הממשלה תתמוך באיסור לחקור ר"מ מכהן

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת חוק "אהוד אולמרט". מציעת החוק רונית תירוש: "זוהי רעידת אדמה במשטר של ישראל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הממשלה תתמוך בחוק האוסר על המשטרה לחקור ראש ממשלה מכהן בגין עבירות שביצע לפני תחילת כהונתו - ועדת השרים לחקיקה אישרה אתמול את הצעת החוק בנושא של ח"כ רונית תירוש (קדימה), שזכתה לכינוי "חוק אהוד אולמרט". החוק לא יחול על ראש הממשלה המכהן אלא רק ממערכת הבחירות הבאה ואילך, ואינו מתייחס לעבירות מסוג פשע כגון רצח או אונס. כל השרים החברים בוועדה תמכו בהצעה, בהם שר המשפטים, יעקב נאמן. על פי ההחלטה, החוק יקודם בכנסת רק בתיאום עם משרד המשפטים. תירוש אמרה אתמול, "אני מברכת את הממשלה על אישור החוק. זוהי רעידת אדמה בשיטת המשטר בישראל שתחזק את ראש הממשלה שייבחר וכתוצאה ממנו את המשטר כולו".

מנגד, ח"כ שלי יחימוביץ' מחתה אתמול על החלטתה של הממשלה לקדם את החוק. "החלטת ועדת השרים לתמוך בחוק האוסר חקירת ראש ממשלה מכהן היא החלטה אומללה הפוגעת ביסודות השוויון בפני החוק. היא נותנת אור ירוק לפוליטיקאים לבצע מעשי שחיתות ולהיות מוגנים מחקירה".

באופן לא מפתיע, הצעת החוק החדשה מגיעה דווקא מכיוונה של קדימה. אריאל שרון ואהוד אולמרט, שני ראשי הממשלה שכיהנו מטעמה של המפלגה, היו נתונים בתקופות כהונתם תחת שורה של חקירות משטרתיות. החקירות האלה גזלו את תשומת לבו וזמנו של ראש הממשלה שלא יכול היה לעסוק בענייני המדינה והתמקד בחקירותיו. כמה מן החקירות הסתיימו בסגירת התיק נגד ראשי הממשלה, ולא פעם נטען שמקורן ברדיפה פוליטית לא עניינית שנועדה לסנדל את ראש הממשלה ולהקשות על תפקודו מסיבות לא ענייניות. בעיה נוספת עם חקירת ראשי ממשלה מכהנים התגלתה כאשר מתנגדי ההתנתקות טענו בעבר כי ראש הממשלה שרון יזם את תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה, מהלך מדיני שנוי במחלוקת ויוצא דופן בהיקפו, רק כדי להסיט את תשומת הלב הציבורית מן החקירות שנוהלו נגדו.

בדברי ההסבר של החוק החדש נכתב: "חוק יסוד הממשלה במתכונתו הנוכחית אינו קובע כל מגבלה על פתיחה בחקירה נגד ראש ממשלה מכהן, גם בשל חשד לביצוע עבירה בתקופה שקדמה לכהונתו, ובלבד שניתן לכך אישור היועץ המשפטי לממשלה. מצב זה הינו בלתי נסבל, ההופך את ראש הממשלה לשבוי בידי רשויות החקירה...".

עם זאת, נציגי משרד המשפטים בוועדת השרים לחקיקה התנגדו להצעה וטענו כי תגביל את שיקול דעתו של היועמ"ש. נציגי מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים שהופיעו בוועדה הביעו אתמול התנגדות נחרצת לאישור החוק, וטענו כי אין כל צורך בחקיקה החדשה, שכן ליועץ המשפטי לממשלה שיקול דעת רחב המאפשר לו לברור את הנושאים בהם הוא מטפל, ואין צורך להטיל עליו מגבלות חיצוניות. עוד טענו נציגי המשרד כי הצעת החוק עלולה לפגוע בעצמאותו של היועץ.

גורם משפטי בכיר אמר אמש ל"הארץ", כי ההצעה שוועדת השרים נתנה לה אתמול גושפנקה היא גרסה מצומצמת של פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה, אותה תיכנן שר המשפטים, יעקב נאמן, להעביר בתחילת כהונתו. לדברי הגורם הבכיר, הצעה כזאת לא היתה עוברת בתקופתו של היועץ הקודם מני מזוז שהיה נלחם בה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ