הארץ
שירות ""

"אנחנו לא צריכים יותר משא ומתן. צריך לקבל החלטה וניתן להגיע להסכם תוך יומיים", כך אמר היום סאיב עריקאת בכנס יוזמת ז'נבה בתל אביב. עריקאת האשים את ישראל בקיפאון המדיני כשאמר ש"אין צורך להתחיל מההתחלה ואין צורך להמציא את הגלגל. אך האם יש לנו פרטנר לקבל החלטה בישראל? כרגע נראה שלא".

עריקאת. לא שמעתי רה"מ שמכיר בזכות הפלסטינים להתקיים בגבולות 67

יו"ר צוות המשא ומתן הפלסטיני הבהיר כי הוא "תומך בפתרון שתי מדינות על בסיס קווי 67' עם חילופי שטחים מוסכמים. ירושלים כבירת שתי המדינות שיכולה להישאר פתוחה, פתרון צודק ומוסכם לפליטים וסידורי ביטחון".

עריקאת הוסיף ש"אני הכרתי בזכותה של ישראל להתקיים בקווי 67. קיבלנו את עיקרון חילופי השטחים" אך לדבריו "לא שמעתי ראש ממשלה בישראל שמכיר בזכותם של הפלסטינים להתקיים בגבולות 67".

עריקאת אף פנה לנתניהו כשאמר "בבקשה, פתח את הדלת למשא ומתן, אל תחזיר אותנו לנקודת האפס. אם תסגור את האופציה הזו לא תהיה לנו ברירה אלא לפנות לאו"ם. השלום הוא צורך אמיתי. עלות השמירה על הסכסוך גבוהה מעלות השלום. זו לא טובה שהפלסטינים עושים לישראל או להפך אלא מפגש של אינטרסים".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השמיע דברים דומים לעריקאת בנאומו בכנסת. גם לדבריו, אין פרטנר, אף כי הוא טוען שהבעיה נעוצה בפלסטינים, ובסירובם להכיר במדינת ישראל. נתניהו פרש בנאומו את העקרונות לפיהם ניתן להמשיך בתהליך השלום . בין היתר, שמירה על גושי ההתנחלויות, ומימוש זכות השיבה בתחמי המדינה הפלסטינית.

יו"ר יוזמת ז'נבה, ד"ר יוסי ביילין אמר בנאומו כי בחירתם של הפלסטינים לפנות לאו"ם היא תוצאה של המבוי הסתום בתהליך השלום. "מה אנחנו כישראלים חושבים, שהפלסטינים ימתינו להתפתחויות מצדה של ישראל ולא יעשו כלום בנוגע להקמת המדינה הפלסטינית? ההנהגה הפלסטינית הנוכחית זנחה את דרך האלימות. מדוע ישראל מסרבת לדבר עמה גם כאשר היא בחרה בדרך הדיפלומטית? לדעתי האמריקאים הם היחידים שיכולים להניע תהליך חיובי באזור. אני קורא לנשיא אובמה ליזום מהלך מדיני נרחב", אמר ביילין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ