בג"ץ ידון היום בגירוש חברי פרלמנט ממזרח י-ם

שלושה מהם, המזוהים עם החמאס, מסתתרים במטה הצלב האדום מאז נשללה תושבותם

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

בג"ץ ידון היום בעתירה נגד הפקעת מעמד התושבות של שלושה חברי פרלמנט פלסטינים ושר לשעבר ממזרח ירושלים המזוהים עם החמאס. זה יהיה דיון ענייני ראשון בעתירה, שהוגשה באוגוסט 2006. על שולחן בג"ץ גם מונחת בקשה של ארגון "שורת הדין" לדחות את העתירה ולאפשר גירוש מיידי.

אחד העותרים גורש לרמאללה בדצמבר 2010. שלושת עמיתיו שוהים זה עשרה חודשים במטה הצלב האדום בירושלים. העותרים ובאי כוחם חוששים שדחיית העתירה תיתן למשטרה אור ירוק לפרוץ בימים הקרובים למטה הצלב האדום ולעצור אותם, כפי שנמנעה מלעשותו עד כה.

מאז 1967 הפקיעה ישראל את מעמד התושבות מאלפי פלסטינים ירושלים בנימוקים מינהליים (היעדרות ממושכת מהעיר), אך זו הפעם הראשונה שהדבר נעשה מסיבות פוליטיות. משרד הפנים טען שהארבעה הפרו את "חובת הנאמנות שלהם למדינה בהופכם נציגים של תנועת טרור".

שלושה מהעותרים נבחרו בינואר 2006 למועצה המחוקקת הפלסטינית מטעם הרשימה "רפורמה ושינוי" שבראשה עמד איסמעיל הנייה - מוחמד אבו טיר, מוחמד טוטח ואחמד עטון. העותר הרביעי, חאלד אבו ערפה, כיהן ב-2006 כשר לענייני ירושלים.

אבו ערפה אמר אתמול ל"הארץ" שציפיותיו מבג"ץ אינן גבוהות, משום שידוע לדבריו שב-"98% מהעתירות נגד מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים תמך בית משפט זה בעמדת המדינה".

ביוני 2006, לאחר חטיפת החייל גלעד שליט, הודיע שר הפנים דאז, רוני בר-און, על הפקעת מעמד התושבות של הארבעה. מיד לאחר מכן הם נעצרו. העתירה נגד החלטת בר-און הוגשה באוגוסט 2006. במאי 2010, לאחר שחרורם, הודיעה המשטרה לעותרים שעליהם לעזוב בתוך חודש את העיר, ושלאחר מכן ייחשבו שוהים בלתי חוקיים.

עורכי הדין פאדי קוואסמי ואוסאמה סעדי הגישו בקשה לצו ביניים, שימנע את הגירוש לפני הדיון בעתירה. הנשיאה דורית ביניש דחתה את הבקשה בנימוק שהגירוש אינו צעד בלתי הפיך. אבו טיר נעצר ימים ספורים לאחר החלטתה, הוחזק בכלא חמישה חודשים ואז גורש לרמאללה. עם מעצרו ביוני 2010, תפסו שלושת עמיתיו מחסה במטה הצלב האדום, שממנו לא יצאו מאז.

ארגון עדאלה והאגודה לזכויות האזרח הגישו כ"ידידי בית המשפט" חוות דעת משותפת נגד שלילת מעמד התושבות. הם ועורכי הדין של העותרים קובעים כי הדרישה "לנאמנות של הנכבש לכובש", מנוגדת לאמנות בינלאומיות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ