יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני לנתניהו: ישראל בראשותך חלשה ומיואשת

ראש הממשלה ספג ביקורות משמאל ומימין לאחר נאומו. יו"ר האופוזיציה תקפה בנאומה בפתיחת מושב הקיץ של הכנסת את נתניהו. "ראש הממשלה נוסע לארה"ב ללא חזון וללא תכנית פעולה"

הארץ
יהונתן ליס
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
יהונתן ליס
שירות ""

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספג הערב (שני) ביקורת מימין ומשמאל בעקבות נאומו בפתיחת מושב הקיץ של הכנסת.

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, שדיברה לאחר נאומו, תקפה אותו על היעדר מדיניות. "ראש הממשלה נוסע לארה"ב ללא חזון וללא תכנית פעולה", אמרה לבני והוסיפה כי "ישראל בראשותך חלשה, סופגת, מיואשת. בעומק ליבך אתה יודע מה לעשות. אני לא יודעת מה יותר גרוע - אם אתה יודע מה לעשות אבל חושש מפני שיקולים פוליטיים או אישיים או שאתה פשוט לא יודע מה לעשות".

בפתח דבריה התייחסה לבני למהומות יום הנכבה אתמול והבהירה כי "הילדים הפלסטינים אשר מחזיקים את המפתחות על הצוואר צריכים להבין שהדלת לה מתאים המפתח כבר לא נמצאת במדינת ישראל. ככל שיבינו זאת מהר וייבנו את ביתם במקום מושבם כך ייטב".

לבני הערב בכנסת. תצלום: דניאלה בר און

גם ראש הממשלה נתניהו דיבר על הפגנות יום הנכבה אתמול. "שמענו מה נאמר סביבנו, אך הדבר המעניין ביותר הוא מה שקרה בבילעין שלשום, שם יצא המרצע או המפתח מהשק. בתהלוכה בבילעין הלכה ילדה קטנה שהחזיקה בידיה מפתח גדול וסמלי. כל פלסטיני מבין על איזה מפתח מדובר - מפתח לבתים שלנו ביפו בחיפה ברמלה. שורש הסכסוך מעולם לא היה היעדר מדינה פלסטינית אלא הסירוב להכיר במדינה היהודית", אמר נתניהו.

יו"ר האופוזיציה אמרה עוד כי "מי שתופס את הסיכון במימדים שואתיים חייב לקבל אחריות. הממשלה שלך לא עומדת בתקן הזה. תפקידה של מנהיגות הוא ליזום והממשלה הזאת נכשלת כישלון מהדהד. לא מספיק לדבר". לבני שנאמה אחרי נתניהו בישיבה שהוקדשה לציון יון הרצל הוסיפה כי הרצל הבין שהוא צריך את תמיכת העולם במדינה היהודית - אותה התמיכה אשר אתה שוחק. הסברה היא לא תחליף למדיניות. ציונות מדינית היא למצוא פתרון לבעיה ולמצוא שותפים לפתרון".

לבני הדגישה כי אין בכוונה להצטרף לממשלת אחדות בראשות נתניהו ואמרה כי "יש תקווה, גם אם התקווה לא מיוצגת על ידי ההנהגה הזאת. לישראל זכות להפוך לבית לעם היהודי, אני אמשיך להגן על כך שהגושים יהיו חלק מישראל, שירושלים תישאר בירת ישראל - עדיין ניתן לשנות - ספטמבר עדיין לא כאן, ההסכם הפלסטיני הרע עדיין לא מומש". יו"ר האופוזיציה הזהירה כי למרות ש"השרים שלך אומרים שממילא יש רוב להחלטה על הקמת מדינה פלסטינית ואין מה לעשות, הרוב הזה קיים מזמן אבל יש רק ספטמבר אחד בו הפלסטינים החליטו לנצל אותו. טועה מי שאומר שהפלסטינים נוקטים צעד חד צדדי, אם תהיה הצהרה כזו באו"ם ישתמע מכך שגם הפלסטינים וגם העולם נגד ישראל".

"עוד קריסה של הליכוד לתוך המצע של מרצ

נתניהו ספג במקביל גם התקפות מימין בעקבות נאומו, שבו הביע נכונות לוויתור על "חלקי מולדת". ח"כ מיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי אמר כי "הוויתור של ראש הממשלה על בקעת הירדן הוא עוד קריסה של הליכוד לתוך המצע של מרצ. היכן שלא תהיה התיישבות יהודית תהיה איראן שום סידורי ביטחון הם לא תחליף לאחיזה בקרקע".

ח"כ אריה אלדד אמר כי "בנאומו הוכיח נתניהו נתק מוחלט בין כושרו לקרוא את המציאות של היעדר פרטנר לשלום ובין נכונותו לתת לאותו לא-פרטנר מדינה בלב הארץ ולהעניק להם חלקי מולדת של העם היהודי. פיצול אישיות כזה אם לא יירפא במהרה עלול להוביל את ישראל לאבדון".

ח"כ אורי אריאל הוסיף כי "ראש הממשלה מציע למסור חבלי מולדת וזאת מבלי שקיבל אישור לכך לא מדורות קודמים ולא מהדורות הבאים. אני קורא לו לחזור בו מדבריו בהקדם הח"כים הערבים נטשו את המליאה לפני תחילת נאום נתניהו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ