המסתנן הסורי יצא לטיול שורשים ביפו

למרות כל המחסומים והכוחות הצליח חסן חיג'אזי להגיע ממג'דל שאמס ליפו, שם טייל בעיר העתיקה ואכל במסעדה מקומית

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

חסן חיג'אזי, אזרח סורי שחדר אתמול לישראל סמוך למג'דל שמס, הצליח להגיע היום (שני) לתל אביב. במשטרת ישראל מודים כי הם עדיין לא יודעים האם נשארו בישראל מסתננים שהגיעו מסוריה ומתקשים להעריך את מספרם- במידה ואכן ישנם כאלה, שמסתובבים חופשי בתחומי ישראל.

היום נודע למשטרה באמצעות כלי התקשורת על כך שחיג'אזי הצליח למעשה לעבור את כל המחסומים בדרך, ולהגיע ליפו. חיג'אזי סיפר שהגיע למרכז הארץ לאחר שעלה על אוטובוס של פעילי שמאל שהצליחו להכניס אותו עד ליפו. לטענתו על האוטובוס היו גם חיילים, אולם הם התעלמו ממנו לאורך כל הנסיעה. הצלחתו של חיג'אזי הביכה את המשטרה וגורמי הביטחון, שהציבו מחסומים בניסיון למנוע מהמסתננים לחדור לפנים הארץ.

חיג'אזי עם הסגרתו הערב. תצלום: מוטי קמחי

חיג'אזי בילה עד השעות המאוחרות בעיר וטייל ביפו העתיקה, שם פגש כמה אנשים ושוחח איתם על החיים מצידו האחר של הגבול. לפני הסגרתו, סיפר חיג'אזי ש"הדבר הראשון שעשיתי היה ללכת לים של יפו. כל החיים שלי גדלתי על סיפורי הים ביפו, שמעתי את זה מההורים שלי וזה החלום של כל פלסטיני. הים הזה מדהים והוא בדיוק כמו שסיפרו לנו עליו".

במשך כל היום הסתובב חיג'אזי ביפו. תחילה הגיע לשכונת עג'מי שם הציג עצמו בפני התושבים וניסה לקבל מידע על משפחתו בישראל. "לקחו אותי לנוזהא (שדרות ירושלים) כדי לראות את הבית בו הם גרו לפני הגירוש. הסתובבנו ברחוב ואמרו לי שהבית נמצא סמוך למסגד אבל לצערי לא הצלחנו לראות אותו". חיג'אזי ישב לאכול צהריים במסעדת ויטושה ברחוב יהודה הימית, ולאחר מכן חזר להסתובב בנמל יפו כדי להרוויח עוד כמה דקות בים. חיג'אזי לא הצליח למצוא את בני משפחתו בעיקר מפני שמשפחת חיג'אזי ביפו היא משפחה נוצרית בעוד חיג'אזי מוסלמי. תושבים ביפו הסבירו לו כי ייתכן המשפחה שלו דווקא הייתה בצפון מאחר שבאזור עכו ישנה משפחה מוסלמית גדולה בשם חיג'אזי. בסביבות השעה 22:00 הסגיר עצמו חיג'אזי למשטרה.

מאז האירוע פרסו במחוז צפון מחסומים בכניסות וביציאות של מג'דל שמס. כל רכב שהגיע למחסום נעצר על ידי השוטרים וכל יושבי הרכב מתבקשים להציג תעודות זהות. על פי הנחיות הדרג הבכיר במשטרה, המחסומים ימשיכו לפעול גם בימים הבאים עד שיגיעו למסקנה כי אותם מסתננים עזבו את ישראל או נעצרו על ידי המשטרה וכוחות הביטחון.

המשטרה מעריכה שבשלב זה לא נותרו בישראל מסתננים רבים. במשטרה מאמינים כי לרובם אין כסף או מקום שהייה, ועל כן הם יסגירו את עצמם בקרוב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ