוריה ובלבנון".

תוצאות העימותים במג'דל שמס לא היו הקטלניות ביותר בגזרה. בעיירה מארון א-ראס שבגבול לבנון נהרגו, לטענת גורמים בלבנון, לפחות עשרה מפגינים. בצה"ל טוענים כי המפגינים נהרגו מאש צבא לבנון. לדברי קצינים שנכחו במקום, הם "ירו בפראות וללא אבחנה".

לדברי קצין בכיר בפיקוד צפון, "נראה שמרבית הנפגעים, אם לא כולם, נגרמו מהירי של צבא לבנון". בכל מקרה, צה"ל היה ערוך מראש עם כוחות מתוגברים ולא היה חשש בשום שלב שיצליחו לחצות את הגבול. כשהחלו כמה מאות מהם לצעוד מהעצרת המרכזית לעבר הגדר, ירו חיילי צה"ל באוויר, ולאחר מכן גם לעבר הרגליים.

תיאום הדוק בגדה

אירועי הדמים בגבול הצפון האפילו מאמצע היום על הזירה שנתפסה עד אתמול בבוקר כמרכזית באירועי יום הנכבה - הגדה המערבית. מעודדים מרמת האלימות היחסית של ההפגנות בסוף השבוע, נערכו בפיקוד המרכז בעיקר להפגנה המרכזית המתוכננת ברמאללה. בעוד אלפי מפגינים התאספו בכיכר מנארה בעיר, כמה מאות צעירים החלו להתעמת עם כוחות צה"ל ומג"ב במחנה הפליטים קלנדיה. כוח מגדוד שמשון נכנס למחנה ויצר אזור חיץ בין המפגינים לאזור המחסום המוביל לירושלים.

במשך כשבע שעות המשיכו הצדדים במשחקי חתול ועכבר, כשכ-200 פלסטינים מיידים אבנים וצמיגים בוערים לעבר הכוח, בפיקודו של מח"ט בנימין, אלוף-משנה סער צור, שהגיב במטחים של רימוני גז מדמיע. כמה עשרות פלסטינים נפצעו קל מהגז, אבל מפקד פיקוד מרכז, אלוף אבי מזרחי, שהגיע למקום ציין בשביעות רצון שצה"ל הצליח "להכיל את האירוע". חלק מהמפגינים בכיכר מנארה ניסו להגיע לקלנדיה להצטרף לעימות, אבל נבלמו על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים. גם בחברון, בפעם השנייה בשלושה ימים, עצרו שוטרים פלסטינים פעילי חמאס שניסו לצעוד אל עבר בתי היישוב היהודי בעיר.

התיאום הביטחוני ההדוק עם המנגנונים הפלסטינים נמשך לאורך כל שלושת הימים האחרונים. בשיא האלימות במחנה קלנדיה, ביקשו אנשי ארגון הסהר האדום ממינהל התיאום והקישור, לאפשר הכנסת אמבולנס כדי לחלץ פצוע שנותק על ידי הגז המדמיע. אל"מ צור נתן הוראה לכוחותיו להפסיק את ירי הרימונים וראש מנהל התיאום וקישור בגזרה, סא"ל עפר מיטל, הנחה בטלפון את נהג האמבולנס כיצד להיכנס. חלק מהמפגינים ניצלו את ההזדמנות להמשיך ליידות אבנים בחסות האמבולנס המתקדם.

גם בגזרת עזה, היו התנגשויות כשכמה מאות פלסטינים חצו את מחסומי החמאס וניסו להגיע לגדר המערכת באזור מעבר ארז. כוחות צה"ל במקום ירו אף הם לעבר רגלי המפגינים וכמה מהם נפצעו. היתר התרחקו שוב מהגדר. באירוע אחר באזור נחל עוז, ירה צה"ל והרג פלסטיני שנחשד שהוא מנסה להניח מטען חבלה על גדר המערכת.

בפיקוד מרכז סיכמו מפקדי צה"ל את אירועי יום הנכבה בסיפוק. תגבור הכוחות והתיאום הביטחוני הוכיחו את עצמם, ולמרות הריגתו של הנער מילאד עייש ביום שישי בסילוואן, לא גלשו ההתפרעויות במזרח ירושלים אל הגדה. בפיקוד הצפון, לעומת זאת, יצטרכו להתרגל למצב חדש, בו לא ניתן כבר לסמוך על כך שהגבול עם סוריה יישאר שקט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ