שיחת היום | "אריק קנטור, יש משהו שהיית רוצה לשמוע מאובמה?"

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

אריק קנטור, הוא מנהיג הרוב הרופובליקאי בקונגרס, שבו יישא ראש הממשלה בנימין נתניהו יישא נאום ביום שלישי הבא, בשיאו של שבוע עמוס נאומים מדיניים בירושלים ובוושינגטון.

בממשל האמריקאי אומרים שזהו זמן של חוסר ודאות, אך גם הזדמנות. האם אתה רואה כאן הזדמנות בשבילו?

"האירועים במזרח התיכון בהחלט היו מאתגרים לאחרונה, וזה חשוב לארצות הברית לנקוט התנגדות איתנה לברית של הרשות הפלסטינית וחמאס.

רוב האמריקאים מתנגדים בתוקף למימון מכספי המסים שלהם של ישות המכחישה את זכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית ומשתמשת בטרור לקידום יעדיה.

אנו מחכים לקבל בברכה את ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית הנבחרים, ומצפים למצוא דרכים נוספות לחיזוק ידידותנו עם ישראל, בעלת ברית אסטרטגית חשובה ביותר במזרח התיכון".

יש בעלות ברית של ארצות הברית, כמו טורקיה ,המחזיקות בעמדה אחרת. ראש ממשלת טורקיה, למשל, אמר שהוא רואה בחמאס מפלגה פוליטית ולא ארגון טרור, והוא טוען שהדרך היחידה לשלום היא באמצעות אחדות פלסטינית. האם אתה רואה אלטרנטיבה כלשהי לאיחוד?

"ככל שמדובר בציבור האמריקאי, ובנו כקונגרס האמריקאי, אנו מרגישים שחמאס הוכיח שמדובר בארגון טרור, ואנו לא רואים אפשרות שהחמאס יהיה חלק מכל פתרון של שלום במזרח התיכון.

אנו מקווים שהרשות הפלסטינית תהיה מסוגלת להחזיר עצמה למסלול, לפי העקרונות שהציג הקוורטט, ותחזור למשא ומתן ישיר עם הישראלים. אך ככל שהטרוריסטים מעורבים, ארצות הברית בבירור לא תתמוך בשום זיקה לארגון טרור".

נדמה שהפלסטינים איבדו אמון בארצות הברית כמתווכת הוגנת בתהליך השלום, וזה עשוי לחזק את טענות אלה המשוכנעים שישראל והיחסים המיוחדים הופכים לנטל על האינטרסים של ארצות הברית.

"ביטחונה של ישראל הולך יד ביד עם בטחון ארצות הברית במזרח התיכון.

מדובר בבעלת ברית דמוקרטית. ישראל נלחמת אותה המלחמה כמו ארצות הברית נגד התפשטות האיסלאם הקיצוני, היא ניצבת בחזית הניסיון של המשטר האיראני לערער יציבות לא רק באזור, אלא בעולם כולו.

אז אנו עומדים לצדה של ישראל, ואני חושב שעם ישראל יראה את זה בקבלת הפנים לה יזכה ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס האמריקאי".

ביום חמישי הקרוב, הנשיא ברק אובמה צפוי לשאת נאום משלו על המדיניות במזרח התיכון וצפון אפריקה. יש משהו שאתה היית רוצה לשמוע? אולי בכל זאת יוזמה אמריקאית?

"אני מקווה שנוכל לשמוע מהממשל על מחויבות איתנה לעשות כל שביכולתנו לעצור את התפשטות האיסלאם הקיצוני, התפשטות הטרור וההרג של אנשים חפים מפשע, ושנעבוד לחיזוק המוסדות הדמוקרטיים במזרח התיכון, מבלי להסיר את העיניים מאיראן".

האם אתה מרוצה מתגובת ממשל אובמה לאירועים בסוריה?

"אני חושב שהאירועים בסוריה ובכל האזור מטרידים מאוד, כי בכל פעם שיש ריק, החשש הוא שכוחות האסלאם הקיצוני ימלאו אותו.

כפי שאנו יודעים, המשטר באיראן ממשיך את מסעו לערעור היציבות במדינות שם, וזה עומד בסתירה למה שאנחנו רואים כדבר טוב למזרח התיכון: חיזוק המוסדות הדמוקרטיים".

האם ארצות הברית בטוחה יותר אחרי חיסולו של אוסמה בן לאדן? אל-קאעדה והטליבאן מאיימים בפיגועי נקמה, ואף מאיימים שעכשיו זה יהיה גרוע יותר.

"העם האמריקאי בהחלט חש הקלה, אך הוא מבין שהסכנה לא חלפה.

התברכנו בהרבה גברים ונשים במדים המופקדים על המשימה להגן על המדינה הזאת.

אני חושב שהעם מבין שלקח לנו הרבה זמן עד שהגענו אליו. עם זאת, המאבק נמשך, ואנחנו מחויבים להגן על החופש והחיים שלנו. יש בקונגרס תמיכה חוצה מפלגות להמשיך במאמצים שלנו לשמור על האינטרסים הלאומיים של ארצות הברית".

מה חשבת על החגיגות שאחרי מותו של אוסמה בן לאדן?

"התגובה להריגתו של אוסמה בן לאדן בהחלט מובנת.כשאיש מרושע כמוהו מבצע תקיפה מזוויעה כל כך נגד המדינה. אך הסכנה עדיין שם".

המבצע גם חיזק את עמדותיו של הנשיא ברק אובמה. האם למועמדים הרפובליקאים יש סיכוי טוב נגדו בבחירות לנשיאות 2012?

"הריגתו של בן לאדן היא משהו שעשינו במאבק שלנו יחד כאמריקאים. אני חושב שלתושבי המדינה הזאת יש גם הרבה להודות עליו לנשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' וו. בוש, ולנשיא ארצות הברית הנוכחי ברק אובמה, על ביצוע המשימה נגד ארגון הטרור ואוסמה בן לאדן עצמו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ