4.8 מיליון פליטים פלסטינים שואפים לשוב לביתם בישראל

במגזר הערבי פסחו אתמול על אירועי הנכבה והעדיפו לצפות בהפגנות ובתהלוכות דרך מסכי הטלוויזיה

ג'קי חורי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ג'קי חורי

עם ציון יום הנכבה חיים בישראל כ-250 אלף תושבים שנעקרו מבתיהם ב-48' והינם בעלי אזרחות ישראלית. עם זאת, באזור המזרח התיכון מצויים כ-4.8 מיליון פליטים פלסטינים, כשני מיליון מתוכם בירדן.

אירועי יום הנכבה שנערכו אתמול פסחו על מרבית יישובי המגזר הערבי בארץ: הערבים אזרחי ישראל העדיפו לעקוב אתמול מבתיהם אחר שידורי הטלוויזיה שדיווחו בהרחבה על האירועים ברצועת עזה, בגדה המערבית ומעל הכל במג'דל שמס ובמארון א-ראס. ברחובות היישובים הערביים עצמם לא הורגשה אתמול תכונה מיוחדת. מזה שנים מציינים בחברה הערבית בישראל את הנכבה במקביל ליום העצמאות, וב-14 השנים האחרונות מתקיימות ביום זה תהלוכות על אדמות כפרים שנעקרו ב-1948.

גם ביום העצמאות השנה התקיימה תהלוכה, והפעם בשטח של הכפרים ההרוסים דאמון ורויס ליד טמרה שבגליל המערבי. בתהלוכה השתתפו כעשרת אלפים איש, ובהם חלק מהעקורים של 1948 שנותרו בארץ, הועברו ליישובים אחרים, והפכו לאזרחים ישראלים. בתהלוכה נטלו חלק ועדת המעקב של ערביי ישראל, המפלגות והתנועות הפוליטיות המייצגות את הציבור הערבי בארץ. מהעצרת - שבה השתתפו כמעט כל חברי הכנסת הערבים - יצאה קריאה להנהגת הרשות הפלסטינית הקוראת שלא לוותר על זכות השיבה בכל משא ומתן עתידי עם ישראל. כמו כן, במהלך השבוע שעבר התקיימו במספר יישובים פעולות מקומיות לציון הנכבה כדוגמת התהלוכה שהתקיימה ביפו ביום שישי. באותו היום קיימה גם התנועה האיסלאמית עצרת גדולה בכפר כנא בהשתתפות אלפים.

אתמול לא השתתפו מרבית ערביי ישראל באירועים לציון יום הנכבה מתוך הנחה שאת הפעילות בתוך הקו הירוק, הם קיימו כבר בשבוע שעבר. יחד עם זאת, תנועת בני הכפר, יחד עם מספר פעילים פוליטיים וצעירים, קיימה אתמול עצרת באזור יער ברעם שבגליל העליון - במקביל לזו שהתקיימה במארון א-ראס. תחילה תיכננו המארגנים להגיע עד לגדר הגבול בסמוך לאביבים, אולם סגירת השטח והכרזתו כשטח צבאי סגור מנעה את הגעתם למקום. לאחר דו שיח שניהלו המארגנים על המשטרה, סוכם שהעצרת תתקיים באזור ברעם. עם סיומה של העצרת, התפתח במקום עימות בין כמה מהמפגינים לבין כוחות המשטרה. לטענת הכוחות, השטח לא פונה עם סיום העצרת ושישה מפגינים נעצרו בחשד להפרת סדר. מנגד טענו המפגינים לאלימות מופרזת מצד השוטרים. העצורים הועברו לחקירה במשטרת צפת והיום יוחלט אם לשחררם או לבקש את הארכת מעצרם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ