באמ"ן האשימו את פיקוד הצפון שלא התייחס להתרעה

הסורים על הגדרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דורות של מפקדים בצה"ל שיננו לחייליהם את המנטרה "הסורים על הגדרות". שריד להפתעה האיומה של מלחמת יום הכיפורים, המשפט נועד להבהיר את הצורך בשמירת ערנות מתמדת ורמה גבוהה של כוננות למקרה של תרחיש בלתי צפוי נוסף.

הסורים שהפתיעו אתמול את צה"ל על גדר הגבול לא היו כמובן הסורים שלקראתם הוא מתכונן מאז 73', אלא מפגינים פלסטינים תושבי מחנות הפליטים במדינה. ועדיין, גם בצבא הודו אתמול שמודיעין מוקדם מקיף יותר, והיערכות ממוקדת יותר בפיקוד הצפון, היו עשויים למנוע את חדירת המפגינים ליד מג'דל שמס.

צה"ל מיקד את הכנותיו ומאמציו בפיקוד המרכז. שם, גם הודות להמשך התיאום הביטחוני עם מנגנוני הרשות הפלסטינית, התוצאה היתה סבירה יחסית. הפלסטינים מנעו חיכוך בחלק ניכר מהמוקדים האפשריים, ובהתאם לציפיות נשמרה די שליטה במצב כדי למנוע התלקחות רחבה.

הצעדות לעבר הגבולות הן כבר סיפור אחר: תרחיש כזה אמנם מוזכר מאז שנת 2000, בין הנסיגה מדרום לבנון לפרוץ האינתיפאדה השנייה. אולם בהעדר תיאום משותף עם המשטרים בצד השני, האפשרות הישראלית לשלוט במצב פחותה - משום שהחיילים פוגשים באיום על הגדר ממש.

אמש התפתחו חילופי האשמות קשים בין אגף המודיעין במטכ"ל לבין פיקוד הצפון ועוצבת הגולן (אוגדה 36 בפרט). על פי גרסת אמ"ן, הועברה התרעה כללית לכל הפיקודים כבר לפני ימים אחדים בדבר הכוונה להוביל הפגנות גדולות לעבר הגדרות בכמה גבולות. ההתרעה חודדה אתמול בבוקר, וגורמי המודיעין אף צפו על הכבישים המוליכים לאזור ההפגנה בגולן והבחינו בשיירות שמנו כ-90 אוטובוסים שהביאו מספר גדול של מפגינים למקום. על פי גרסה זו, על אף שבקרבת מקום היו שני גדודים מוכנים של צה"ל, לא ניתנה פקודה לכוחות להתקדם במועד לעבר הנקודה. הדבר קרה בניגוד להתנהלותה של עוצבת הגליל בגבול לבנון, שבו היתה היערכות ערנית יותר. בפיקוד הצפון טענו לעומת זאת כי ההתרעות היו כלליות בלבד, וכי לא היה די מודיעין שיאפשר את סיכול החדירה.

ועדיין, למרות המבוכה שמעוררות תמונות המפגינים שעברו את הגבול (עניין שבוודאי מחייב תחקיר מעמיק), צריך לומר שטוב שהחיילים נקטו ריסון יחסי ולא המשיכו בירי. הרג נרחב יותר רק היה מסלים את המצב. בלבנון אמנם טוענים כי חיילי צה"ל ירו אש חיה לעבר המפגינים, אולם על פי תחקיר ראשוני של צה"ל, המפגינים שנפגעו שם נורו בכלל על ידי צבא לבנון.

מובן שהאירועים אתמול לא היו ספונטניים. לחמאס, לחיזבאללה ויותר מכולם למשטרו של הנשיא אסד, יש אינטרס מובהק להסיט כעת את תשומת הלב הבינלאומית להרג אזרחים ערבים בידי ישראל. סוריה הצליחה לתמרן אתמול את ישראל בדיוק לפינה שאליה היא מבקשת שלא להיקלע. מעניין אם העיתונות הזרה תרשום לפניה שאחרי הכל, מניין ההרוגים מירי צה"ל אתמול אינו עולה על יום עבודה טיפוסי של כוחות אסד בדרעא בשבועות האחרונים.

יותר מכל היו אירועי אתמול חזרה גנרלית לקראת ספטמבר הקרוב. נראה שכך ייראו הדברים אם יתפתח אז משבר חריף סביב התוכנית הפלסטינית להכרזה חד-צדדית על עצמאות. זה יהיה משט הסיוע הטורקי לעזה פי עשרה: הרבה צעדות והפגנות מחאה עממיות, באזורים שונים במקביל, שינסו להכניס את החיילים למצוקה וליצור תמונות של טבח המוני. הדבר לא עומד להיות קל ולצה"ל נותרו פחות מארבעה חודשים להתכונן.

יום הנכבה אתמול נראה כמעט כמו שידור חוזר של יום הנכבה 2000, אשר קדם לפרוץ האינתיפאדה השנייה. בשונה מהעימותים לפני 11 שנה, הפעם נמנעו המפגינים משימוש בנשק חם - בכירים פלסטיניים הדגישו לא אחת כי גם אם תפרוץ אינתיפאדה שלישית, הרי שהכוונה היא לשמור על מאבק עממי, הכולל לכל היותר יידויי אבנים. ואולם, לפחות מבחינת רמת המוכנות, נראה שלצבא עוד נותרה הרבה עבודה.

טקסי יום הנכבה ברמאללה לבשו אתמול אווירה של פסטיבל, יותר מאשר מחאה אלימה וקיצונית.

לכיכר מנארה באו כ-15 אלף פלסטינים, שביקשו בין היתר לראות הופעה של זמר ערבי מפורסם. אחר הצהריים החל בכפר א-רם הסמוך, טורניר כדורגל בינלאומי בהשתתפות נבחרות מחו"ל לרגל המאורע.

לטקס הנחת הזר על קברו של יאסר ערפאת, באו יחדיו שניים מראשי תנזים-פתח, שהיו ממנהיגי האינתיפאדה הראשונה והשנייה: כדורא פארס, שהיה ממובילי ההפגנות האלימות במאי 2000, וחוסאם חאדר, איש מחנה הפליטים בלטה, שנחשב לאחד הפטרונים הבולטים של גדודי חללי אל-אקצה. השניים חברים טובים של מרוואן ברגותי, מנהיג ארגון התנזים לשעבר, המרצה עונש מאסר בישראל.

לטענת פארס, המצב כיום שונה בתכלית מזה שהיה בשנת 2000, והוא אינו רואה בהכרח אפשרות שתפרוץ אינתיפאדה שלישית. בשיחה עם "הארץ" הוא הדגיש כי הפלסטינים טעו אז כאשר פנו לשימוש בכלי נשק במקום להתמקד במאבק מסוג אחר, "מדיני לדוגמה", אמר. חאדר היה ספקן לגבי העיתוי, והבהיר כי אינו משוכנע שדווקא בספטמבר יפרוץ עימות עם ישראל. הוא ציין, עם זאת, כי "האינתיפאדה כבר בדלת. וכאשר היא תפרוץ, זה יהיה אלים יותר מכל מה שהכרתם עד היום".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ