יום הנכבה: לא בטוח שאסד הרוויח

פריצת הגבול, בפעם הראשונה זה כארבעה עשורים, וירי ישראלי לתוך לבנון אינם בדיוק משאת נפשם של אסד או של חסן נסראללה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

קל מדי לשרטט קו שמחבר בין טהרן לבין רמת הגולן ומארון א-ראס. קל עוד יותר לקשור בין אירועי הנכבה אתמול לבין מה שעשוי להתרחש בספטמבר. אבל פריצת הגבול בין סוריה לרמת הגולן, בפעם הראשונה זה כארבעה עשורים, דווקא על ידי הפלסטינים, וירי ישראלי לתוך לבנון, שלא בתגובה ליוזמה של חיזבאללה - אינם בדיוק משאת נפשם של אסד או של חסן נסראללה.

לכאורה משרתים האירועים הללו את אסד, בכך שדחקו מעט את הדיווחים על המשך הקטל בסוריה. הם גם משחקים לידיה של איראן, אשר מעודדת את הקו הלוחמני נגד ישראל. אבל רשתות הטלוויזיה המרכזיות בערבית, שהעלו את הנכבה אל ראש המהדורות, לא חסכו אתמול בדיווחים על המתרחש בסוריה, ואפילו התקשורת הסורית, שאמנם הקדישה לנכבה מקום נכבד, לא חדלה מלנהל קרב על דעת הקהל, כאשר פירטה מיהן הכנופיות האלימות אשר אחראיות לירי בתוך ערי סוריה. ספק, לפיכך, אם יום הנכבה, לפחות בהיבט הציבורי, העניק לאסד פסק זמן כלשהו.

חשוב מכך: הגבול השקט עליו שמרה סוריה במשך השנים בהחלטה אסטרטגית, נפרץ אתמול, וכפי שישראל צריכה להסיק מסקנות נוקבות מהיעדר מוכנותה לאפשרות הזאת - גם לסוריה יש לקח אחד או שניים להפיק. סוריה, שטרחה לאורך השנים לא להפוך את שטחה לזירת התכתשות עם ישראל, קל וחומר לאפשר לגורמים זרים להשתמש בשטחה כבסיס למטרה זאת, צריכה להיות מודאגת מן היוזמה הפלסטינית שייתכן שהפתיעה גם את ההנהגה הסורית. על פי מקורות לבנוניים, סוריה הסכימה למפגן ולצעדות של פלסטינים בשטח הסורי, אבל לא לפריצת הגבול.

אילו הייתה כאן מדיניות מכוונת, אפשר שגם חיזבאללה היה מניח לפלסטינים לנסות ולחצות את הגבול ולא להסתפק ביידויי אבנים. חיזבאללה הקפיד תמיד לשמור על מונופול בניהול קרבות לאורך הגבול עם ישראל, להשאיר בידיו את העיתוי ואת אופי הפעולה או להעניק לפלסטינים חירות לפעול כרצונם מול ישראל. כך גם נהג אתמול כאשר קבע את הגבולות הנסבלים מבחינתו ביום הנכבה. בעבר נהג חיזבאללה להגיב באש על כל ירי ישראלי אל תוך גבול לבנון, ולאיים בנקמה על כל אזרח לבנוני שנהרג. אתמול לא נשמע קולו של נסראללה, ואת ראש דף הבית של חיזבאללה עיטרה הכותרת "הצילו את העם הבחרייני" (מידיה של סעודיה כמובן). חיזבאללה מבחין היטב, עדיין, בין תגובה אלימה "למען לבנון" לבין תגובה למען זרים, גם אם הם פלסטינים.

משרד החוץ הסורי, אשר גינה כצפוי את הירי ואת מדיניות ישראל בשטחים וביטא את תמיכתה של סוריה בזכויותיהם של הפלסטינים, נמנע במכוון מלהעניק חסות לפריצת הגבול. גם הסוכנויות האיראניות המרכזיות לא ציינו את פריצת הגבול. ככלל, העניקה התקשורת האיראנית עדיפות לדיווחים על הנעשה בבחריין, שבה רואה איראן מנוף חשוב כדי לתקוף באמצעותו את סעודיה. אם איראן מרוצה מיוזמת יום הנכבה, קשה היה לאתר זאת בדיווחים האיראניים.

החלת ההתנגדות הפלסטינית בתוך מסגרות פעולה שאינן מסכנות את ריבונותן של סוריה ולבנון או מזמינות תגובה ישראלית אלימה בשטחן, יכולה ללמד גם על תגובתן הצפויה של מדינות אלה בספטמבר, אם אכן תהיה אז הכרה במדינה הפלסטינית. גם התחזית לפיה אירועי אתמול מצביעים על כך שצפויה בקרוב אינתיפאדה שלישית בתוך שטחי פלסטין דורשת הסבר משכנע יותר. בשלב שבו הרשות הפלסטינית - הפעם יחד עם חמאס - מתאמצת להגיע לספטמבר ולאו"ם עם מרב הלגיטימיות כהנהגה שוחרת שלום, אבל איננה מוותרת על עצמאות, כל התפרצות אלימה תשחק לידיה של ישראל, אשר תמהר להצביע על כך שמדובר בהנהגה טרוריסטית. נראה כי גם אם וכאשר תוכר המדינה, תעדיף ההנהגה הפלסטינית למצות תחילה את הכלים המדיניים והבינלאומיים שתעניק לה ההכרה לפני שתפנה למאבק אלים חדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ