היום: מושב הקיץ נפתח בסימן הכרזת מדינה פלסטינית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברי הכנסת צפויים לחזור הבוקר, רעננים ונמרצים, לעבודה: אחרי שישה שבועות של פגרה, מושב הקיץ של הכנסת צפוי להיות אחד הטעונים מאז כינונה של הממשלה הנוכחית. המושב הנוכחי צפוי להתאפיין בסדר יום מדיני: חברי הכנסת מתכננים שורה של צעדים כתגובה אפשרית להכרזת מדינה פלסטינית בספטמבר. יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, צפוי להגיש יחד עם ח"כ מירי רגב הצעת חוק להחלת ריבונות ישראלית על שטחי הגדה המערבית מיד עם הכרזת עצמאות פלסטינית. נוסף על כך, גם הסכם הפיוס בין החמאס לפתח צפוי להעסיק את המליאה ולעורר עימותים בין ימין לשמאל. הבחירות אמנם עדיין לא נראות באופק, אבל חברי הכנסת צפויים למקד מאמצים רבים בפוליטיקה פנימית בחודשים הקרובים כדי להבטיח את מקומם גם בכנסת הבאה.

ש"ס וישראל ביתנו צפויות לנצל את הכוח הפוליטי הרב שלהן כדי לנסות ולכפות על הכנסת שורה של חוקים שנויים במחלוקת במושב הנוכחי ולחולל סערה ציבורית: ש"ס צפויה לנסות ולפעול במישור החברתי-כלכלי, ואילו ישראל ביתנו צפויה לאתגר את הקואליציה בחקיקה בתחומי דת ומדינה. כך, כבר היום עשויה ש"ס להביא להצבעה את החוק לסבסוד משכנתאות, בניגוד לעמדת האוצר. על פי ההצעה, זוג צעיר הרוכש דירה ראשונה באזור עדיפות לאומית א' ייהנה מסבסוד משכנתה בהיקף של 800 שקל בחודש, שפירושו מענק של 140 אלף שקל להלוואה של עשרים שנה.

ישראל ביתנו צפויה להוסיף ולקדם שורה של חוקים שנויים במחלוקת בתחומי הדת והמדינה. היא צפויה לשוב ולהעלות את חוק הגיור הצה"לי (הגיור הקטן) או חוק הגיור הכללי (הגיור הגדול) להם מתנגדת ש"ס בתוקף.

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, רוברט אילטוב, הבהיר אתמול כי מפלגתו צפויה להוסיף ולקדם את החקיקה האזרחית בה החלה במושב הקודם: "אנחנו ממשיכים לפעול בכל נושא בתחומי האג'נדה של חוקי נאמנות-אזרחות והנושאים האזרחיים שלנו".

הממשלה, מבחינתה, צפויה לנסות ולקדם שורה של רפורמות ובהן ספינות הדגל של נתניהו: הרפורמה בתחום התכנון והבנייה, שתקועה בכנסת כבר למעלה משנה, ורפורמת הווד"לים (ועדות דיור לאומיות), אותה התחיל לקדם במושב החולף. "זאת תהיה משימה לא פשוטה לקדם את שני הנושאים האלה במושב הקיץ הקצר", אמר אתמול יו"ר הקואליציה זאב אלקין. "מצד שני, בלי הרפורמות האלה לא יהיה פתרון אמיתי למשבר הדיור".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ