שר הביטחון, אהוד ברק יזומן לוועדת חוץ וביטחון להסברת מחדלי הצבא באירועי הנכבה

גם גורמים נוספים בצמרת הביטחונית ידרשולספק הסברים לוועדה. מופז: אם ישראל לא תיזום, אירועי אתמול יחזרו בספטמבר

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוץ והבטחון צפויה לזמן את שר הבטחון והצמרת הבטחונית של ישראל כדי "לקבל הסברים" על נסיבות מחדלי הצבא בהתמודדות עם המפגינים הסורים שחדרו לישראל שלשום במג'דל שמס. יו"ר הועדה, שאול מופז, אמר היום (שני) בדיון לקראת ההכרזה על מדינה פלסטינית בספטמבר השנה כי "ממשלת ישראל טומנת את ראשה בחול, בלי יוזמה מדינית אירועי אתמול יחזרו פעם נוספת בספטמבר".

ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי אמר בדיון כי "במצב הנוכחי, משא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית הוא בלתי אפשרי". לדבריו, "מרחב התמרון הולך ומצטמצם והיכולת של הקוורטט להשפיע על המשא ומתן הולכת ומצטמצמת".

"המצב הקיים הוא נון סטרטר", הוסיף הלוי. "מה שקורה בשנתיים האחרונות הוא שמה שרצינו לא יכול להתקיים: לא יכולים להגיע להסדר קבע כי לא ניתן לנהל משא ומתן על הסדר קבע ולא ליישם אותו, משום שזה שיחתום בצד הפלסטיני הוא לא זה שיבצע", אמר ראש המוסד לשעבר.

אלוף (במיל') אהרון זאבי פרקש אמר בדיוני הוועדה כי "ממשלת ישראל תישא ותיתן עם כל ממשלה שקווי היסוד שלה יהיו - ובהנחה שאתם מקבלים שההסכם לא יצליח - שתי מדינות לשני עמים, צריך להחיל את עקרונות הקוורטט על המשך התהליך, בניית אווירת שלום ופיוס, הטמעת חוקה אחת, רשות אחת וצבא אחד ברשות - החמאס יתחייב לקבל את כללי המשא ומתן האלה", הדגיש פרקש.

מופז: האירועים אתמול הם קדימון לאירועי ספטמבר

בתדריך לתקשורת, אמר יו"ר ועדת חוץ וביטחון, שאול מופז, כי "ממשלת ישראל טומנת את ראשה בחול, בלי יוזמה מדינית אירועי אתמול יחזרו פעם נוספת בספטמבר".

לדבריו, לא היה צורך להמתין לאירועי אתמול בשביל להבין שהמציאות במזרח התיכון השתנתה. "יש כאן שינויים טקטוניים ולא מינוריים. האירועים אתמול הם קדימון לאירועי ספטמבר שעלולים להיות גלים גלים נגד אזרחי מדינת ישראל", אמר מופז. "הממשלה הנוכחית בראשות נתניהו איננה יוזמת. ממשלת ישראל חייבת להערך לכלל התרחישים. היא תדע ותוכל להסביר את עמדותיה".

מופז הוסיף כי "יוזמה מדינית, היערכות למגוון גדול של תרחישים ויכולת להסביר את עמדותיה של ישראל הם צורך השעה". הוא ציין כי התנהלותה של הממשלה מובילים לבידודה של ישראל, ודחיקתה אל מחוץ לקונצנזוס. "המציאות בה ראש הממשלה וממשלת ישראל טומנים את ראשם בחול כבת יענה לא מובילים ולא יוזמים - הם נוסחה גרועה מאוד בעת הזאת...ראש הממשלה נקלע למציאות שהוא נוסע לארה"ב כדי לנסות ולחלץ את ישראל ממצב שהוא הביא עליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ