מוחמד, שסבו ברח מחיפה, מימש את זכות השיבה

"זה עיקרון מקודש לנו"

אלי אשכנזי
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי
ג'קי חורי

מחמוד ומוחסן, שני צעירים שעוד לא מלאו להם עשרים, עמדו אתמול מותשים במרכז הכפר מג'דל שמס מתחת לפסל של הסולטן אל אטרש, ואכלו לחם עם לבנה שהביאו להם צעירות מהכפר. השניים, יחד עם עשרות צעירים, הגיעו למרכז מג'דל שמס לאחר שחצו את הגבול מהצד הסורי. מחמוד ממחנה הפליטים "אל-ירמוק" ומוחסן ממחנה הפליטים "חאן אשיח": "באנו לכאן כדי להגיד שאהבתנו לפלסטין לא משתנה מדור לדור ואנחנו רוצים לחזור למולדת פלסטין. באנו בלי נשק ובלי סכינים. ביקשנו לחצות את הגדר ולהגיע עד לכאן ולעביר מסר לעולם שזכות השיבה היא עיקרון מקודש שלא נוותר עליו". אמרו השניים.

מוחמד, תלמיד תיכון, סיפר שסבו הגיע לסוריה לאחר שנמלט ב-48' מחיפה. על התקרית בגבול סיפר כי והוא וחבריו החלו לחצות את הגבול בלי להתחשב בתגובה: "ראינו את החיילים אבל לא התרגשנו ואמרנו שאנחנו ממשיכים, חששנו ממוקשים ולכן הלכנו בשביל צר והגענו עד לגדר. היה עימות באבנים והחיילים הישראלים התחילו לירות".

בין הצעירים הפלסטינים שנכנסו אתמול למג'דל שמס שררה התהלבות רבה, שוב ושוב נקראו סיסמאות שזכו לתשואות תושבי הכפר. מהנדס אלקטרוניקה בן 43 ממחנה ירמוך אחז במגפון ופנה לתושבים: "נכנסנו הנה על אפם וחמתם של הציונים ונצא מפה בכבוד, כמו שנכנסנו בכבוד. אתם אחראים כעת לגורלנו. אנחנו רוצים להראות לעולם שהעם הפלסטיני יודע לפעול בכבוד, אין לנו כוונות זדון".

ראשד אל הינדי, בן 33, אזרח גרמני מהמבורג, בעל סוכנות חלקי חילוף של מרצדס, שבא לדבריו במיוחד מגרמניה ליום הנכבה, אמר ל"הארץ": "משפחתי מטירת- כרמל. חיכינו 63 שנה לחזור לבתינו. יבוא יום ונשחרר את האדמה הזאת". לדבריו, "המידע לקראת היום עבר בפייסבוק. הצעדה היתה מתוכננת ולא ספונטנית".

"העברנו מסר לכל העולם וזו היתה המטרה שלנו, אנו מודים לאחינו במג'דל שמס ומבינים את רגישות המצב ולכן סיכמנו שכולנו נחזור בתקווה שהחזרה האמיתית קרובה", אמר אמג'ד, שנמנה עם המסתננים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ