היום צפוי דו"ח חמור של המבקר על התנהלות ברק

לפי ההערכות, לינדנשטראוס יקבע כי שר הביטחון פעל בניגוד לכללים המצופים ממועמד לשר. מדובר בהעברת הבעלות בחברות של ברק לבנותיו 3 ימים לפני מינויו

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

היום ככל הנראה, על פי ההערכות, תפורסם ביקורת חריפה של מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, על שר הביטחון אהוד ברק בפרשת מניות החברות שהעביר לבנותיו ערב מינויו כשר. לינדנשטראוס יפרסם היום אחר הצהריים את הדו"ח השנתי, כשגולת הכותרת היא חוות דעת מיוחדת, שהתבקשה על ידי הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, על העברת כספים לחברות שהיו בבעלותו של ברק, והועברו לידי בנותיו ביוני 2007 - שלושה ימים לפני שמונה לתפקיד שר.

על פי הערכות, לינדנשטראוס צפוי למתוח ביקורת נוקבת על התנהלותו של ברק מבחינה ציבורית, ובתוך כך גם להביע עמדה עקרונית ערכית ביחס לסטנדרטים ולכללי העשה ואל תעשה הנדרשים ממי שמועמד לכהן כשר בממשלת ישראל. לינדנשטראוס בדק את התנהלותו של ברק בנוגע לחברות שהיו בבעלותו על פי כללי ועדת אשר. מדובר בוועדה שבראשה עמד השופט שלמה אשר, שקבעה כללי מותר ואסור למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים בין כהונתם ופעילותם הממלכתיים לזיקתם הישירה והעקיפה לעסק, לרכוש או לעיסוק.

מטרת כללי ועדת אשר היא לנתק את השר מפעילויותיו לפני כניסתו לכהונה וליצור חיץ בינו לבין ענייניו הכספיים. בתחקיר שפרסם העיתונאי אורי בלאו ב"הארץ" נחשף כי מאז נכנס ברק לתפקידו ביוני 2007, הוזרמו כשישה מיליון שקלים וחצי לחברות שהיו עד אז בשליטתו והועברו לשליטת בנותיו.

ברק, שהפסיד בבחירות 2001 לאריאל שרון, פתח שנה אחר כך את חברת "אהוד ברק בע"מ" לצורך ניהול עסקי הייעוץ הבינלאומיים שבהם עבד. ביוני 2007, לאחר ניצחונו בפריימריז על ראשות מפלגת העבודה, העביר ברק את מניותיה של החברה לשלוש בנותיו והצטרף לממשלת אולמרט.

על פי הנתונים שהגיעו לידי "הארץ", אל חברת "אהוד ברק בע"מ" הוזרמו מאז אמצע 2007 כחמישה מיליון שקלים מהארץ ומחו"ל. לחברת "קרדו - פיתוח עסקים בע"מ", חברה בת של חברת אהוד ברק בע"מ, הועברו קרוב למיליון שקלים וחצי.

ההערכות הן כי הדו"ח שיתפרסם אחר הצהריים יכלול ביקורת נוקבת על ברק, לנוכח העובדה שהעביר את מניותיו לבנותיו שלושה ימים בלבד לפני מינויו לתפקיד שר, ולא קודם לכן. זאת מאחר שהוא כבר יכול היה להניח, בהתחשב בתוצאות ההתמודדות הפנימית לראשות העבודה, שיתמנה לשר. על פי ההערכות, הדו"ח צפוי לקבוע כי על ברק היה, למשל, לבקש כי ייקבע הסדר בכל הנוגע לעסקיו.

בנוסף לכך, ניתן להעריך כי הדו"ח ימתח ביקורת על ברק ביחס לכך שנמנע מלאפשר את העמדת החברות לביקורת של משרד המבקר, כפי שמחייבים כללי ועדת השופט אשר. מקור בסביבתו של ברק הגיב על ההערכות ואמר ל"הארץ" כי ברק לא הפר את הכללים וכי פעולותיו נעשו כדין. עוד הדגיש המקור כי לא ייקבע בדו"ח בשום צורה שהיא כי יש ממד פלילי כלשהו במעשיו של ברק או בכשרות הכספים שנכנסו לחברות, לאחר שהעביר את בעלותו בהן לבנותיו.

נוסף לחוות הדעת על ברק, יכלול הדו"ח שיתפרסם היום 61 פרקים. הוא נחשב לדו"ח הגדול ביותר שפורסם אי-פעם במשרד מבקר המדינה. בין השאר, יעסוק הדו"ח בענייני מינהל וארגון ברשות השידור ובהיבטים בפעילותה של הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו.

כמו כן ייוחד בדו"ח פרק להגרלות מפעל הפיס ולהימורים בלתי חוקיים באינטרנט, לליקויים חמורים בעבודת רשות המסים, לנסיעות משלחות תלמידי תיכון לפולין במסגרת משרד החינוך, כאשר בבדיקה נמצא כי הנסיעה נמנעת מתלמידים רבים עקב העלויות הגבוהות החלות על ההורים. בדו"ח גם פרק העוסק בבחינת טענות אפליה על רקע עדתי בשיבוץ תלמידות בבתי ספר במגזר החרדי ובליקויים בפיקוח משרד התחבורה על מכוני רישוי רכב ועל מוסכים.

כמו כן עוסק הדו"ח גם בליקויים חמורים בפעילות הוועד המנהל של אוניברסיטת תל אביב ובפגמים וטעויות בהשקעות פיננסיות של המוסד. נוסף לכך עוסק הדו"ח בפיקוח על ניסויים בבעלי חיים.

הדו"ח כולל גם שלוש חוות דעת שנכתבו בעקבות פנייתה של הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת. הראשונה, כאמור, היא בנושא החברות שהיו בבעלות השר ברק, השנייה היא בעניין מניעת התאבדויות אסירים ועצורים, בעקבות התאבדויות שקיבלו תהודה בציבור, בהן התאבדותו של דודו טופז בכלא. כמו כן כולל הדו"ח חוות דעת בסוגיית העבודות בהר הבית, שרובה חסוי מסיבות ביטחוניות, על פי החלטת הוועדה לביקורת המדינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ