ראש הממשלה, בנימין נתניהו בכנסת: אנו מוכנים לוותר על חלקי מולדת, בתנאי שיהיה שלום אמיתי

נתניהו פירט את עקרונותיו לתהליך השלום, ובהם שמירה על גושי התנחלויות, הכרה פלסטינית בישראל, סיום התביעות ופיתרון בעיית הפליטים במדינה הפלסטינית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו אמר הערב (שני) בכנסת כי "אנו מוכנים לעשות שלום עם פשרות וויתור על חלקי מולדת, בתנאי שיהיה שלום אמיתי". במקביל, אמר נתניהו כי "ממשלה שחציה מורכב מנציגי חמאס היא לא פרטנר לשלום". נתניהו הדגיש בנאומו כי "הסכסוך עם הפלסטינים נובע מכך שהם עדיין לא מכירים במדינת ישראל. "זה אינו סכסוך על 67 אלא על 48 - הקמת מדינת ישראל, לכן המהומות נערכו ביום העצמאות ולא ביום פתיחת ששת הימים".

נאומו של נתניהו ספג ביקורות משמאל ומימין. יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, תקפה את נאומו של נתניהו. "ראש הממשלה נוסע לארה"ב ללא חזון וללא תכנית פעולה", אמרה לבני והוסיפה כי "ישראל בראשותך חלשה, סופגת, מיואשת". ח"כ מיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי אמר כי "הוויתור של ראש הממשלה על בקעת הירדן הוא עוד קריסה של הליכוד לתוך המצע של מרצ".

בניגוד למבקרים מכל הקשת הפוליטית, בסיעת העצמאות נשמעו דווקא קולות חיוביים לנאומו של נתניהו. "ראש הממשלה נאם נאום חשוב, מפוכח, שקול ואחראי. הנאום משקף מנהיגות והבנת המציאות תוך עמידה על ליבת האינטרס הלאומי והבטחוני של מדינת ישראל. ראש הממשלה דיבר על הצורך לקבל החלטות קשות וסיעת העצמאות תומכת בו ברגע זה שבו אל מול מציאות משתנה ומאתגרת באזור ובזירה הבינלאומית נדרשות הכרעות משמעותיות."

בנאומו אמר נתניהו כי "הפלסטינים קוראים לזה 'יום האסון'. אך אסונם הוא שלא קמה להם מנהיגות שהשכילה להגיע לפשרה. ועד היום לא קמה להם הנהגה שתכיר בישראל כמדינת הלאום היהודי. אסור לנו לטמון את הראש בחול אלא להסתכל למציאות בעיניים פתוחות. צריך לקרוא לילד בשמו - הסיבה שאין שלום היא כי הפלסטינים מסרבים להכיר בישראל כמדינת הלאום היהודי".

נתניהו נואם הערב בכנסת. תצלום: משה מילנר, לע"מ

נתניהו טען בנאומו כי רוב העם מסכים עם העמדות שבבסיס תפישתו. "העם מאוחד סביב הצורך להגן על המדינה וגבולותיה, הצורך לשמר על הגבולות, החובה למנוע התחמשות איראן בנשק גרעיני וגם סביב התהליך עם הפלסטינים".

נתניהו עמד על כך כי רוב העם מאוחד בכל הקשור לסוגייה הפלטינית. "ראשית כל, על הפלסטינים להכיר בישראל כמדינת הלאום היהודי. שנית, יש הסכמה סביב עמדתי שההסכם ביננו חייב להביא לסוף הסכסוך וסיום התביעות. שלישית, על בעיית הפליטים להיפתר מחוץ לגבולות מדינת ישראל. רביעית, שמדינה פלסטינית תוקם אך ורק בהסכם שלום, וככזו מפורזת - כולל נוכחות ישראלית על גדת הירדן. חמישית, עלינו לשמור על גושי ההתיישבות שחייבים להישאר בתחומי ישראל ושישית, אני עומד על כך שירושלים תישאר בירתה הריבונית והמאוחדת של ישראל".

ראש הממשלה הוסיף כי "אני יודע שרוב עצום בעם מבין שאפשר לעשות שלום רק עם מי שרוצה לעשות שלום. מי שרוצה להשמידנו, אינו מעוניין בשלום. ממשלה פלסטינית, שחציה מורכב מכאלה המצהירים יום יום על כוונתם לחסל את ישראל היא אינה פרטנר לשלום". לדברי נתניהו, "יש אמרה כי שלום עושים עם אויב אולם יש למשפט הזה המשך: 'שלום עושים עם אויב, אבל עם אויב שהחליט לעשות שלום'".

"מבחינת מחוללי המהומות, 63 השנים של עצמאות ישראל לא שינו דבר", אמר נתניהו. "המפגינים בעזה קראו שהם רוצים לחזור ליפו ואלו בסוריה שהם רוצים לחזור לגליל. מנהיג החמאס אמר כי הוא מייחל לסוף המפעל הציוני".

"שמענו מה נאמר סביבנו אך הדבר המעניין ביותר הוא מה שקרה בבילעין שלשום, שם יצא המרצע או המפתח מהשק. בתהלוכה בבילעין הלכה ילדה קטנה שהחזיקה בידיה מפתח גדול וסמלי. כל פלסטיני מבין על איזה מפתח מדובר - מפתח לבתים שלנו ביפו בחיפה ברמלה. שורש הסכסוך מעולם לא היה היעדר מדינה פלסטינית אלא הסירוב להכיר במדינה היהודית", אמר נתניהו.

"נתניהו אתה הססן, חלש ופחדן"

לנאומו של נתניהו קדם דיון בהצעות אי אמון בממשלה שהגישה האופוזיציה. ההצעות אמנם נדחו, אך לא לפני שהח"כים מהאופוזציה תקפו את ראש הממשלה במילים חריפות. "נתניהו אתה הססן, חלש ופחדן", אמר ח"כ שאול מופז (קדימה), שהציג את הצעת האי אמון של מפלגתו. "כהונתך הפכה לאיום על ביטחון המדינה אתה מפחד מקבלת החלטות, אתה חלש בהתנהלות ומדרדר את כל הישגי המדינה על מזבח הישרדותך".

מופז המשיך ואמר "חוסר היוזמה המדינית שלך מובילה להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67". בסוף דבריו קרא מופז לנתניהו "טוס לוושינגטון, קח לך מונית לבר אילן, מי יודע, אולי אפילו תנצל את ריבונותה של הכנסת. אך מסור לעם מה בדעתך לעשות. לעשות לא לדבר, ליזום ולא להיגרר, לפעול ולא לגמגם, להנהיג ולא לפחד! עשה את מה שנכון לישראל. מדיבורים סבלנו מספיק. עשה! אם אינך יכול, פנה! ישראל ראויה למנהיגות טובה יותר.

גם יו"ר העבודה, איתן כבל, תקף את נתניהו בחריפות במליאה. "ראש הממשלה הפך לסופר טנקר של מילים נבובות. את הקדנציה שלך אפשר לסכם בארבע מילים: אין שלום ואין דירה. במושב הזה מוטלת עליי ועל חבריי לאופוזיציה להפוך אותו לאחרון של ממשלת האסון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ